Alert: Hezbollah Godet Izraelin

/

Hezbollah godet me 50 raketa kundër Izraelit verior. U lëshuan gjithashtu raketa balistike ndërkontinentale ruse nga Kapustin Yar.

SHBA konfirmoi lëvizjen e forcave në Gjirin Persik.

Tensionet janë të larta në Lindjen e Mesme mes thashethemeve të forta për një sulm hakmarrës iranian ndaj Izraelit.

Tel Avivi konfirmoi se Hezbollah nisi një valë masive sulmesh në veri të Izraelit me 40 deri në 50 raketa që u kapën pothuajse tërësisht nga mbrojtja ajrore izraelite.

Përgjimi është bërë kryesisht nga sistemet MIM-104 “Patriot” të cilat janë të instaluara në sektorin verior.

Në të njëjtën kohë, siç raportohet, një zyrtar i Pentagonit i tha FOX news se “asetet e mbrojtjes” të SHBA po lëvizin në Lindjen e Mesme mes sulmit të pritshëm iranian.

“Ne po lëvizim gjithashtu në rajon për të rritur mbrojtjen dhe parandalimin rajonal dhe për të rritur mbrojtjen e forcave amerikane.”

Ndërkohë, një objekt i paidentifikuar, ndoshta një raketë, u pa duke fluturuar në Irakun veriperëndimor pranë kufirit me Sirinë.

Në fund, megjithatë, objekti rezultoi se ishte nga një provë e raketës balistike jo në Irak, por në Rusi që u lëshua nga poligoni në Kapustin Yar.

Previous Story

Bisha nga Toka

Next Story

Harari: "Një 'Katastrofë' e Përmasave Globale po Vjen"!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është