Lisa Marie Presley, Vajza e “Mbretit” Elvis “u Nda nga Jeta” në Moshën 54-Vjeçare!

/

Së fundmi ajo personalisht kishte përmendur varësinë e saj ndaj substancave narkotike.

Vajza e “Mbretit” Elvis Presley, Lisa Marie Presley, vdiq në Los Angeles nga një atak në zemër, në moshën 54-vjeçare. Ajo kohët e fundit kishte folur për varësinë e saj ndaj drogës, duke përfshirë qetësuesit e dhimbjeve, opioidët dhe kokainën.

Presley kishte rënë në koma dhe ishte për disa kohë në mbështetje mekanike klinike.

Menjëherë pasi iu dha CPR në shtëpinë e saj në Calabasas, Kaliforni, sipas raporteve të huaja, këngëtarja dhe kompozitorja amerikan 54-vjeçar u dërgua në spital.

Punonjësja e shtëpisë së Lisa Marie e gjeti atë pa ndjenja në dhomën e saj të gjumit dhe ishte ish bashkëshorti i saj, Danny Keough, me të cilin ajo jetonte, i cili i injektoi CPR-në derisa mbërriti një ambulancë.

“Me zemër të rëndë më duhet të ndaj lajmin tronditës që vajza ime e bukur Lisa Marie na ka lënë”, tha Priscilla Presley në një deklaratë.

Daily Mail raportoi se mjekët arritën t’i “rikthenin pulsin” përpara se ta çonin në spital. TMZ shtoi në publikimin e saj se asaj i është dhënë adrenalinë për të rikthyer pulsin, por nuk funksionoi.

Vetëm të martën e kaluar, ajo ishte me nënën e saj në Golden Globes, ku aktori Austin Butler u nderua për rolin e tij në filmin biografik “Elvis”.

Në ceremoninë e ndarjes së çmimeve për Golden Globes, prania e saj u cilësua si “e paqëndrueshme” nga mediat ndërkombëtare që publikuan videot përkatëse.

Në videon e parë, vajza e mbretit të rock and roll-it mund të shihet duke i kërkuar menaxherit 80-vjeçar Jerry Schelling që t’i “kapë dorën” ndërsa fliste me një reporter të ExtraTV për filmin “Elvis” për jetën e babait të saj, me aktor Austin Butler.

Pavarësisht sëmundjes së papritur të dukshme në video, Lisa Marie Presley u përpoq të vazhdonte intervistën duke diskutuar si për filmin ashtu edhe për motin në Kaliforni.

Në një video të dytë të publikuar nga New York Post, Lisa Marie Presley shihet duke ecur përkrah Butlerit me paqëndrueshmërinë e saj të dukshme.

Lisa Marie ishte trashëgimtare e Elvis Presley Enterprises, por shiti shumicën e aksioneve të saj në një kompani investimi dhe administrimi të fondeve në vitin 2005.

Ajo mbajti kontrollin e Graceland, pronë e babait të saj Memphis, Tenn., ku këngëtari i famshëm u gjet pa ndjenja në gusht të vitit 1977, përpara se ai të dërgohej në spital dhe të shpallej i vdekur nga arresti kardiak.

Testet toksikologjike treguan nivele të larta të substancave farmaceutike në trupin e legjendës së rock and roll.

Lisa Marie Presley publikoi tre albume gjatë karrierës së saj.

I lindur në Memphis, Tennessee në vitin 1968, Presley ishte fëmija i vetëm i Elvis dhe Priscilla Presley. Kur prindërit e saj u divorcuan, Presley u zhvendos me nënën e saj në Los Anxhelos, por do të kthehej në shtëpinë e babait të saj në Memphis, Graceland.

Kur Elvis vdiq në vitin 1977, Presley nëntë vjeçar u bë bashkëtrashëgimtare e pasurisë së tij me gjyshin e saj, Vernon Presley dhe stërgjyshen e saj, Minnie Mae Hoon Presley. Në moshën 25-vjeçare, ajo ishte trashëgimtarja e vetme e mbijetuar e pasurisë, e cila në atë kohë kapte vlerën e 100 milionë dollarëve. Në vitin 2005, ajo shiti shumicën e aksioneve të biznesit të pronës tek Industrial Media, por mbajti kontrollin e Graceland, pasurinë e famshme të Elvisit në Memphis.

54-vjeçarja kishte 4 fëmijë. Në korrik 2020, djali i saj Benjamin qëlloi veten në rezidencën e familjes së tij në moshën 27-vjeçare pas një debati me të dashurën e tij.

Lisa Marie Presley ka thënë shumë herë se vetëvrasja e djalit të saj “shkatërroi jetën e saj dhe nuk e tejkaloi dot kurrë”.

Ajo kishte përjetuar katër martesa të dështuara, duke përfshirë Michael Jackson dhe aktorin Nicolas Cage, si dhe kohët e fundit kishte folur për varësinë e saj nga droga, duke përfshirë ilaçet kundër dhimbjeve, opioidët dhe kokainën.

Lisa Marie Presley publikoi tre albume gjatë karrierës së saj. Ajo ishte nëna e aktores Riley Keough, e cila luajti në filmin “Mad Max: Fury Road”.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Pasaportë Klimatike? Në Gjermani po Bëjnë Thirrje për Kufi Individual të CO₂ për Person!

Next Story

2025: Basha Play-Maker me Logon PD & në Bashkëqeverisje me Ramën!

Latest from Info