Kina i Dha Informacione Satelitore Rusisë për të Goditur Pozicionet e Ukrainës & Qendrat e NATO-s në Ukrainë

“Kina i dha informacione satelitore Rusisë për të goditur pozicionet e Ukrainës dhe qendrat e NATO-s në Ukrainë”, thotë SHBA.

Kina udhëzon raketat ruse.

SHBA po përfshin drejtpërdrejt Kinën në luftën në Ukrainë pasi, sipas një raporti të SHBA-së, Pekini po ofron informacion satelitor dhe foto për ushtrinë ruse, në mënyrë që më pas të godasë me saktësi pozicionet ukrainase dhe komandën dhe qendrat e armëve të NATO-s të ngritura në rajone të ndryshme të Ukrainës.

Sipas Bloomberg, Kina furnizon Rusinë me të dhëna të inteligjencës satelitore dhe ndihmon në prodhimin e tankeve dhe automjeteve të blinduara ruse. Mbështetja e Kinës përfshin gjithashtu instrumente optike, karburant raketash dhe rritje të bashkëpunimit hapësinor.

SHBA-ja ka informuar aleatët e saj në NATO për këtë zhvillim.

“Pekini ka krijuar një “aleancë të thellë” me Moskën dhe po rrit mbështetjen e saj për Rusinë”, përfundon Bloomberg.

Inteligjenca amerikane vjen pasi Ukraina përballet me mungesa kritike të artilerisë dhe aleatët e saj dështojnë në përpjekjet e tyre për të rifurnizuar Kievin. Rusia, ndërkohë, ka qenë në gjendje të rrisë prodhimin e saj të armëve vendase, vazhdon të importojë komponentë kryesorë, përmes një rrjeti vendesh të treta dhe merr predha dhe armë të tjera nga Koreja e Veriut dhe Irani.

Sulmet kirurgjikale në Odessa.

Sipas të dhënave nga mediat ruse, në mbrëmje forcat ruse goditën disa objektiva të Forcave të Armatosura të Ukrainës në territorin e Odessës.

Fabrika e çimentos në Odessa, e cila përdorej nga ushtria ukrainase si një depo municioni, u godit. Armët dhe municionet furnizoheshin nga territori rumun. Magazina e prekur përmbante armë të vogla dhe predha 155 mm.

Banorët e Odessa raportuan shpërthime të shumta në vendin e përplasjes, duke treguar një shpërthim dytësor. Pasoi një sulm i dytë rus, i cili goditi terminalin e naftës në Odessa. Menjëherë ka rënë një zjarr i madh.

Sulm me raketa lundrimi në qendrën e trajnimit të operatorëve UAV të Forcave të Ukrainës.

Më pas, një instalim i madh ushtarak ukrainas, një qendër trajnimi për operatorët e automjeteve pa pilot, u godit nga një sulm me raketa ruse.

Qendra e trajnimit ndodhet në aeroportin e ndërmarrjes Aeroprakt në rajonin e Kievit. Kjo kompani prodhon dhe dizejnion avionë ultra të lehtë që janë të gjithanshëm dhe ekonomikë për t’u operuar. Në të njëjtën kohë, pista e aeroportit përdoret shpesh për të nisur dronët për sulme ndaj objektivave ruse.

Forcat ruse sulmuan qendrën e stërvitjes me raketa lundrimi. Zjarri u pasua nga një shpërthim dytësor i municioneve, ndoshta mjete shpërthyese.

Pesë shpërthime ndodhën në Kharkiv, të shtëna Iskander-M dhe Tornado-S.

Pesë shpërthime të reja të fuqishme kanë ndodhur mbrëmë në Kharkiv. Kryetari i bashkisë së Kharkiv konfirmoi mbërritjen e katër raketave në qytet dhe një zjarr në periferi veriore.

Sipas burimeve ruse, raketat balistike Iskander-M u lëshuan ndërsa objektivat ushtarakë ukrainas u goditën me MLRS Tornado-S.

Kompleksi i ndërtesave KhTZ, ku riparohen pajisjet ushtarake të Forcave të Armatosura të Ukrainës, u godit edhe një herë.

Shiko Videon


Është goditur edhe Nikopolis

Më vonë, Rusia goditi instalimet ushtarake të Kievit në Nikopol, Rajoni i Dnepropetrovsk dhe Ochakov, Rajoni Nikolaev.
Në Ochakov, në rajonin e Nikolaevit, u vendosën personeli ushtarak i njësive të ushtrisë ukrainase.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) tashmë ka filluar të krehë popullsinë vendase për të identifikuar njerëzit që veprojnë si informatorë për ushtrinë ruse.

Depoja e dronëve të NATO-s është shkatërruar.

Forcat e Armatosura Ruse shkatërruan një depo me mjete ajrore pa pilot të sjella në Ukrainë nga vendet e NATO-s, tha Ministria e Mbrojtjes ruse.

Gjithashtu, në 24 orët e fundit u shkatërruan dy raketa lëshuese të mbrojtjes ajrore S-300 dhe një radar P-18.

Previous Story

Kush u Varfërua Gjatë Viteve të Fundit, Rusia Apo Perëndimi? - Dhe sa?

Next Story

Mark Zuckerberg & Miliarderët Blenë Ar!

Latest from Opinione