Rusia Armatos Iranin – Amerika i Jep Izraelit Fjalën e Fundit të Teknologjive të Reja Luftarake

/

Nga imazhe satelitore, Radari 92N6E i S-300 u shkatërrua në Isfahan – me F-35 të modifikuar posaçërisht dhe raketa të teknologjisë së lartë që sulmuan Iranin.

“U përdor një raketë e teknologjisë së lartë”, thonë amerikanët.

Fotot satelitore tregojnë shkatërrimin e radarit 92N6E të sistemit anti-ajror S-300 PMU2 të Iranit që mbron objektin bërthamor Natanz në Isfahan, thanë zyrtarët amerikanë për mediat amerikane dhe izraelite, duke vërtetuar pretendimet për një “sulm serioz izraelit”.

Vini re, para se të dilnin fotot satelitore, amerikanët po flisnin për shkatërrimin e radarit të grupit S-200 dhe jo S-300PMU2.

Nëse ajo që raportohet zyrtarisht nga amerikanët dhe izraelitët është e vërtetë, atëherë Iranit i duhen menjëherë si Su-35 rus ashtu edhe S-400 për të mbrojtur hapësirën e tij ajrore.

Ndoshta për shkak të kësaj, media shtetërore e Iranit Rrjeti i Lajmeve Studentore (SNN) zbuloi sot se Irani do të marrë grupin e parë të rreth 24 avionëve luftarakë Su-35 “Flanker-E” nga Rusia diku javën e ardhshme.

Deri më tani dihet se trajnimi i pilotëve iranianë filloi në pranverën e vitit 2022 dhe marrëveshja përfshin 24, Su-35 që u ndërtuan për Egjiptin.

Agjencia shtetërore e lajmeve iraniane Tasnim konfirmoi marrëveshjen më 28 dhjetor 2022 dhe më 15 janar 2023, teksa një parlamentar iranian tha se furnizimet do të fillonin në pranverë. Ai theksoi se Irani ka porositur sisteme të mbrojtjes ajrore, si dhe helikopterë nga Rusia.

Ndërkohë, Forcat Ajrore iraniane kanë marrë trainerin e avancuar Yak-130.

Megjithatë, të njëjtat imazhe satelitore konfirmojnë edhe sulmin iranian me raketa balistike në bazën ajrore Nevatim.

Imazhet satelitore: “Baza izraelite Nevatim dhe radari S-300 PMU2 goditen”.

“Izraelitët hodhën një raketë të teknologjisë së lartë që iu shmang sistemeve të radarëve të Iranit dhe goditi mbrojtjen ajrore iraniane”, raportoi të shtunën New York Times.

Dy zyrtarë perëndimorë të paidentifikuar, të cituar nga gazeta, thanë se raketa kishte për qëllim t’i tregonte Teheranit se Izraeli është në gjendje të shmangë dhe neutralizojë mbrojtjen e tij.

Dy zyrtarë iranianë pranuan gjithashtu se sulmi goditi një sistem të mbrojtjes ajrore S-300 të prodhuar nga Rusia. Ata i thanë gazetës se Irani nuk kishte zbuluar asnjë ndërhyrje në hapësirën e tij ajrore nga dronë, raketa apo avionë.

Gazeta raporton se raketa erdhi nga një avion luftarak.

Imazhet satelitore të parë nga The Times of Israel treguan dëmtimin e radarit të një sistemi S-300 në bazën ajrore të 8-të Shekari në Isfahan, i cili është pjesë e një grupi që mbron sitin bërthamor top-sekret Natanz.

Pavarësisht raporteve, Irani vazhdon të insistojë se vetëm disa dronë të vegjël janë lëshuar dhe se ata nuk kanë shkaktuar asnjë dëm.

Në të njëjtën kohë, imazhet satelitore të analizuara nga agjencia AP tregojnë se baza ajrore e Izraelit Nevatim ka pësuar disa dëmtime pas sulmit balistik iranian.

Imazhi i PBC i Planet Labs, i marrë të premten për AP, tregon riparime në një rrugë lidhëse pranë hangarëve në pjesën jugore të bazës ajrore Nevatim, rreth 65 kilometra (40 milje) në jug të Jerusalemit.

Gazeta Haaretz, e cila publikoi imazhe me rezolucion më të ulët të vendit të enjten, identifikoi hangarët ku ishin vendosur aeroplanët C-130.

Imazhi satelitor përputhet me pamjet e publikuara më herët nga ushtria izraelite, që tregonte pistën duke u riparuar.

Konvertimet speciale të izraelitëve në F-35. A e goditën këta radarin e S-300?

Deri më tani mbetet e pakonfirmuar sesi radari S-300 PMU2 u bombardua në Isfahan. Por informacione më të reja tregojnë se sulmi është kryer nga një F-35 Adir.

Ajo që dihet është se Izraeli kishte bërë disa përmirësime në avionët e tij luftarakë F-35 me teknologji të lartë sekrete dhe sisteme armësh për t’u përgatitur për një sulm ndaj Iranit.

Mund të thuhet me siguri se F-35 Adir të Izraelit nuk janë aspak si F-35 që kanë vendet e tjera.

Modifikimet izraelite përfshijnë municione dhe sensorë të avancuar që mbeten shumë të klasifikuar, raportoi media izraelite Walla News.

F-35 Adir i IAF gjithashtu mund të ngarkohet me bomba shtesë në bord për të sulmuar më shumë objektiva.

Përmirësimet izraelite e kanë kthyer luftëtarin ‘stealth’ më të fundit, në një “përbindësh sulmues dhe mbledhës të inteligjencës”, thonë zyrtarët e mbrojtjes të njohur me aftësitë e ‘stealth’. Raporti konfirmoi gjithashtu se Izraeli po zgjeron në mënyrë dramatike gamën operacionale të avionit përmes rezervuarëve të rinj të karburantit.

Në të njëjtën kohë, Izraeli i kërkoi SHBA-së të autorizonte akses shtesë në sistemet kryesore elektronike të avionit. Kjo do t’i lejonte inxhinierët izraelitë të instalonin edhe më shumë sisteme të tyre në F-35 të IAF.

Shtesat e planifikuara izraelite përfshinin sisteme të reja të luftës elektronike dhe komunikimit.

Previous Story

Guterres Paralajmëron: "Lindja e Mesme Është në Prag të Një Lufte të Përgjithëshme"!

Next Story

SHBA: Paketa e Ndihmës për Ukrainën e Miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve – Zelenski Merr 60 Miliardë Dollarë (+)

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është