Rusia Bombardon Ukrainën për 24 Orë, pa Pushim, me të Gjitha Armët Konvencionale!

/

I gjithë vendi është në zjarr. Rusia bombardon Ukrainën për 24 orë me të gjitha armët konvencionale në dispozicion dhe ky është sulmi më i keq që nga fillimi i luftës.

Fabrikat, nënstacionet dhe objektivat ushtarake janë në flakë.

Miliona ukrainas do të kenë një natë makthi të Vitit të Ri pasi Rusia nisi sulmin e saj më të madh raketor që nga fillimi i luftës, duke goditur infrastrukturën energjetike dhe objektivat ushtarake. Rusët vendosën theks të veçantë në gjetjen dhe shkatërrimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

Sulmi nisi mbrëmë rreth orës 22.00 me orën shqiptare dhe vazhdoi sot me valë të njëpasnjëshme raketash që godasin objektivat ukrainas.

Sirenat ranë për të paktën 5 orë mëngjesin e sotëm, një nga alarmet më të gjata në të gjithë Ukrainën.

Grumbullimet e dronëve kamikaze Shahed-136 nisën dje, ndërsa sot u lëshuan 120 raketa të cilat goditën objektivat energjetike dhe ushtarake, sistemet e mbrojtjes ajrore dhe përqendrimet e forcave ukrainase.

Ukrainasi V. Zaluzni raportoi se Rusia lëshoi ​​një kombinim të raketave Kh-101, Kh-555, Kalibr dhe të modifikuara S-300. Në të njëjtën kohë, dronët Shahed-131/136/ Geran-2 morën pjesë në sulm. Bombarduesit strategjikë rusë Tu-95M dhe Tu-22M3 lëshuan raketat Kh-22, Kh-32, Kh-31P. Bombarduesit u përpoqën nga zonat në Rostov dhe nga Deti Kaspik.

Odessa, Kievi, Lviv dhe Kharkiv u goditën veçanërisht. Në Kharkiv, nënstacioni qendror i qytetit u shkatërrua, e njëjta gjë në Kiev, ndërsa të paktën 5 raketa goditën objektet energjetike në Odessa.

Kryetari i bashkisë së Lviv, Andrij Sandovii, tha se 90% e qytetit është pa energji elektrike dhe transporti elektrik nuk funksionon.

Sipas komandantit rajonal të Odesës, 1 milion qytetarë janë pa energji pasi u shkatërrua nënstacioni i Usatovës.

Aktualisht, metroja nuk funksionon në Kiev dhe Kharkiv dhe transporti hekurudhor është ndalur në pesë rajone të tjera. Shpërthime ndodhën edhe në Ivano-Frankivsk.

Shiko videon!

Goditja ruse në Ukrainë.

Shpërthimet kanë ndodhur në:

 • Kiev
 • Rajoni i Kievit
 • Kharkiv
 • Nikolaev
 • Odessa
 • Rajoni i Odessës
 • Dnepropetrovsk
 • Rajoni i Dnepropetrovsk
 • Ivano-Frankivsk
 • Lviv
 • Khmelnitski
 • Vinnitsia

Ndërprerje e energjisë në:

 • Kiev
 • Kharkiv
 • Lviv
 • Odessa
 • Zhitomir
 • Rajoni i Poltava

Problemet e furnizimit me ujë në:

 • Zaporizhia
 • Odessa

▪️Dihen të paktën katër mbërritje të raketave në Kiev. Një ndërmarrje industriale në rrethin Goloseevski, një objekt i panjohur në rrethin Darnitskji dhe një sistem i mbrojtjes ajrore S-300 u goditën.

▪️Të paktën 5 goditje janë numëruar në zonën e Odessa. Një raketë goditi pozicionin e mbrojtjes ajrore në zonën Aleksandrovka. Brigada e 160-të e raketave kundërajrore e Forcave të Armatosura të Ukrainës është relativisht afër Radostnoje.

