L. Austin: “Nëse Ukraina Humbet, Atëherë do të Detyrohemi të Luftojmë Kundër Rusisë!”

/

M. Zakharova: “Je çmendur? Tani të gjithë e dinë se agresori është Uashingtoni”.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin i dha një përgjigje shqetësuese komenteve të Putinit se, nëse trupat e NATO-s do të zhvendoseshin në Ukrainë “do të kemi një luftë bërthamore” dhe tha se ai “beson vërtet” se, nëse ukrainasit e humbasin luftën, atëherë NATO-ja do të duhet të luftojë kundër Rusia.

“Sinqerisht, nëse Ukraina bie, unë vërtet besoj se NATO do të jetë në luftë me Rusinë”, tha Austin në një seancë dëgjimore të Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes bëri vlerësime shumë alarmante për ukrainasit, në bazë të të cilave trupat ruse vazhdojnë të avancojnë në zonën e operacionit special dhe po arrijnë vazhdimisht sukses.

Ai madje shtoi se, nëse Ukraina mposhtet, udhëheqja ruse nuk do të ndalet me kaq.

Klubi rus Valdai, duke iu referuar kërcënimeve të Austin, thotë se kjo është një taktikë e rrezikshme që mund të sjellë rezultate të pakthyeshme.

Perëndimi po shikon se si Rusia reagon ndaj deklaratave specifike, argumenton Klubi Valdai.

“Është e vështirë të thuhet nëse ky mesazh do të dëgjohet në Perëndim.

Në përgjithësi, ky nuk është mesazhi i parë, Putin foli për këtë që në fillim dhe gradualisht e rriti fokusin në këtë ngjarje, por, siç shohim, e gjithë kjo vazhdon dhe nuk ndihet asnjë efekt i rëndësishëm parandalues”, theksoi ai. Perëndimi është koha që të marrë seriozisht paralajmërimin e fundit të Putinit

“A është ky një kërcënim i drejtpërdrejtë ndaj Rusisë apo një përpjekje për të justifikuar Zelenskyn? Ata të dy janë të çmendur.

Por tani të gjithë e shohin se kush është agresori, është Uashingtoni”, komentoi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova, në përgjigje të deklaratës së Austin.

Vihet re se presidenti rus, Vladimir Putin, paralajmëroi NATO-n dhe SHBA-në se rrezikojnë një konflikt bërthamor nëse dërgojnë trupa në Ukrainë.

Ai shtoi se kërcënimet perëndimore paraqesin një kërcënim “real” të luftës bërthamore. “Ne kemi edhe armë që mund të godasin tokën tuaj”, theksoi ai.

Në veçanti, ai tha se “ata duhet të kuptojnë më në fund se ne kemi edhe armë që mund të godasin objektivat në tokën e tyre. Gjithçka që Perëndimi po mendon, krijon kërcënimin real për një konflikt me përdorimin e armëve bërthamore dhe rrjedhimisht, shkatërrimin e qytetërimit.

Kujtojmë fatin tragjik të atyre që dërguan ushtrinë kundër Rusisë. Perëndimi ka harruar se çfarë do të thotë luftë”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

O. Soltz: “Francezët & Britanikët Janë në Ukrainë & po Kryejnë Sulme Kundër Rusëve me Raketa Lundrimi”!

Next Story

Jacob Rothschild: Vdekja e Tij & Anët e Errëta të Historisë - Do të Vazhdojë Dinastia të Dominojë Botën?

Latest from Info