Panathinaikos Është Kampion i Europës në Basketboll!

/

Me një përmbysje në pjesën e 3-të, Panathinaikos e mposhti Real Madridin me 95-80.

8000 grekët në tribunë i dhanë forcë skuadrës për të përmbysur startin negativ.

Panathinaikos fitoi titullin e kampionit të Europës në basketboll, teksa mposhti Realin në finalen 4 me rezultatin 95-80.

Në fund të fundit, Panathinaikos ka mbështetjen e tifozëve të tij, pasi 2/3 e Uber Arena ishin mbuluar me ngjyrën jeshile në finale, me rreth 8000 tifozë të PAO në tribunë.

Në pjesën e tretë kritike, Reali shënoi vetëm 7 pikë dhe pati 0/9 trepikëshe, duke u mundësuar “të gjelbërve” të shkojnë përpara dhe të arrijnë një fitore të thellë! Një fitore që erdhi pas një paraqitje mahnitëse sidomos në sulm!

Ndeshja filloi me një ritëm të furishëm, Eli Diage ishte thjesht i pandalshëm me tetë pikë radhazi për 10-3 Real Madrid në minutën 2′.

Panathinaikos nuk u tërhoq dhe qëndroi afër, duke ngushtuar në 10-9. Gjithsesi, spanjollët patën epërsinë dhe arritën në +6 me 22-16 në minutën e 6-të.

Pak më vonë skuadra e Chus Mateos ishte për herë të parë në +10 (32-22) në minutën 9′ dhe e mbylli periodën e parë në +11 me 36-25.

Reali nuk e rriti shpejtësinë në çerekun e dytë, duke qenë +12 (41-29) në minutën 13′, por Panathinaikos u përpoq të qëndronte në ndeshje dhe të mos ikte, gjë që e bëri, duke e ulur në gjashtë në minutën 15′ me një ecuri prej 8-0 në 41-35.

Të gjelbërt nuk u ndalën me kaq dhe reduktuan edhe më shumë, duke arritur në një (48-47) në minutën 18′. Nga ana e tyre, spanjollët patën një 6-0 për 54-47, me Sluka që mbylli pjesën e parë me 54-49 në favor të spanjollëve.

Panathinaikos ka hyrë me vrull në pjesën e tretë dhe me ekzekutuesin Nani ka kaluar për herë të parë në epërsi në lojë, me 58-56 në minutën e 24-të.

Që nga ajo pikë, jeshilët kishin një mënyrë për të mbajtur frenat e ndeshjes, duke përfituar nga dështimi i Realit. Në fakt, “tërfili” ishte në +5 (64-59) në minutën 28’ dhe e mbylli pjesën në +3 me 64-61.

Skuadra e Ergin Ataman nisi shumë mirë në pjesën e fundit, duke arritur në +8 me 73-65 në minutën 33′. Më pas ndeshja u bë “rodeo” me Sluka dhe Yule që shkëmbenin kosha të mëdhenj dhe Reali i afrohej tre pikëve në minutën e 36′ me 79-76.

Në minutën e 38-të, jeshilët u gjendën për herë të parë në diferencë dyshifrore me 86-76. Asgjë nuk mund të ndryshonte deri në finale dhe Panathinaikos triumfoi ndaj Realit me rezultatin final 95-80.

Dhjetëminutshat: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95.

Previous Story

Rezoluta për "Gjenocidin" në Srebrenicë - Gjermanët Pro Shqiptarëve Apo Duan të Ndezin "Zjarre" në Ballkan?

Next Story

Presidenti Turk R.T.Erdogan i Bën Thirrje Botës Islame të “Armatoset” për të Luftuar Izraelin!

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është