Një goditje është regjistruar në nënstacionin 330 kV të Usatovës. Në fshat janë dëgjuar edhe shpërthime, Kotovski.

▪️Të paktën 5 goditje në Kharkiv. Transporti elektrik, përfshirë metronë, është ndalur plotësisht në qytet dhe ngrohja, uji i nxehtë dhe i ftohtë janë zhdukur në disa zona.

Një nga objektivat ka të ngjarë të ishte CHPP-3 pranë uzinës Turboatom në rajonin Nemishlianski.

Ka shumë të ngjarë që ekuipazhet e Turboatom të jenë goditur. Banorët vendas raportuan katër mbërritje raketash në zonë.

Raketat u vunë re duke fluturuar mbi Ternovitsa, pranë së cilës ndodhet qendra e trajnimit Javoriv, ​​ku stërviten mercenarët e huaj.

▪️Të paktën dy greva ndodhën në rajonin e Ternopilit. Në zonë ka një nënstacion Ternopilska 330 kV dhe një objekt riparimi.

▪️Burimet lokale raportuan shpërthime në një objekt të paidentifikuar në Nikolaev.

Në të njëjtën kohë, trupat ruse filluan sulme nga MLRS nga territori i rajonit Kherson në Ochakov.

▪️Banorët vendas dëgjuan shpërthime pranë Mirgorod në rajonin e Poltava, ku ndodhet aeroporti ushtarak i Forcave Ajrore të Ukrainës dhe nënstacioni elektrik 330 kV me të njëjtin emër.

▪️Një raketë goditi një objekt në rajonin e Chernihiv.

Shiko videon!

Shi me 120 raketa ruse!

Rusia nisi një nga sulmet më të mëdha raketore që nga fillimi i luftës, me Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas, duke pretenduar se më shumë se 120 raketa ruse u hodhën, megjithëse ushtria ukrainase tha se rrëzoi 54 nga 69 raketat.

Në fakt, informacione të pakonfirmuara nga zyrtarë ukrainas thonë se shumë prej këtyre raketave (janë dronë – kamikaze) janë lëshuar nga territori i Bjellorusisë, ndërsa ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmitro Kuleba foli për brutalitet që shkon përtej çdo logjike.

Në një postim, guvernatori i rajonit të Kievit, Oleksij Kuleba, u bëri thirrje qytetarëve që të shkojnë në vende të sigurta dhe vendstrehime.

Shiko videon!

Sulm masiv në objektet ushtarake ukrainase. Kharkiv u godit rëndë.

Sipas informacioneve, forcat raketore ruse, Forcat Ajrore dhe artileria kanë kryer sulme të shumta kundër objekteve ushtarake të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Siç u përmend, një sulm kaq masiv në objektet ushtarake prapa linjave të forcave ukrainase nuk kishte ndodhur deri më tani.

Në të njëjtën kohë, disa infrastruktura u goditën në zonën e Kharkiv. Kreu i administratës rajonale, Oleg Sinegubov, njoftoi shkatërrimin e një infrastrukture energjetike në lagjen Sloboda të qytetit.

Oleg Sinegubov njoftoi se u godit fabrika “Turboatom” në Kharkiv, ku ndodhen njësitë e Forcave të Armatosura. Metroja e Kharkiv ndaloi së punuari. Shërbimet e urgjencës po operojnë në zonat ku kanë ndodhur sulme me raketa.

Pak më vonë, kreu i departamentit të rajonit të Donjeckut, Pavel Kirilenko, raportoi për dëmtimin e tubacionit kryesor të gazit natyror në rajonin e Kharkiv. Kjo rezultoi në ndërprerje emergjente të energjisë në zonë.

Raketat goditën instalimet ushtarake në Kramatorsk, Slavyansk, Artemovsk dhe Druzhkovka.

