Provokim ushtarak turk në kufirin grek

Provokim në kufirin greko-turk në Evros.

Episod serioz i shoqëruar me krisma. Roje turke të kufirit, përdorën armët kundër personelit të Frontex dhe policëve grekë të kufirit. Informacioni shqetësues nuk u mbajt dot më i fshehtë dhe është aprovuar para pak orësh edhe nga struktura përgjegjëse të Gjermanisë, që publikisht deklarojnë për “Spiegel” se: “Ushtarë turq qëlluan drejt trupave gjermanë të Frontex dhe policëve ushtarëve grekë të kufirit. Duket të ishim me fat dhe plumbat nuk na kapën, as ne dhe as grekët, teksa gjuajtjet u bënë pa asnjë shkak dhe pa asnjë paralajmërim”.

Sulltani mesa duket për “të mbytur” krizën ekonomike, krizën e thellë financiare dhe monetare, mesa duket edhe i mbështetur në hije nga një Kancelari europiane, mund të bëjë hapin fatal drejt një përplasjeje me shtetin fqinj.

Përplasjet dhe luftërat u kanë interesuar gjithmonë Bankave Qëndrore, elitave financiare dhe sidomos tani çdo destabilitet në Mesdheun Lindor, apo edhe në Ballkan, shkëput vëmendjen nga revanshi që ka marrë Trump ndaj majtisto-globalistëve në Amerikë, zbut dhe frenon rrënimin e BE-së, përpiqet të fashitë skandalin e OBSH-së dhe Kinës, që duket të jenë prodhuesit e Covid-19.

Nga çdo përplasje në Mesdhe apo Ballkan, shqiptarët hyjnë në pasiguri totale, shpëtojnë nga përballja me ligjin qeveritarët e korruptuar dhe hajdutë të këtij vendi, shteti varfërohet sërish skajshëm dhe çdo episod u zgjat jetën malinjave në pushtet.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Lufta frontale e Trump, sjell Bill Gates në EUROPË. Gates zbarkon në Europë, Aleancë e tij me BE.

Next Story

Pro armëmbajtjes

Latest from Opinione