Thriller: Këshilli i Luftës i Izraelit Miraton Sulmin Hakmarrës Kundër Iranit – SHBA-ja Përpiqet të Rrëzojë Vendimin!

/

“Është një kërcënim ekzistencial për ne! Irani na ka shpallur luftë!”

Këshilli i luftës i Izraelit përfundoi me raportet e para që flisnin për “unanimitetin në qeverinë izraelite në lidhje me nevojën për t’iu përgjigjur sulmit të Iranit”.

Sipas informacioneve nga Izraeli “një përgjigje e menjëhershme me sulme brenda Iranit u miratua nga një shumicë e qartë e kabinetit të luftës izraelite, por u anulua në minutën e fundit pas një telefonate midis Biden/Netanyahu. Kabineti i Luftës ende mbështet një përgjigje të planifikuar – por jo domosdoshmërisht menjëherë”.

Përpara se të përfundonte Këshilli i Luftës, komandantit të Forcave Ajrore të Izraelit iu kërkua të prishte planet për të sulmuar objektet bërthamore të Iranit, shkallën e suksesit, viktimat, hakmarrjen iraniane, etj.

Diçka tjetër u tha në Këshillin e Luftës që tregon seriozitetin e situatës:

Raketat dhe dronët iranianë të gjuajtur në Izrael mbrëmë mbanin një ngarkesë totale prej 60 tonë eksploziv. Sulmet direkte do të kishin shkatërruar plotësisht dy baza ushtarake izraelite.

Deklaratat e zyrtarëve izraelitë: “Shpallja e luftës nga Irani”.

Presidenti izraelit Isaac Herzog tha se sulmi i djeshëm në shkallë të gjerë ndaj Izraelit, nga Irani, ishte shpallje lufte.

Zyrtarët izraelitë konfirmuan për median izraelite N12 se do të ketë një hakmarrje të konsiderueshme kundër Iranit.

Kanali 12 i Izraelit raporton se një “zyrtar i lartë Izraelit” u zotua për një “përgjigje të paprecedent” ndaj sulmit iranian.

Një zyrtar i dytë izraelit nga zyra e kryeministrit të vendit tha për NBC News se “Izraeli nuk mund të lejojë një sulm kaq të madh ndaj Izraelit pa një lloj përgjigjeje, qoftë të vogël apo të madhe. I takon kabinetit të luftës ta vendosë tani”.

Një zyrtar i tretë izraelit i njohur me diskutimet e qeverisë tha se vendimi me të cilin përballet kabineti i luftës prej pesë personash, duke përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu, ishte nëse “do të qëllohej ashpër” ndaj Iranit apo do të përgjigjej në një mënyrë më të matur.

Senatori amerikan Marco Rubio, i cili është nënkryetar i Komitetit të Senatit për Inteligjencën, vuri në dukje se qëllimi i sulmit të Iranit ishte ta bënte Izraelin një “vend të paqëndrueshëm” dhe të shkaktonte kolapsin e tij “nga brenda, ekonomikisht dhe sociologjikisht”.

Media shtetërore iraniane publikoi të paktën 7 minuta pamje të sulmit në shkallë të gjerë ndaj Izraelit, që tregon lëshimin e raketave balistike me rreze të mesme veprimi dhe raketa lundrimi me sulm tokësor, nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC).

“Unanimiteti në qeverinë izraelite: Do të ketë hakmarrje kundër Iranit”.

“E dinim se do të vinte, pritej dhe ishim shumë të lumtur që përfundoi ashtu siç përfundoi, të paktën këtë raund”, tha ai për programin Newshour BBC-së, duke iu referuar numrit të madh të dronëve dhe raketave të kapura nga Mbrojtja ajrore izraelite dhe aleatët e shtetit hebre.

“Unë nuk mendoj se dikush në qeveri po mbron me të vërtetë që ne të mos hakmerremi për këtë akt.”

I pyetur nëse ai besonte se kishte një unanimitet të ngjashëm në kabinetin e luftës të Izraelit, i cili u formua pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamazit në Gaza dhe që po mblidhet ende sot, ai tha: “Absolutisht”.

“Unë nuk mendoj se dikush me një mendje të shëndoshë mund të presë që të mos hakmerret pasi qindra raketa janë hedhur në drejtimin tonë”, tha Milwidsky.

Duke pranuar dëshirën e SHBA për të shmangur përshkallëzimin ushtarak duke u fokusuar në diplomaci, ai tha se ky ishte një “moment shumë kritik në historinë e Izraelit”.

