Sulmi i Përgjithshëm Rus në Soledar: Qyteti Bie – Forcat Ukrainase Hyjnë në Minierat e Kripës Nën Zjarr – Azovstal i Ri!

/

Qyteti është i rrethuar, manovra Pincer e Ushtrisë Ruse.

Zhvillimet në Soledar janë të shpejta pasi Ushtria Ruse së bashku me forcat Wagner ndërmorën një sulm të përgjithshëm përgjatë gjithë frontit duke e vënë qytetin në gjysmërrethim.

Forcat ukrainase, nën peshën e sulmit rus, u detyruan të hyjnë në minierat e kripës.

Rusët filluan një sulm ndaj Soledar nga 3 akse:

* Ata iu afruan qytetit nga veriu, nga Jakovlefka;

* Nga aksi kryesor, ata kapën stacionin hekurudhor Dekonskaya;

* Nga jugu, rajoni Bakhmutskoye, ata i afrohen qytetit të Krasna Gora.

Përveç sulmit në drejtim të Krasna Gorës, forcat ruse filluan një sulm nga Yakovlevka drejt Razdolevkës dhe Veselës. Rusët siç do ta shihni më poshtë konfirmojnë se kjo është një manovër e ngjashme me atë që ata po bëjnë në Bakhmut.

Suksesi i parë i madh i rusëve është kapja e stacionit hekurudhor. Sulmi filloi nga ndërtesat e shkollave të mesme lokale që ata pushtuan së fundmi pas 4 muajsh luftime.

Natën e 3 janarit u zhvilluan luftime të ashpra me një avancim rus deri në 800 metra thellësi dhe përgjatë frontit deri në 1.7 km.

Tani rusët po përpiqen të përfundojnë rrethimin e qytetit për të detyruar ukrainasit të dorëzohen.

Forcat PMC Wagner pothuajse kanë arritur në minierat e famshme të Ndërmarrjes Artyomsol.

Forcat ukrainase hynë në minierat e kripës.

Forcat ukrainase të Brigadës 128 dhe Brigadës 61 u larguan drejt minierave të kripës.

Pas kapjes së stacionit hekurudhor Dekonskaja, forcat ukrainase fillojnë të hyjnë në galeritë e minierave të kripës Soledar. Tani rusët flasin hapur për “Azovstal 2” dhe më poshtë shpjegojnë pse.

Ukrainasit janë detyruar të tërhiqen pasi sulmohen pothuajse nga kudo.

Ushtria ruse, përveç stacionit hekurudhor Dekonskaja, pushtoi një postë të Batalionit të 109-të të Ukrainës në linjën Soledar-Vesele dhe 3 bastione ukrainase në Soledarin jugor.

Në të njëjtën kohë, ushtria ruse dhe forcat e Donetskut vazhdojnë të rrisin zonën e sigurisë rreth Jakovlevka duke nisur një ofensivë drejt Razdolevka (në veri të Soledar).

Sulmi i përgjithshëm nga 3 akse të ndryshme i lejoi trupat ruse të arrinin në periferi të Veselës dhe të zinin një pozicion të fortifikuar ukrainas në një kodër me pamje nga qyteti Soledar nga veriu.

Vazhdojnë përleshjet e ashpra në Razdolevkë dhe Vesele. Razdolevka ndodhet në mënyrë strategjike në rrugën Seversk-Soledar.

Rrethimi gradual operacional i Soledar. Si është situata në qytet.

Burimet ushtarake ruse raportojnë për situatën në Soledar:

“Forcat ruse po e vënë gradualisht Soledarin nën një rrethim operacional.

Njësitë e ushtrisë ruse dhe njësitë PMC “Wagner” vazhdojnë të sulmojnë Soledar nga veriu dhe jugu për të parandaluar një sulm frontal në pozicionet e fortifikuara të armikut. Në të njëjtën kohë, po bëhet një progres mjaft dinamik, i cili në të ardhmen do të na lejojë që ta vendosim qytetin në një rrethim operacional.

Forcat “Wagner” raportuan se njësitë ukrainase të OGSHBr 128 me bazë në Transcarpathia (Zakarpatska) braktisën pozicionet e tyre në masë. “Wagner-istët” tani kontrollojnë bastionin ukrainas në këtë pozicion.

Më parë, ky grup ishte ripajisur me ngut me rezerva dhe u zhvendos në këtë vend nga drejtimi i Zaporizhia.

Në sfondin e humbjeve të mëdha të armikut, mosmarrëveshjet midis ushtarëve dhe komandantëve të Brigadave të Ukrainës po intensifikohen. Si rezultat i kësaj, njësitë humbasin efektivitetin e tyre luftarak dhe tërheqja e tyre në drejtim të Zaporizhia për shkak të mungesës së personelit.

Sulmi i mëtejshëm në qytet është i ndërlikuar nga minierat e kripës, të cilat janë të ndërlidhura me kalime nëntokësore. Në një thellësi prej qindra metrash, armiku ka krijuar një kështjellë nëntokësore, ka dhoma për personelin, depo municionesh dhe madje edhe hangare të teknologjisë ushtarake.

Minierat dhe ndërtesat e larta të qytetit janë mbrojtja kryesore e armikut.

Por situata në Soledar nuk është në favor të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjë që e tha edhe Zelenski në fjalimin e tij të djeshëm.

Nëse vrulli i përparimit të trupave ruse vazhdon, atëherë armiku do ta ketë të vështirë të dalë nga rrethimi dhe qyteti do të pushtohet.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Peter A. McCullough: "Vaksinat Kundër Covid Shkaktojnë Dëme Serioze Neurologjike - Kushdo që Vaksinohet Luan Ruletë Ruse!"

Next Story

Kevin McCarthy Konfirmohet Kreu i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

Latest from Info