Forcat Izraelite u Tërhoqën Papritur nga Gaza, pasi Irani po Përgatit Sulm të Përmasave!

/

Forcat izraelite u tërhoqën papritur nga Gaza pasi SHBA-të informuan se: “Irani po përgatit një sulm të madh”.

Mesa njoftohemi do të kalohet në konflikt të përgjithshëm.

Trupat izraelite u tërhoqën papritur nga Gaza jugore, pasi amerikanët u informuan se Irani po përgatit “sulm të madh”! Vendimi ka shkaktuar shqetësim në Izrael pasi objektivat e operacionit nuk janë arritur.

Zyrtarisht, ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, tha se trupat izraelite ishin tërhequr nga zona Khan Younis në Gazën jugore për t’u përgatitur për sulmin e pritshëm në Rafah, por disa analistë folën për “një vendim taktik nga IDF dhe për shkak të sulmit nga veriu të Hezbollah, ose ndonjë sulmi të drejtpërdrejtë nga Irani”!

Këtë pikëpamje ndan edhe senatori Chris Coons i cili foli për Fox News.

American CBS raportoi se “agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se Irani po përgatit një sulm të madh kundër Izraelit si hakmarrje për sulmin ajror vdekjeprurës në konsullatën iraniane në Damask, Siri”.

Për këtë arsye, amerikanët i kërkuan Iranit që të mos sulmonte objektet amerikane. Sipas inteligjencës amerikane, Irani aktualisht po përgatitet të lëshojë raketa dhe tufa dronësh. Koha e sulmit përcaktohet këtë javë.

Izrael: Ushtria u tërhoq nga pjesa jugore e Rripit të Gazës!

Ushtria izraelite ka tërhequr trupat tokësore nga Rripi jugor i Gazës, duke lënë vetëm një brigadë atje, gjashtë muaj pas fillimit të operacioneve të saj, tha sot një zëdhënës.

“Sot, të dielën, më 7 prill, divizioni komando i 98-të i ushtrisë izraelite përfundoi misionin e tij në Khan Younis. Divizioni u tërhoq nga Rripi i Gazës në mënyrë që (…) të përgatitej për operacionet e ardhshme”, tha ushtria në një deklaratë për shtyp dërguar AFP. I pyetur nga AFP nëse kjo do të thotë se të gjitha trupat ishin tërhequr nga pjesa jugore e Rripit të Gazës, një zëdhënës ushtarak u përgjigj: “po”!

Ushtria tregoi se një “forcë e rëndësishme” do të vazhdonte të operonte në enklavën palestineze bazuar në nevojat e saj strategjike.

“Një forcë e rëndësishme e udhëhequr nga divizioni 162 dhe brigada Nahal vazhdon të operojë në Rripin e Gazës për të garantuar lirinë e veprimit të ushtrisë dhe aftësinë e saj për të vazhduar operacionet e bazuara në inteligjencë precize”, nënvizohej në njoftimin për shtyp.

Gazeta izraelite Haaretz shkruan se tërheqja e këmbësorisë nga pjesa jugore e Rripit të Gazës është për faktin se ushtria ka arritur objektivat e saj atje. Sipas një oficeri të ushtrisë të cituar nga gazeta, “nuk ka nevojë të qëndrosh në sektor pa një nevojë (strategjike)”.

“Divizioni 98 shkatërroi brigadat e Hamasit në Khan Younis dhe vrau mijëra prej tyre. Ne bëmë atë që duhej të bënim.”

Palestinezët e zhvendosur të Khan Younis, një pjesë e të zhvendosurve, mund të kthehen në shtëpitë e tyre pasi të gjejnë strehim në Rafah, më në jug, afër kufirit egjiptian, sipas këtij zyrtari.

Është e paqartë nëse tërheqja do të vonojë pushtimin e kërcënuar prej kohësh të qytetit jugor të Gazës, Rafah, për të cilin zyrtarët izraelitë thonë se është i nevojshëm për të eliminuar grupin e Hamasit që sundon enklavën palestineze.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit: “Ne jemi të gatshëm të përballemi me çdo skenar me Iranin”.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallad, njoftoi sot se përgatitjet kanë përfunduar për t’u marrë me çdo skenar me Iranin. Zyra e ministrit të mbrojtjes e ka lëshuar këtë njoftim pas një “vlerësimi të situatës operacionale” që ministri ka bërë me oficerë të lartë ushtarakë.

“Pas përfundimit të vlerësimit, Sekretari Gallant theksoi se aparati i mbrojtjes ka përfunduar përgatitjet për përgjigje në rast të ndonjë skenari që mund të zhvillohet në lidhje me Iranin”, tha zyra e ministrit të mbrojtjes në një deklaratë të titulluar, “përgatitja për kalimin nga mbrojtja në sulm”, të cilën e ka publikuar Ministria në faqen e saj, ushtria thotë se “ditët e fundit ka përfunduar një fazë të re në përgatitjen e komandës veriore të luftës”.

Këto masa logjistike “lejojnë që forcat rezervë të mobilizohen menjëherë në rast emergjence dhe të arrijnë në vijën e frontit në një periudhë të shkurtër kohore, me të gjitha pajisjet e nevojshme për luftim”, shtohet në deklaratë.

Komanda, sqaron ushtria, është në gjendje “të thërrasë dhe të pajisë të gjithë ushtarët e nevojshëm brenda pak orëve dhe t’i transportojë ata në vijën e parë për operacione mbrojtëse dhe sulmuese”.

Skenarët e mundshëm për të cilët po përgatitet IDF përfshijnë sulmet me raketa dhe dron nga grupet e mbështetura nga Irani në Liban, Siri, Irak dhe Jemen, si dhe sulme me raketa balistike direkt nga Irani, një situatë me të cilën Izraeli nuk është përballur ende.

Irani paralajmëron: “Asnjë ambasadë izraelite nuk është e sigurt”.

Një këshilltar ushtarak i liderit suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, paralajmëroi sot se asnjë ambasadë izraelite nuk ishte “e sigurtë”, pasi shtatë ushtarë iranianë u vranë në një sulm që i atribuohet Izraelit në një ndërtesë diplomatike iraniane në Damask.

“Asnjë ambasadë izraelite nuk është më e sigurtë”, tha gjenerali i Gardës Revolucionare Yahya Rahim Safavi, sipas agjencisë së lajmeve Isna.

Teherani është zotuar t’i përgjigjet shkatërrimit të hënën e kaluar nga sulmet ajrore, që i atribuohen Izraelit, të seksionit konsullor të ambasadës iraniane në Damask, Siri, që vrau shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, duke përfshirë dy të rangut të lartë.

Numri i përgjithshëm i goditjes arriti në 16 të vdekur. Safavi nënvizoi se Teherani e konsideron konfliktin me Izraelin si një “të drejtë të vlefshme dhe legjitime”.

Ai më tej pohoi se, për shkak të kërcënimeve iraniane, Izraeli “mbylli deri dje 27 ambasada nga frika”, duke përfshirë ato “në Jordani, Egjipt, Bahrein dhe Turqi”.

Previous Story

Mark Zuckerberg & Miliarderët Blenë Ar!

Next Story

Olaf Scholz: "Putini do ta Ndalë Luftën në Ukrainë kur të Kuptojë se Nuk po Fiton në Fushën e Betejës"!

Latest from Info