Serbi – Aleksandar Vuçiç Jep Dorëheqjen si Lider i Partisë Progresiste në Pushtet (UPD)

/

Millosh Vuçeviç është presidenti i ri i UPD.

Aleksandar Vuçiç dha dorëheqjen si kreu i Partisë Progresiste të Serbisë, partisë në pushtet, gjatë një konference të partisë ditën e sotme, duke thënë se nevojitej një qasje e re për të ribashkuar vendin, por theksoi se ai do të mbetet në krye të shtetit.

Pas propozimit të tij, Asambleja e Përgjithshme zgjodhi si President të ri ministrin aktual të Mbrojtjes Millosh Vuçeviç.

Ky zhvillim ka nisur pas demonstratave të djeshme me pjesëmarrjen e njerëzve nga i gjithë vendi në qendër të Beogradit.

Protestat pasuan, ato protesta të mëdha antiqeveritare, lidhur me sulmet masive me armë, që vranë 18 persona në fillim të muajit.

Dorëheqja e Vuçiç u paralajmërua nga ai kohë më parë, si dhe fakti se më 28 maj do të proçedojë me themelimin e një lëvizjeje sindikale në të cilën do të marrin pjesë parti dhe organizata të nuancave të ndryshme ideologjike, me të vetmin element koheziv, patriotizmin.

Aleksandar Vuçiç është një anëtar themelues i Partisë Progresiste Serbe dhe mori drejtimin e saj në vitin 2011 duke pasuar Tomislav Nikoliç.

Në vitin 2017 ai u zgjodh president i Republikës së Serbisë dhe ndonëse Kushtetuta e ndalon ushtrimin paralel të detyrave të tjera, ai ka qëndruar në kryesinë e partisë deri më sot.

Sigurisht që ky largim, kjo dorëheqje nuk është kurrësesi rastësi.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Celine Dion Anulon Turneun Botëror

Next Story

George Soros Ndërton Një Pushtet Politik Paralel Pa Asnjë Legjitimitet Demokratik në Institucionet Ndërkombëtare

Latest from Info