Lideri Serb i Bosnjës Kërcënon Sërish me Shkëputje – Muslimanët: “Nuk Duam të Ndajmë më as Ajrin me Boshnjakët!”

/

Bosnjë-Hercegovina është burimi më i rrezikshëm i një dominoje të përgjakshme në Ballkan.

Presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik tha të martën se Serbia së shpejti do të shkëputet nga Bosnja dhe Hercegovina nëse Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miraton një rezolutë më 2 maj, që përkujton gjenocidin e kryer në vitin 1995 nga trupat serbe të Bosnjës kundër popullsisë.

“Ne as nuk duam ta ndajmë as ajrin me boshnjakët, e lëre më vlerat e tjera. Ata na akuzojnë se jemi një popull gjenocidal, megjithëse e dinë se kjo nuk ka ndodhur kurrë”, tha Dodik, sipas RTRS TV serbo-boshnjak, agjencia e lajmeve EFE.

Ai foli nga qyteti rus i Shën Petersburgut pas takimit me Sekretarin e Këshillit të Sigurimit rus, Nikolai Patrushev, i cili u zotua se Rusia do të votonte kundër rezolutës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Rezoluta propozon shpalljen e 11 korrikut si “Dita Ndërkombëtare e Kujtimit të Gjenocidit të kryer në Srebrenicë në vitin 1995” dhe dënon mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e krimeve të luftës.

Serbia dhe Republika Srpska nuk i njohin dënimet e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) për krimet e luftës në ish Jugosllavi, të kryera nga forcat serbe të Bosnjës në Srebrenicë, ku u vranë më shumë se 8.000 civilë myslimanë.

Në një protestë të organizuar të enjten e kaluar, Milorad Dodik, i cili ka kërcënuar prej vitesh me shkëputjen e Republika Srpska, tha se do të bashkohej me Serbinë.

Bashkimi Europian paralajmëroi pas kësaj deklarate se çdo hap sektarizmi, ndarjeje i entitetit serb në Bosnjë dhe Hercegovinë “do të ketë pasoja të rënda”. Bosnja dhe Hercegovina është ndarë që nga fundi i luftës civile në vitin 1995 në dy etni autonome, Republika Srpska dhe Federata Kroato-Myslimane, me shtetin boshnjak që gjithashtu ka institucione të centralizuara të pushtetit.

Po ndizet Bosnja dhe mesa rezulton nga shumatorja e informacioneve të muajve të fundit, do të jetë vatra e ndezjes së Ballkanit Perëndimor.

Previous Story

"Turbo" Medvedev!

Next Story

Profecia më Mbresëlënëse për Krishtin - Danieli 9:24-27

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është