Sipas të dhënave paraprake, ushtria ruse po godet objektivat ushtarake prapa linjave të Forcave të Armatosura të Ukrainës me armë të precizionit të lartë.

Shiko videon!

Ushtria ruse mashtron mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

Dihet tashmë se, përveç infrastrukturës energjetike, raketat ruse godasin edhe pozicionet e forcave të mbrojtjes ajrore. Objektivat e rremë ajrore u përdorën për të mashtruar sistemet e mbrojtjes ajrore.

Pas identifikimit të pozicioneve të sistemeve të mbrojtjes ajrore, sulmet me raketa u nisën menjëherë kundër tyre.

Në këtë mënyrë u shkatërruan pozicionet e sistemit të mbrojtjes ajrore në zonën e Odessës.

Shiko videon!

40% e Kievit pa energji elektrike.

Për shkak të sulmeve me raketa të sotme, 40% e shtëpive të Kievit janë pa energji elektrike.

“40% e konsumatorëve të kryeqytetit janë pa energji elektrike pas sulmit rus”, ka shkruar Klitschko në aplikacionin Telegram. Ai siguroi se ujësjellësi dhe ngrohja funksionojnë pa probleme në kryeqytet, përveç pallateve që nuk kanë energji elektrike dhe kaldajat e tyre punojnë me energji elektrike.

Në të njëjtën kohë, në Odessa dhe Dnipropetrovsk, autoritetet kompetente proçeduan me ndërprerje në furnizimin me energji elektrike, në përpjekje për të minimizuar dëmtimet në infrastrukturën energjetike.

Sipas guvernatorit të Odessa, Maksim Marçenko, mbrojtja ajrore arriti të rrëzojë 21 raketa ruse.

Shiko videon!

Njoftimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Ukrainës.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës flet për një nga sulmet më masive me raketa të Rusisë që nga fillimi i luftës, duke iu referuar “goditjeve” masive të sotme me mbi 120 raketa.

“Terroristët rusë ‘mbytën’ një nga sulmet e tyre raketore më masive që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë, për ditët e fundit të vitit.

Ata ëndërrojnë që ukrainasit do ta festojnë Vitin e Ri në errësirë ​​dhe në të ftohtë.

Por ata nuk mund ta mposhtin popullin ukrainas”, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në një deklaratë.

Nga ana e saj, Forcat Ajrore të Ukrainës foli për sulme “masive” raketore ruse këtë mëngjes në qytete në vend, përfshirë Kievin.

“Armiku po sulmon Ukrainën në disa fronte, me raketa lundrimi të lëshuara nga avionët dhe anijet”, thanë Forcat Ajrore të Ukrainës.

“Këtë mëngjes, agresori lëshoi ​​raketa lundrimi me bazë ajrore dhe detare, raketa anti-ajrore të drejtuara nga distanca dhe S-300 ADMS kundër objekteve të infrastrukturës energjetike në vendin tonë”, shkroi shefi i Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjenerali Valeri Zaluzni në aplikacionin Telegram.

“Sipas të dhënave të përkohshme, gjithsej janë lëshuar 69 raketa dhe janë rrëzuar 54 raketa armike”, shtoi ai.

Më parë, presidenca ukrainase kishte njoftuar se 120 raketa ruse ishin lëshuar kundër Ukrainës. Për disa arsye ukrainasit më vonë ndryshuan numrin duke pretenduar se në të vërtetë ata qëlluan… 54!

1 Comment

 1. I have been browsing online more than 3 hours these days, but I never discovered any fascinating article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made just right content as you probably did, the net will be a lot more useful than ever before. “When you are content to be simply yourself and don’t compare or compete, everybody will respect you.” by Lao Tzu.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Financial Times: "Rusia po e Fiton Luftën në Ukrainë Duke Zbatuar Pesë Parime Themelore të Luftës!"

Next Story

Gjermania e Ekonomisë & Energjisë së Gjelbër i Kthehet Qymyrit

Latest from Info