Papritmas, Erdogan Kërkon të Pushtojë Qipron!

/

Erdogan papritmas ngriti çështjen e pushtimit total të Qipros: “Në vitin 1974 duhej të kishim pushtuar edhe pjesën jugore”!

Çfarë po planifikon Ankaraja?

Presidenti turk Erdogan pak më parë bëri një deklaratë të paprecedent për Qipron, në një fjalim para ushtrisë turke, duke thënë se: “Në vitin 1974, ndoshta kemi bërë një gabim që nuk e kemi pushtuar të gjithë ishullin. Nëse do të kishim shkuar edhe në jug, sot nuk do të kishim Qipro veriore dhe jugore. Por ndërhyrja jonë i shpëtoi turqit qipriotë nga masakra”.

Deklarata bëhet për herë të parë dhe jep një tregues sesi mund të zhvillohet situata në Qipro në vitet e ardhshme.
Duke folur për fuqinë ushtarake turke, ai njoftoi fillimin e ndërtimit të aeroplanmbajtëses së dytë turke dhe prodhimin masiv të dronëve të të gjitha llojeve dhe kategorive.

Pse Erdogan befas njofton se dëshiron t’i japë fund Qipros dhe ndoshta ta bëjë këtë përpara përfundimit të mandatit të tij të fundit, mesa duket, presidencial?

Së pari, sepse ishulli kontrollon daljen në Suez.

Së dyti, krijon një liqen turk nga Marmaris në Alexandretta.

Së treti, e shkëput Greqinë nga Lindja e Mesme nëse Qiproja bie. Pse? Sepse Greqia humbet thellësinë e saj strategjike dhe Turqia mund të kontrollojë më mirë portat e Egjeut, në jug, pra në aksin e Kretës, Karpathos dhe Rodhos.

Është një rrugë detare që fillon nga Aden, në Suez, nga Suezi në Egje dhe nga Dardanelet në Kostandinopojë dhe Detin e Zi.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Video: Sheshi i Kuq në Moskë Pulson nga Emocioni për Fitoren e Putin në Zgjedhje

Next Story

Gjeni të Përbashkëtat!

Latest from Info