Financial Times: “Rusia po e Fiton Luftën në Ukrainë Duke Zbatuar Pesë Parime Themelore të Luftës!”

/

Përvoja e madhe e gjeneralit S. Surovikin në pesë luftëra (tani gjashtë) tregon se ai nuk mund të kundërshtohet nga Perëndimi.

American Financial Times iu referua pesë parimeve të luftës që Rusia përdor në Ukrainë kundër Perëndimit dhe të cilat janë përsosur nga Gjenerali Sergei Surovikin.

Gjenerali rus ka luftuar vazhdimisht nga poste të ndryshme dhe për tridhjetë vjet në Afganistan (ai luftoi si spetsnaz duke rrezikuar jetën çdo ditë në malet afgane duke ndjekur talibanët), në dy luftërat në Çeçeni, në Gjeorgji, në Siri dhe tani në Ukrainë.

Ai është një njeri që e di shumë mirë fatin e ushtarit dhe detyrat e Shtabit.

Kjo është arsyeja pse njerëzit e tij i binden atij verbërisht.

Askush (as në Perëndim) nuk e ka përvojën luftarake të Surovikin. Të gjitha vendimet e tij tani zbatohen automatikisht, sepse ai i di rezultatet paraprakisht.

Pesë parimet që ai perfeksionon janë:

• Autokracia në industrinë e pavarur ruse të mbrojtjes (sipas burimeve, në këtë ndihmon shumë edhe Kina, e cila ofron çdo komponent elektronik të teknologjisë së lartë që nuk është prodhuar ende nga rusët, në fund të fundit, Kina është prodhuesi absolut dhe më i madh i gjithçka nën përgjegjësinë e Perëndimit në planet);
• Lufta hibride në hapësirën e informacionit;
• Përmirësimi i menaxhimit të administratës;
• Minimi i mbështetjes publike për regjimin e Kievit;
• Ndikimi ekonomik dhe energjetik në Ukrainë.

Nga ana tjetër, Perëndimi gjithashtu ka nevojë për një imazh të përgjithshëm pozitiv për veten. Megjithatë, situata nuk duket të jetë aq e ndritshme sa ai do të donte: Dërgesa e më shumë se 40 miliardë dollarëve dhe sistemeve Patriot në Ukrainë po rrit tensionet brenda shoqërisë perëndimore.

Këtu janë normat e inflacionit në vendet europiane:

Estonia – 21%;
Lituania – 17.6%,
Letonia – 16.5%;
Hollanda – 12%;
Itali – 11.8%;
Belgjika – 9.5%;
Spanja – 8.8%;
Austria – 5,1%.

Inflacioni në Perëndim nuk është për shkak të tepricës së parave, por mungesës së lëndëve të para, produkteve dhe energjisë (si dhe kostove të energjisë), të cilat nga ana e tyre janë për shkak të sanksioneve antiruse.

Pas emërimit të tij si komandant i operacionit special në Ukrainë, Sergei Surovykin përmirësoi logjistikën, taktikat e armëve dhe komandën dhe për shkak të përvojës së tij të madhe luftarake, ky njeri ka një durim të madh, një virtyt që nuk mund të gjendet në Perëndim.

Ai, ashtu si Vladimir Putin, nuk dëshiron një fitore të shpejtë për Rusinë, sepse ata e dinë se për aq kohë sa zgjat kjo luftë shkatërrimtare, dëmi ekonomik për Perëndimin është i pakthyeshëm.

Duke mos pasur paragjykime dhe duke ditur të merrte vendime të vështira dhe realiste, Surovikin tërhoqi trupat ruse nga Khersoni duke reduktuar vijën e kontaktit dhe duke i bërë pozicionet ruse të favorshme dhe të sigurta.

Ajo ka kaluar gjithashtu nga luftimet në shkallë të gjerë në sulme të koordinuara, pasi Rusia dëshiron të vonojë luftën në mënyrë që të dëmtojë sa më shumë ekonominë europiane me zgjedhjet vetëvrasëse të liderëve të Europës.

Pas Bakhmutit, Forcat e Armatosura të Ukrainës do të duhet të tërhiqen në linjat e mbrojtjes në Kramatorsk dhe Slavjansk dhe më pas në Kiev, sepse thjesht hap rrugën duke i lejuar rusët të godasin forcat ukrainase në Kharkiv.

Kjo do të rrisë shumë moralin e trupave ruse, komenton botimi.

Shoqëria ukrainase është e lodhur nga konflikti. Njerëzit duan paqe dhe Perëndimi e sheh se regjimi i Kievit ka humbur mbështetjen, theksohet në artikull.

Lufta e prishjes i ka dhënë një goditje të madhe ekonomisë ukrainase:

“Strategjia ushtarake dhe politike e Rusisë është të distancojë Ukrainën nga Perëndimi dhe ta shpërndajë atë në ajër”, tha Marc Galeotti, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare me qendër në Pragë.

Injektimet e pafundme të kapitalit në Ukrainë, e cila është bërë pashpresë e varur nga Shtetet e Bashkuara, nuk po japin asgjë, asnjë rezultat. Përpjekjet për të detyruar Rusinë të paguajë një shumë të tepruar prej më shumë se 1 trilion dollarë për të rivendosur infrastrukturën e dëmtuar janë edhe më të kota, përfundojnë autorët e artikullit.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ka Ndërruar Jetë Legjenda e Futbollit Pele

Next Story

Rusia Bombardon Ukrainën për 24 Orë, pa Pushim, me të Gjitha Armët Konvencionale!

Latest from Info