“Mësuesit Duhet të Përgatisin Nxënësit për Luftë”, thotë Ministria e Arsimit në Gjermani – Macron në Francë Gati për Përplasje me Rusinë

/

Mësuesit duhet të përgatisin nxënësit për luftë, thotë Ministria e Arsimit të Gjermanisë, ndërsa Rusia zbulon një simulim të sulmit bërthamor në Europë dhe SHBA, në rast të një sulmi bërthamor, këtë raporton portali gjerman BILD.

“Kina është e gatshme nga ana tjetër të ndërhyjë ushtarakisht kudo, nëse SHBA ose NATO vendosin të sulmojnë Rusinë”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes në Kinë.

Agjencitë gjermane të inteligjencës parashikojnë se Rusia mund të nisë një sulm ndaj NATO-s në vitin 2026, raporton “Business Insider”. Analiza e inteligjencës gjermane sugjeron se Rusia po përgatitet për një konflikt të plotë me Perëndimin, siç dëshmohet nga riorganizimi i ushtrisë ruse, lëvizjet e trupave, vendosja e raketave në rajonet perëndimore dhe rritja e prodhimit të armëve në Rusi.

Mesa kuptoni, ata që supozohet se kanë marrë në dorë fatet e popullit të tyre, tashmë i kanë dënuar para interesave të shefave të tyre, pra atyre që bëjnë kukullat politikanë të perëndimorëve.

Ndërkohë ushtria franceze po shkon drejt Rumanisë për t’u vendosur në Ukrainë. Franca do të bëjë një bazë në Odessa! Macron tha: “Unë do të dërgoj ushtri”. Putin iu përgjigj: “Bërthamoret do të përdoret nëse Rusia kërcënohet!”

Rusia ka lëvizur në mënyrë rutinore armët bërthamore nga kufiri i saj në Bjellorusinë fqinje, disa qindra milje më afër territorit të NATO-s, konfirmuan zyrtarët perëndimorë për “Foreign Policy”.

Regjimentet franceze thuhet se po shkojnë në Rumani në përgatitje për një dislokim në Ukrainë kundër ushtrisë ruse, veçanërisht në Odesa. Mes tyre është edhe Regjimenti i 2-të i Këmbësorisë së Huaj të Nimës, raportuan pak kohë më parë burime franceze. Kjo lëvizje do të ishte para-pozicionuese në funksion të një zhvillimi të mundshëm luftarak në Odessë.

Situata në Ukrainë mund të marrë shpejt një dimension ndërkombëtar, raportojnë mediat franceze. Sipas burimeve të tjera duket se Franca po planifikon të krijojë një bazë ushtarake duke vendosur njësi ushtarake në qytetin e Odessës.

Më herët, “Le monde” kishte zbuluar qëndrimet e shprehura të Macron, i cili me “një gotë uiski në dorë”, para të ftuarve të tij në Elysées më 21 shkurt tha: “Sidoqoftë, vitin e ardhshëm, ne duhet të dërgojë disa djem në Odessa.” Ndërsa pak më parë në fjalimin e tij për Ukrainën, Macron përsëriti se nuk përjashton mundësinë e dërgimit të ushtrisë ndërsa theksoi: “Nëse Rusia vazhdon përshkallëzimin e sulmeve, ne do të jemi gati“.

Ai shtoi gjithashtu me një ton delirant: “Ne do të jemi të gatshëm të marrim vendimet e nevojshme në mënyrë që Rusia të mos fitojë kurrë”. Megjithatë, ai pranoi se situata është e vështirë për ukrainasit. “Ata kanë kufij numerikë, kur bëhet fjalë për burra, sepse Rusia është një vend më i madh. Por, fillimi i vitit 2024 duhet të jetë viti i reagimit tonë”.

Ai theksoi shumë herë gjatë takimit se Ukraina duhet të fitojë. “Nuk do të ketë vija të kuqe për Francën. Unë jam presidenti i Francës dhe marr vendimin”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Incident Shqetësues në Transnistria: Sulm me Dron në një Bazë Ushtarake Ruse

Next Story

8 Gjërat që Duhet të Dini për Kishën e Satanit

Latest from Info