Armenia i Dërgon Ultimatum Moskës

/

N. Pashinian i dërgoi “ultimatum” Moskës. Kërkoi që ushtria ruse të largohet nga baza në Armeni.

Armenia është duke u hapur drejt Perëndimit.

Forcat ruse me sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 siguruan aeroportin strategjik të Jerevanit. Qeveria e Armenisë, e cila akuzon Rusinë se nuk e mbështet atë në luftën e Nagorno-Karabakut, është duke bërë një hap tjetër larg Moskës.

Kryeministri armen Nikol Pashinian ka njoftuar se trupat ruse do të tërhiqen nga Aeroporti Ndërkombëtar Zvartnots në kryeqytetin Jerevan.

Pashinian tha se marrëveshja, e cila ka qenë baza për vendosjen e rojeve kufitare ruse në aeroport që nga viti 1992, do të përfundojë më 1 gusht 2024.

Ai sqaroi se për këtë çështje i është dërguar një letër Moskës dhe informoi se rojet kufitare armene tani kanë “arritur njohuritë, përvojën dhe aftësitë për të shërbyer pa ndihmën e rusëve” në aeroportin Zvartnots.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov konfirmoi se ata kishin marrë një kërkesë nga Armenia për këtë çështje dhe tha se kontaktet midis dy palëve po vazhdonin në të gjitha nivelet, por nuk dha detaje.

Rojet kufitare ruse, të cilët u vendosën në aeroport sipas marrëveshjes së nënshkruar midis Federatës Ruse dhe Armenisë pas rënies së Bashkimit Sovjetik, punuan për të garantuar sigurinë e aeroportit, si dhe sigurinë e furnizimeve për ushtarët rusë në vend.

Kryeministri armen Pashinian theksoi gjithashtu se çështja duhet të konsiderohet “çështje teknike dhe jo çështje politike apo gjeopolitike”.

Sekretari armen i Këshillit të Sigurimit Armen Grigorian vuri gjithashtu në dukje në deklaratën e tij, javën e kaluar, se operacionet e transportit ushtarak rus në aeroport janë reduktuar ndjeshëm, ndërsa zyrtarët e rangut të lartë kanë shprehur publikisht kritika të ashpra ndaj Rusisë, pasi Armenia kohët e fundit ka filluar të zhvillojë marrëdhënie strategjike me perëndimin, me vende si SHBA dhe Franca, nga të cilat mendojnë se do të gjejnë mbështetje.

Armenia gjithashtu në fakt ngriu anëtarësimin e saj në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Rusia në fund të shkurtit 2024.

Pashinian vazhdoi kritikat e tij ndaj CSTO-së në deklaratën e tij të martën, duke thënë se organizata nuk e pranoi kërkesën e Armenisë për ndihmë gjatë luftës së Nagorno-Karabakut të vitit 2020 dhe tha se mund të dërgonte trupa vetëm si vëzhgues neutralë.

Pashinian tha gjithashtu se një tërheqje e plotë nga CSTO mund të jetë e mundur, por nuk specifikoi datë.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Sulm me Drone Ukrainas Ndaj Civilëve Rusë në Autostradën Belgorod

Next Story

Zbulimi i Madh i Varrit të Lashtë - "Ar, Mister, Skelete!"

Latest from Info