Hezbollahu Rrëzon Dron Izraelit & Krijon Shqetësim në Tel Aviv (video)

/

Hakmarrje e Forcave Ajrore, goditen pozicionet e Hezbollahut.

Izraeli nisi sulmet ajrore herët të dielën në Luginën Bekaa të Libanit lindor, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar dy zyrtarë libanezë të sigurisë, por e ka vënë palën izraelite në gatishmëri pasi informacione të reja duket se po dalin.

Disa orë më parë, Hezbollahu kishte njoftuar se luftëtarët e tij kishin rrëzuar një dron izraelit të tipit Hermes-900 (i konsideruar “krenari” i industrisë izraelite) në hapësirën ajrore libaneze dhe kjo shqetëson Tel Avivin mesa duket për shiitët, pasi organizata është pajisur me sisteme të reja të armëve.

Të shtunën, Hezbollahu njoftoi rrëzimin e një droni izraelit. “Droni i ushtrisë izraelite, i cili u rrëzua nga luftëtarët e Rezistencës Islamike në Liban, natën e së shtunës, 6 prill 2024, është i llojit Hermes 900”, thuhet në një deklaratë të lëvizjes së mbështetur nga Irani.

Një zëdhënës i forcave të armatosura izraelite konfirmoi përmes një postimi në platformën X (ish Twitter) se droni u godit nga një raketë tokë-ajër dhe u rrëzua në tokën libaneze.

Dronët e kësaj kategorie nuk përgjohen lehtë, ndërkohë që ata specifikë mbajnë edhe sisteme elektronike të zbulimit dhe gjurmimit.

Tashmë ka raportime për integrimin e llojeve të reja të sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe sistemeve të luftës elektronike në forcat e Hezbollahut me video të transferimeve të bëra publike.

Kjo çoi në hakmarrje, natyrisht, pasi Forcat e Armatosura izraelite (IDF) shënjestruan një kamp trajnimi të Hezbollahut në komunitetin Jada, pranë kufirit me Sirinë, thanë burimet e Reuters.

Një goditje është raportuar edhe në komunitetin Safri, pranë qytetit të Baalbek, por nuk ka raportime për viktima, sipas të njëjtave burime.

Nëse lufta në Lindje do të shndërrohet tërësisht në fatale, do të vijë pikërisht nga përplasja e Iranit me Izraelin.

Previous Story

Video e Publikuar nga Teherani: “Po Vjen Hakmarrja”!

Next Story

Paralajmërimi i Fshehtë i Trump

Latest from Info