Filloi Hakmarrja Ruse – Sulm Tmerri në Kiev

/

Hakmarrja filloi.

Sulmi i tmerrshëm në Kiev me raketa ruse.

Një mori bombarduesish rusë lëshuan raketa edhe në Lviv.

Masakra në Moskë dhe arrestimet e autorëve që tentuan të arratiseshin në kufirin ukrainas bëri që reagimi rus të ishte i tmerrshëm dhe të kishte në plan të parë goditjet hakmarrëse, fillimisht kundër qendrave administrative dhe objekteve mercenare të vendosura nga këshilltarët në Ukrainë.

Tashmë ka raportime për një valë të re bombardimesh, pasi autoritetet ukrainase të mbrojtjes ajrore janë njoftuar se 12 Tu-95 janë në ajër duke u nisur drejt kryeqytetit rus.

Në fakt, rezultatet e sulmeve të mëngjesit të kujtojnë fillimin e sulmeve amerikane “Shock and Awe” në Irak, me rezultat që shumë media publikuan video të bombardimeve të Bagdadit të asaj kohe.

Forcat ruse filluan sulmet me raketa herët të dielën (24/3) në Kiev, si dhe në rajonin Lviv të Ukrainës perëndimore, duke synuar qendrat e komandës dhe zonat ku, sipas inteligjencës ruse, jetojnë mercenarë dhe këshilltarë perëndimorë.

“Shpërthime në kryeqytet. Sistemi i mbrojtjes kundërajrore është funksional. Mos u largoni nga strehimet”, tha kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko në një postim në Telegram.

Sistemi i mbrojtjes ajrore të forcave të armatosura të Ukrainës thotë se ka rrëzuar rreth 12 raketa, por fluturimet e 14 Tu-95 përfshinin shumë më tepër raketa se ato që gjetën objektivat e tyre dhe në Ukrainë tani kanë frikë se ky është vetëm fillimi.

Në të njëjtën kohë dhe si një përpjekje shtesë për të përfshirë NATO-n, komanda operacionale e Forcave të Armatosura Polake (RSZ) njoftoi në të njëjtën kohë se “vërejti aktivitet intensiv të aviacionit me rreze të gjatë të Federatës Ruse” gjatë natës, në lidhje me sulmet në Ukrainë.

“Të gjitha procedurat e nevojshme për të garantuar sigurinë e hapësirës ajrore polake janë aktivizuar dhe RSZ po monitoron vazhdimisht situatën” tha në një deklaratë tjetër RSZ.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Nga Është Terroristi që u Arrestua në Këto Momente në Rusi?! (video)

Next Story

Ukraina Sulmoi Anijet Ruse Yamal & Azov në Sevastopol

Latest from Info