Cili Qytet i Madh do të Bjerë i Pari – Los Angeles, Chicago apo New York?

/

Në vitin 2024, pothuajse të gjitha qytetet kryesore të SHBA-së kanë disa elementë të përbashkët.

Para së gjithash, nëse vizitoni zonën në qendër të një prej qyteteve kryesore, ka të ngjarë të shihni plehra, jashtëqitje dhe mbishkrime kudo. Disa nga zonat kryesore urbane duken literalisht si të jeni në një vend të tretë të pazhvilluar.

Shumica e politikanëve nuk duken shumë të shqetësuar për të bërë ndonjë gjë për të pastruar qytetet dhe kështu nuk duhet të befasohet askush kur “popullatat” e minjve të shpërthejnë në të gjithë vendin. Në disa nga qytetet më të mëdha, minjtë janë me miliona në numër. Ndërkohë, vjedhjet, dhuna e shfrenuar, emigracioni i pafund, bandat dhe kriza më e keqe ajo e drogës, në të gjithë historinë e SHBA-ve janë kombinuar për të krijuar një “stuhi të përsosur” shkatërrimi shoqëror, gjë që askush nuk e ka parë ndonjëherë më para në këtë nivel. Miliona qytetarë që i binden ligjit dhe biznese të panumërta janë detyruar të largohen nga qytetet më të mëdha të Amerikës dhe vlerat e pronave në zonat tona kryesore urbane të kenë rrënë ndjeshëm. Amerikanët janë vërtet në fazat e hershme të një “kolapsi” të plotë shoqëror dhe gjërat vetëm sa po përkeqësohen ditë pas dite.

Në këtë artikull, do të përqendrohemi në tre zonat më të mëdha metropolitane të Shteteve të Bashkuara: New Yorku, Los Angeles dhe Chicago.

John Williams kohët e fundit mori kamerën e tij me vete teksa ecte nëpër qendër të Los Angeles dhe e përshkroi atë që ai dëshmoi, si një “ferr”.

Dekada të politikave të dështuara e kanë kthyer një nga qytetet më të mëdha në të gjithë vendin, në një nga qytetet më të këqinj.

Në këtë pikë, vjedhja është bërë aq e shfrenuar sa që edhe politikanët ultra-progresivë në Kaliforni kanë arritur në përfundimin se diçka duhet bërë.

Kështu, në legjislaturën e shtetit janë futur disa projektligje që “do të përpiqen të minimizojnë vjedhjet në dyqane”.

Kujdes hajdutët!

Asambleja e Kalifornisë ka prezantuar një paketë gjithëpërfshirëse prej shtatë projektligjesh që synojnë adresimin e shqetësimeve në rritje për vjedhjet me pakicë në të gjithë shtetin.

Një nga nismat kryesore është Projektligji i Kuvendit 2943, i cili kishte për bashkëautor Rep. Rick Chavez Zbur (D) dhe Kryetari Robert Rivas (D). Projektligji synon hajdutët serialë me pakicë duke futur një krim të ri me dënime deri në tre vite burg dhe posedim të pronës së vjedhur me qëllim rishitjen. Ligji gjithashtu lejon që vjedhjet e ngjashme nga viktima të ndryshme, të grumbullohen për të akuzuar hajdutin për vjedhje të mëdha, sipas kritereve të caktuara.

Le të shpresojmë që diçka të bëhet, sepse tani një kriminel në shtetin e Kalifornisë mund “të hyjë literalisht në një dyqan me pakicë çdo ditë të vitit dhe të fshehë mallra me vlerë 949 dollarë” dhe të mos bëjë asnjë minutë në burg.

Los Angeles është bërë një strehë për hajdutët e dyqaneve, por shumë do të argumentonin se gjërat janë edhe më keq në Big Apple.

Disa ditë më parë, New York City regjistroi se ka një “ekonomi vjedhjeje prej 4.4 miliardë dollarësh”.

Dhe rreth 90.000 pako vidhen në New York çdo ditë.

Kjo është vetëm një nga arsyet pse kemi parë një eksod masiv nga qendrat e mëdha urbane.

Njujorkezë të panumërt janë larguar tashmë drejt kullota të gjelbra, zonave rurale pra dhe shumë të tjerë po mendojnë, apo po planifikojnë të largohen.

Rreth 7 milionë njujorkezë planifikojnë të largohen nga shteti, zbuloi një sondazh i ri bërë këtë muaj.

Në një sondazh të ri, 37% e njujorkezëve, rreth 7 milionë njerëz, thanë se planifikojnë të largohen. Numri ishte pak më i përqendruar mes republikanëve, pasi 46% thanë se planifikonin të largoheshin nga shteti, krahasuar me vetëm 29% të demokratëve.

Çuditërisht, shumë nga ata që largohen kanë shkuar në Florida.

Për shumë njerëz, Florida mbetet një nga vendet kryesore për të lëvizur, por shtetet jugore në përgjithësi shohin fluksin më të madh të migrimit të brendshëm.

