Shkupi u Rrafshua nga Tërmeti Shkatërrues i 26 Qershorit 1963 – Kush Bëri Planet Urbanistike të Rindërtimit?

/

Tërmeti i fortë me magnitudë 6.9 ballë rrafshoi Shkupin dhe vrau 1.070 njerëz.

Në orën 5:17 të mëngjesit të 26 korrikut 1963, një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.9 ballë të shkallës Rihter rrafshoi literalisht Shkupin, kryeqytetin e Republikës Socialiste të Maqedonisë, në atë kohë pjesë e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë. 1.070 persona humbën jetën, 3.300 u plagosën, 200.000 mbetën të pastrehë, ndërsa 80% e ndërtesave të qytetit u shkatërruan. Tërmeti, i cili u ndje edhe në zona të ndryshme të Greqisë veriore deri në Selanik, zgjati 20 sekonda dhe thellësia fokale ishte vetëm 6 kilometra. Shkalla e shkatërrimit u kap qartë nga korrespondenti i ‘New York Times’, duke e krahasuar Shkupin me një qytet të bombarduar.

Menjëherë pati një vërshim simpatie për banorët e rrethuar të Shkupit dhe përgjigja e bashkësisë ndërkombëtare për dhënien e ndihmës ishte e menjëhershme, në kohën kur Lufta e Ftohtë po mbizotëronte dhe konfrontimi ideologjik midis Lindjes dhe Perëndimit ishte në kulmin e tij. Jugosllavia mund t’i përkiste Lëvizjes së të Paangazhuarve, por perëndimorët e konsideronin atë në kampin komunist. Kështu filloi një garë se cili nga dy kampet do të jepte më shumë ndihmë dhe kështu “do të vidhte” shfaqjen. Ushtarët amerikanë dhe sovjetikë mbërritën në Shkup dhe shokët për herë të parë që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore dhanë ndihmën e parë.

Piktori i njohur Pablo Picasso dhuroi pikturën e tij “Koka e një gruaje”, e cila është e ekspozuar në Muzeun e Artit Modern në Shkup. .

Në fund, iniciativa për rindërtimin e Shkupit u mor nga OKB-ja dhe Greqia dha një ndihmë të rëmdësishme. Organizata ndërkombëtare ngriti një fond të posaçëm dhe porositi në nëntor 1964 hartimin e planeve për qytetin e ri të Shkupit në zyrën e urbanistit të njohur ndërkombëtarisht Konstantinos Doxiadis. Në total, Zyra Doxiadis dërgoi 21 ekspertë në Shkup (inxhinierë, ekspertë transporti, arkitektë, ekspertë në punët hidraulike) të udhëhequr nga inxhinieri i ndërtimit Periklis Papamattheiou.

Shtypi vendas e priti projektin me entuziazëm: “Shkupi do të bëhet qyteti më i bukur në botë”, shkruante gazeta “Nova Makedonija” (“Maqedonia e Re”) në gazetën e datës 22 mars 1965. Një vit më vonë, zbatimi i planet Doxiadis u ndërmorën nga arkitekti japonez Kenzo Tange, i cili u nderua me çmimin Pritzker në 1987, i njohur gjithashtu si Nobeli i Arkitekturës.

9 Comments

 1. Do you do contact form blasts? I have a list of over 30 million website contact forms for sale, all fully tested with gsa and confirmed working. Don’t do any blasts? Why not? I can either provide the service for you or show you how to do it and where to buy the best software for doing this. Shoot me an email or Skype me at my contact info below.

  P. Stewart
  Skype: live:.cid.e169e59bb6e6d159
  Email: ps3610@gomail2.xyz

 2. With keyword targeted PPV ads I can get you qualified website visitors for less than a penny per click. This method works for both local and online businesses. Very easy to get started. Just sign up, give me your website and I’ll provide the traffic.

  For details, shoot me an email or Skype me at my contact info below.

  P. Stewart
  Skype: live:.cid.ad0ee8f191cd36b4
  Email: ps801@gomail2.xyz

 3. I now offer contact form blasting service. With my DFY service you can either do a targeted blast to only websites that match your criteria or bulk blast large volumes of sites worldwide. Prices start at just $50 to reach 500,000 bulk sites. Contact me at my email or skype below for details.

  P. Stewart
  Skype: live:.cid.e169e59bb6e6d159
  Email: ps1976 Bx@gomail2.xyz

 4. Hi there,

  We run an Instagram growth service, which increases your number of followers both safely and practically.

  – We guarantee to gain you 300-1000+ followers per month.
  – People follow you because they are interested in you, increasing likes, comments and interaction.
  – All actions are made manually by our team. We do not use any ‘bots’.

  The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately.

  If you have any questions, let me know, and we can discuss further.

  Kind Regards,
  Libby

 5. Let me be your guide to boosting your online presence! I’ll personally promote your links across 2,000+ classified ad pages, 500+ blogs, and 150+ social sites in the US and Canada. With my manual submission service, your ads will hit the right spots. Track and refine your ad for optimal results. Reach a broader audience and enhance your website’s SEO with my personalized assistance!

  For details, shoot me an email or Skype me at my contact info below.

  P. Stewart
  Skype: live:.cid.f2bf75b5a952541b
  Email: philstewart@myyahoo.com

 6. The stars have a message for you,

  And it’s one I felt you needed to hear.

  So I sent you a special astrological reading. Did you see it?

  >> Your divine message of guidance is right here.
  https://bit.ly/moonreading49

  I know you could use some extra wisdom to help with a very important decision coming up for you soon.

  In guidance,

  SIGN OFF
  Rebekah New

  P.S. This is time-sensitive. Your soul is at a crossroads and you need to see which critical steps to take next.

  >> Go here for your free Personalized Moon Reading.
  https://bit.ly/moonreading49

 7. Hi,

  Greetings of the day!

  Can we help you with 3D Rendering?

  First 3D Rendering Is Absolutely FREE

  Get your first 3D Architectural rendering for free! We’re offering this to show you what we can do.
  If you like our work, you can keep going. If you don’t, no worries – you won’t have to pay anything.

  Learn More – https://www.flyingvertexstudio.com

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

1945-2023: Këtë Herë Rusia Nuk Do Ta Falë Gjermaninë - Artikull "Zjarr"

Next Story

Shën e Premte (Parashqevi)

Latest from Info