Medvedev: “Nuk Donim ta Shfarosnim Mitsotakisin Tani – Po të Ishte Ky Qëllimi Ynë do ta Kishim Arritur!”

/

I. Zovkva: “Nuk mund të përjashtojmë që ata kanë tentuar të vrasin Mitsotakis” tha këshilltari diplomatik i V. Zelensky.

Zëvendëspresidenti i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe ish presidenti i Rusisë Medvedev lëshoi ​​një deklaratë paralajmëruese në lidhje me sulmin, me raketa në Odessa, dje gjatë vizitës së Kykiakos Mitsotakis në qytet, pasi pala ruse nuk lë asnjë deklaratë dhe veprim të liderëve të tjerë të kalojë pa përgjigje, apo reagim.

Rezultati është, për herë të parë në histori, një kryeministër grek sulmohet nga një fuqi e huaj për vendimet e tij, të cilat, natyrisht, përbënin një deklaratë lufte kundër këtij pushteti: “Gjendja e Luftës Greqi-Rusi”, është fraza e njëhur e Mitsotakis.

Në fund të fundit, rusët, përmes përfaqësueses së Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, kishin deklaruar se kryeministri grek “do të mbajë përgjegjësi” për armët dhe municionet që ka dërguar në Ukrainë.

Kështu, sot bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit rus, Medvedev, deklaroi se Rusia nuk e kishte shënjestruar delegacionin e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në sulmin me raketa në Odessa, duke thënë se nëse Rusia do ta kishte vënë në shënjestër autokolonën e Zelenskit, do ta kishte goditur.

“Është e qartë për të gjithë, pasi nuk ka patur goditje kundër kolonës në Odessa. Nëse do të ishte objektivi, do ta kishim goditur”, shkroi Medvedev në kanalin e tij Telegram.

Megjithatë, qëndrimi që K. Mitsotakis mund të ketë qenë objektivi, nuk u përjashtua më herët nga një këshilltar i presidencës ukrainase, i cili kishte deklaruar se nuk mund të përjashtohej që sulmi me raketa ruse, dje në portin e Odesës, të kishte për qëllim misionet e Volodymyr Zelensky dhe kryeministrit grek Kyriakoa Mitsotakis.

“Në fakt ishte më pak se 500 metra larg nesh. Çfarë ishte kjo?… Nuk mund të përjashtoni faktin që raketa po shkonte drejt misionit të presidentit tim ose drejt misionit të miqëve që po na vizitonin”, tha Ihor Zovkva, një këshilltar i lartë diplomatik ukrainas, në një intervistë për CNN Live.

Ai deklaroi se raketa u lëshua nga Krimea, gjë që tregon se distanca ishte aq e shkurtër sa që ndoshta vështirë se do të dështonte nëse pala ruse do ta dëshironte. Por mesa duket ishte një paralajmërim dhe tendencë për panik.

“U deshën më pak se tre minuta që raketa të arrinte objektivin, portin e Odessës”, tha Zovkva.

“Nëse do të kishim mjete të mjaftueshme të mbrojtjes kundërajrore, kjo raketë balistike mund të ishte kapur”, shtoi ai.

Incidenti i djeshëm tregoi dhe vërtetoi më së miri se hapësira ajrore e Ukrainës është në mëshirë të fatit / rusëve.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Shokante: Thumbi nga Vaksinat mRNA Kundër Covid Riprodhohet Vazhdimisht Brenda Qelizave të të Vaksinuarve

Next Story

Skandali i Armëve Biologjike!

Latest from Info