Gafa Gjermane në Detin e Kuq

/

Fregata gjermane gabimisht shkoi për të bombarduar një dron amerikan, me vlerë 30 milionë dollarë.

Nuk e dinin se kujt i takonte droni. Pas ngjarjes pasuan kritika të ashpra nga opozita. Bild flet për një ngjarje “të turpshme”, shfaq shqetësim për aftësitë e fregatës, madje frikë për tërheqjen e saj për mungesë municioni.

Ndërkohë një aksident i pabesueshëm i dyfishtë për marinën gjermane ndodhi në Jemen. Siç raporton Bild një dramë u zhvillua rreth fregatës “Hessen”, e cila ndodhet në një mision në Detin e Kuq.

Sistemet e radarëve të luftanijes gjermane gabimisht identifikuan një dron që qarkullonte në ajër si armiqësor.

“Hessen” më pas gjuajti me dy raketa mbi të. Por në realitet, droni ishte një dron amerikan MQ-9 Reaper (hapësira e krahëve 20 metra, kushton 30 milionë euro). Fatmirësisht për amerikanët, dy raketat interceptore gjermane SM2 nuk arritën për arsye teknike objektivin e tyre dhe u rrëzuan në det pa arritur objektivin.

Droni Reaper po fluturonte në një lartësi prej 12.000 metrash. Lartësia maksimale operacionale e raketës kundërajrore gjermane SM-2 shkon në mbi 20.000 metra.

mq-9-reaper-900x600
Ένα MQ-9 Reaper drone του αμερικανικού στρατού

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Michael Stepfle, konfirmoi se droni që u vu në shënjestër dhe u qëllua, fillimisht nuk mund t’i atribuohej asnjë prej vendeve aleate. “Hessen” më pas tentoi të rrëzonte dronin, por dështoi. “Rasti është zbardhur pasi nuk ishte një mjet ajror pa pilot armiqësor, suç u vërtetua më pas”, tha ai.

Stepfle nuk tha se në cilin vend u caktua droni më pas. Megjithatë, analisti ushtarak Thomas Wiegold zbuloi origjinën dhe llojin e dronit. Zëdhënësi i Ministrisë Federale Gjermane të Mbrojtjes theksoi se “Hessen” ishte pyetur nga vendet aleate përpara nisjes, por nuk mori asnjë konfirmim. Vetëm më vonë doli se ishte një dron i padeklaruar.

Dronët ushtarakë amerikanë që nuk kanë lidhje me operacionin e Detit të Kuq, dihet se po operojnë në zonën e tensionit.

Ndërkohë, Florian Hahn (CSU), përfaqësues i politikës së mbrojtjes i grupit parlamentar të CDU/CSU në Parlamentin Gjerman, paralajmëron për një problem të mundshëm municioni: “Sapo mësuam me kërkesë se disa nga municionet e fregatës “Hessen” mesa duket nuk do të zëvendësohen më, sepse kapaciteti industrial përkatës nuk ekziston më”, tha politikani për gazetën WELT. “Pra, nëse stoqet janë bosh, marina nuk mund t’i rimbushë më ato – dhe duhet të tërheqë fregatën”, shtoi Hahn.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Egjiptianët po Ndërtojnë një Kamp Gjigant Jashtë Gazës - Mur & Infrastrukturë për të Mirëpritur Palestinezët

Next Story

Tucker Carlson: "Kam Prova Bindëse se Zgjedhjet e Vitit 2020 u Manipuluan!"

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është