Moska: “Ky do të Jetë Kufiri i Ri me Ukrainën!”

/

Do të ndalemi në këto kufij dhe vetëm në këto.

Kiev jashtë, Odessa brenda territorit rus.

Kufijtë e rinj të Rusisë u prezantuan nga ish presidenti rus dhe nënkryetari aktual i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitri Medvedev, në fjalimin e tij televiziv në televizionin rus.

Duke folur për situatën në Ukrainën lindore, Medvedev prezantoi një hartë sipas së cilës Rusia komunikon kërkesat e saj në lidhje me kufirin e ri me Ukrainën.

Siç tha nënkryetari i SA-së ruse, “ne nuk do të ndalemi derisa të arrijmë në këto kufij”.

Harta tregon se Rusia përjashton Kievin nga territori rus, por përfshin të gjithë rajonin nga Odessa në jug deri në Chernigov në veri, duke përfshirë Kharkivin.

Presidenti francez E. Macron iu përgjigj postimit të hartës specifike nga Moska, qëe vendos Odessën brenda vijave “të kuqe” siç tha ai, ndërkohë që vendos edhe Kievin si vijë “të kuqe”, por që nuk pretendohet nga Rusia.

E. Macron, në takimin që pati me krerët e partive opozitare franceze, përsëriti se Franca do të bëjë atë që duhet “pa limite” dhe “pa vija të kuqe” për të mbështetur Ukrainën.

Presidenti francez, gjatë takimit që ka pasur me opozitën, thuhet se ka zbuluar planin pavarësisht se ai nuk është i realizueshëm.

Sipas një raporti të gazetës franceze “L’Indépendant”, kreu i Partisë Komuniste të Francës, Fabien Roussel zbuloi se Macron tha se forcat ushtarake franceze do të dërgoheshin në territorin ukrainas nëse do të kishte një përpjekje nga Rusia për të marrë Odessën, ose Kievin.

Mënyra sesi po formosohen gjërat deri më tani, në rast të fillimit të negociatave të paqes në Ukrainën lindore, Odessa do të jetë objekt i një përleshjeje të ashpër mes palëve të përfshira.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Moskë: Dekorimi Mbresëlënës në Metro për Ditën e Gruas (Video)

Next Story

Përgjigja “Rrufe” e Moskës për Kyriakos Mitsotakis

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është