Sipas Realtor.com, Filadelfia, Miami, Atlanta, Tampa dhe Orlando mbeten disa nga vendet kryesore për njujorkezët për ta filluar jetën nga e para.

Nuk do të doja të jetoja as në Big Apple.

Vetëm problemi i miut do të mjaftonte për të më nxitur të largohem, thonë njerëzit.

Problemi me minjtë vazhdon të përshkallëzohet dhe politikanët tani po propozojnë përdorimin e “kontraceptivëve të minjve” për t’u marrë me “miliona minj që fshihen në stacionet e metrosë dhe zona të zbrazëta”.

Në New York, ideja e shpërndarjes së kontraceptivëve të minjve tërhoqi vëmendjen e zyrtarëve të qytetit të enjten pas vdekjes së një bufi të arratisur nga kopshtin zoologjik të njohur si Flaco, i cili u gjet i vdekur me helm miu.

Anëtari i Këshillit Bashkiak Shaun Abreu propozoi një urdhëresë të qytetit të enjten, që do të krijohet një program pilot për të kontrolluar miliona minj që fshihen në stacionet e metrosë dhe zonat e zbrazëta, duke përdorur kontrollin e lindjes në vend të kimikateve vdekjeprurëse. Abreu, kryetar i Komisionit të Menaxhimit të Kanalizimeve dhe Mbetjeve të Ngurta, tha se kontraceptivët janë gjithashtu më etikë dhe njerëzorë se metodat e tjera.

Fatkeqësisht, New Yorku nuk mban vendin e parë në Amerikë përsa i përket minjve.

Ky “titull” i përket qytetit të Chicago.

Çikago është shpallur edhe një herë, qyteti i minjve në SHBA, sipas renditjes vjetore të Orkin.

Los Angeles e kaloi New York-un në listën e këtij viti për të mbajtur tani vendin e dytë dhe për të goditur Big Apple në vendin e tretë, tha Orkin.

Ndryshime të tjera të dukshme përfshijnë Houston, i cili u ngjit me 10 vende në vendin 20 dhe Charlotte, Karolina e Veriut, e cila u ngjit me 16 vende në vendin 21.

Disi, problemi i minjve të Çikagos ka arritur një nivel krejtësisht të ri në 2024.

Në fakt, një banore e zonës thotë se tani është gjëja më e keqe që ka parë në gjithë jetën e saj…

Një rigjallërim i minjve ka dalë jashtë kontrollit në lagjen Portage Park të Çikagos, thanë të premten shumë banorë, duke u bërë thirrje drejtuesve të qytetit të ndërmarrin veprime të mëtejshme.

Diana Gazda, një banore e komunitetit Far Northwest Side për shtatë dekada, tha se ajo kurrë nuk ka parë një fyerje si ajo.

“Ne kurrë nuk kemi pasur një problem si ky me minjtë,” tha ai. “Unë kam qenë këtu për 71 vjet në shtëpinë time.”

Përveç të qenit i famshëm në botë për minjtë, qyteti me erë është gjithashtu i famshëm në botë për dhunën.

Në Chicago, ju mund të qëlloheni në çdo kohë të ditës ose natës.

Askush nuk është i sigurtë dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për oficerët e policisë.

Një oficer policie i Chocago u qëllua për vdekje herët të dielën, në Gage Park, në anën jugperëndimore, në atë që burimet thonë se shquhet për vjedhje makinash.

Oficerët iu përgjigjën një alarmi ShotSpotter rreth orës 02:55 të mëngjesit dhe gjetën oficerin Luis Huesca me plagë të shumta me armë zjarri në bllokun 3100 të West 56th Street, tha një zëdhënës i policisë në një deklaratë publike.

Huesca, 30 vjeç, po shkonte në shtëpi nga puna, sipas zyrtarëve të qytetit. Huesca, ende me uniformën e tij, u dërgua në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Chicago, ku u shpall i vdekur.

Pra, cili nga këto qytete do të shembet i pari?

Mendojmë se kjo është një pyetje shumë e drejtë. Të gjithë po shkojnë drejt greminës shumë shpejt dhe të gjitha këto qendra të mëdha drejtohen nga të majtë radikalë.

Sigurisht që të njëjtat gjëra mund të thuhen për dhjetëra qytete të tjera të SHBA-ve. Prej vitesh po paralajmërojmë lexuesit për “transformimin kulturor” që po ndodh në Amerikë, që me të vërtetë është diçka shumë shqetësuese.

Me të vërtetë ka rëndësi sesi i rrisin fëmijët në Amerikë. Amerikanët duket se kanë dështuar për dekada dhe tani pasojat po shihen shumë qartë në rrugët e qyteteve të mëdha.

Një kolaps i tmerrshëm shoqëror mbi amerikanët dhe megjithatë SHBA-të vazhdojnë të refuzojë të ndryshojë kursin.

Previous Story

Profecia e Kohës

Next Story

Seri Tërmetesh të Forta në Taivan

Latest from Info