Kiev: Pritet Një Sulm i Madh Rus – “Ata po Godasin Rrjetin Tonë Hekurudhor”

/

Zelenski: “Rusia dëshiron një fitore para festimeve të 9 majit”.

Ukraina paralajmëroi të premten se Moska po shton sulmet në rrjetin hekurudhor të Ukrainës në një përpjekje për të ndërprerë furnizimet ushtarake përballë një ofensive të re ruse, ndërsa Kievi priste dërgesat e reja të armëve nga SHBA.

Kievi ka frikë se Moska do të ushtrojë presion të madh përgjatë gjithë frontit përpara festimeve simbolike dhe madhështore të Ditës së Fitores më 9 maj, pasi të dyja palët vazhdojnë të ndërmarrin sulme vdekjeprurëse ndërkufitare.

Siç tha sot për Agence France-Presse një zyrtar ukrainas i sigurisë, bombardimi i rrjetit hekurudhor nga Rusia nuk synon vetëm ndihmën perëndimore, por paralajmëron edhe një sulm të ri nga Moska.

Infrastruktura hekurudhore është kritike për Ukrainën, si për transportin e pasagjerëve, tregtinë dhe ushtrinë, sepse që nga fillimi i operacionit rus në shkurt 2022, transporti ajror në Ukrainë është pezulluar.

“Këto janë masa të tipit klasik përpara një sulmi”, tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti.

Siç tha ai, qëllimi “është të paralizojë dërgesat, transportin e ngarkesave ushtarake”.

Ushtria ruse tha më herët sot se kishte goditur një tren në Donetsk, i cili mbante armë perëndimore.

“Një tren që transportonte armë dhe pajisje ushtarake perëndimore u godit në afërsi të qytetit Udase”, tha Ministria ruse e Mbrojtjes, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Forcat ruse kanë një avantazh të fuqisë zjarri dhe fuqisë punëtore në vijën e frontit dhe Kievi ka paralajmëruar se luftimet do të bëhen gjithnjë e më të vështira në javët e ardhshme.

Presidenti Zelenski tha se beson se Kremlini dëshiron të kapë lartësitë strategjike të Chasiv Yar, një fshat në rajonin lindor të Donetskut, përpara 9 majit, kur Rusia do të festojë fitoren e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.

Ai tha se muajt e vonesave në paketën e ndihmës amerikane prej 61 miliardë dollarësh – miratuar nga Uashingtoni këtë javë – i kanë kushtuar forcës së tij.

“Ndërsa ne prisnim një vendim për mbështetjen amerikane, ushtria ruse arriti të merrte iniciativën në fushën e betejës”, tha ai në një video-konferencë të dhjetëra mbështetësve ndërkombëtarë të Ukrainës.

Oleksandr Pertsovski, i rrjetit shtetëror hekurudhor Ukrzaliznitsia, konfirmoi se Rusia kishte shtuar sulmet e saj ndaj objekteve hekurudhore.

“Ata godasin stacionet pa dallim. Është një mënyrë shumë primitive për ta bërë këtë”, tha ai.

Tre punonjës të hekurudhës u vranë dhe katër u plagosën në një sulm me raketa ruse në rajonin lindor të Donetskut të enjten, tha kompania.

Dhjetë civilë u plagosën gjithashtu të enjten kur forcat ruse sulmuan objektet hekurudhore në Balaklia në rajonin e Kharkiv.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha të premten se një sulm në Udachne në rajonin e Donetskut kishte në shënjestër atë që tha se ishin “armët dhe pajisjet ushtarake perëndimore” që transportoheshin me hekurudhë.

Ai tha gjithashtu se goditi objektin e ngarkimit hekurudhor në Balaklija.

Këto sulme përfaqësojnë vetëm një numër të vogël sulmesh që kanë dëmtuar trenat ose stacionet në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë rajone më qendrore si Cherkasy dhe Dnipro.

Në të njëjtën kohë, Ukraina po heq tanket Abrams M1A1 nga fronti, sepse lufta me dronët rusë e ka vështirësuar shumë situatën për ukrainasit.

Shtetet e Bashkuara ranë dakord të dërgonin 31 Abrams në Ukrainë në janar 2023 pas një fushate agresive mujore nga Kievi, duke argumentuar se tanket, të cilat kushtonin rreth 10 milionë dollarë secila, ishin jetike për aftësinë e saj për të shkelur linjat ruse.

Por fusha e betejës ka ndryshuar në mënyrë thelbësore që atëherë, jo vetëm për shkak të pranisë së kudondodhur të dronëve gjuetarë-vrasës rusë. Këto armë e kanë bërë më të vështirë për Ukrainën mbrojtjen e tankeve kur ato shfaqen papritur mbi fushën e betejës.

Pesë nga 31 tanket tashmë kanë humbur nga sulmet ruse.

Previous Story

Jeronti Paisios: Kur Dikush Përparon Shpirtërisht, Nuk Përfiton Vetëm Ai, por edhe të Tjerët…

Next Story

Zemërimi nga Ankaraja për Postimin e Ministrit të Jashtëm Izraelit: “Do Ju Çojmë Përpara Drejtësisë”!

Latest from Info