“Sigurisht që dëgjojmë, konsultohemi me të gjithë miqtë tanë në botë, por në fund do ta kemi fjalën e fundit”, ka theksuar ai.

https://twitter.com/i/status/1779470186925441195

“Në dy” Këshilli i Luftës i Izraelit: “Tani, ky është një rrezik ekzistencial për ne”.

Sipas raportimeve, dy ministra izraelitë të linjës së ashpër po bëjnë thirrje për një përgjigje vendimtare ndaj sulmit të Iranit, duke bërë thirrje për një përgjigje-përshkallëzim të konfliktit. Linja tjetër bëri thirrje për përmbajtje dhe një përgjigje më të matur ndaj sulmit të paprecedent.

Ministri i Financave Bezalel Smotrich kërkoi një përgjigje të ashpër që “do të jehojë në të gjithë Lindjen e Mesme” dhe Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben Gvir tha se Izraeli duhet “të dalë jashtë kontrollit”, në përgjigje.

Smotrich, kreu i partisë zioniste fetare të ekstremit të djathtë, tha se nëse Izraeli heziton, “ne do të vëmë veten dhe fëmijët tanë në rrezik ekzistencial”.

Në një deklaratë të regjistruar në video, Smotrich e quajti momentin një “moment të së vërtetës”, duke thënë: “Nëse përgjigja jonë rezonon në të gjithë Lindjen e Mesme për brezat që vijnë – ne do të fitojmë”.

Ben Gvir, lideri i partisë së ekstremit të djathtë Fuqia Hebraike, tha nga ana tjetër se përgjigja e Izraelit nuk duhet të jetë “e dobët” dhe se “konceptet e përmbajtjes dhe proporcionalitetit janë koncepte që vdiqën më 7 tetor”, ditën kur Hamazi sulmoi Izraelin.

As Smotrich dhe as Ben Gvir nuk janë anëtarë të kabinetit të luftës të Izraelit, por deklaratat para fillimit të mbledhjes së Këshillit të Luftës pasqyrojnë situatën në nivel të lidershipit politik.

Më herët sot, ministri centrist i Luftës Benny Gantz, një anëtar i këshillit të luftës, goditi një tjetër linjë më të ndrydhur, duke thënë se Izraeli do të kërkonte një çmim nga Irani si përgjigje, kur të ishte koha e duhur.

“Ne do të ndërtojmë një koalicion rajonal dhe do të kërkojmë çmimin nga Irani në një mënyrë dhe në një kohë që na përshtatet” tha Ganj në një deklaratë, përpara mbledhjes së kabinetit të luftës të Izraelit për të diskutuar përgjigjen e Izraelit ndaj sulmit nga Irani.

“Irani është një problem global, një sfidë rajonale dhe është gjithashtu një rrezik për Izraelin. Dje bota qëndroi qartë me ne, përballë rrezikut. Izraeli kundër Iranit, bota kundër Iranit, ky është rezultati. Kjo është një arritje strategjike, të cilën ne duhet ta shfrytëzojmë për sigurinë e Izraelit”, shtoi ai.

Ndër të tjera ai tha:

“Të përballur me kërcënimin e Iranit, ne do të ndërtojmë një koalicion rajonal dhe do të kërkojmë çmimin. Dhe më e rëndësishmja, përballë vullnetit të armiqve tanë për të na dëmtuar, ne do të bashkohemi dhe do të bëhemi më të fortë”, theksoi ai, duke u ndalur në hakmarrjen e menjëhershme kundër Teheranit.

Ndërkohë, në deklaratat e tij të mëngjesit, ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, theksoi se kërcënimi për të sulmuar Iranin pas hakmarrjes së tij është ende i vlefshëm.

Në një intervistë me radion e ushtrisë, Katz tha:

“Ne thamë se nëse Irani sulmon Izraelin, do ta sulmojmë atë dhe kjo është ende e vërtetë. Duhet të thellojmë bashkëpunimin tonë me aleatët tanë.”

Nga ana e tij, ministri izraelit i imigracionit, Ofi Shofer, u tregua më agresiv në deklaratat e tij, duke theksuar se “duhet të zhduket guximi i treguar nga Irani me këtë sulm”.

Previous Story

Momenti që Historia e Njerëzimit Priste? Armageddon?

Next Story

Imazhi "i Plasaritur" i Superfuqisë Izrael në Lindjen e Mesme: U Shemb Doktrina e Parandalimit - Video Historike të Dronëve Iranianë mbi Parlament

Latest from Info