Mobilizim i Madh Aeronautik Rus – Njoftim i Çuditshëm nga Kuba

/

Në formacion të përhershëm luftarak kaloi Rusia në brigjet e SHBA-së, anijet ruse dhe nëndetësja “State of the Art” Yasen-M me Zirkon supersonik, Kalibr dhe Oniks, në gatishmëri!

Anijet luftarake ruse dhe të paktën një nëndetëse me energji bërthamore së bashku me bombarduesit strategjikë janë duke u vendosur në brigjet e SHBA-së, sipas zyrtarëve amerikanë.

Luftanijet ruse do të nisen drejt Kubës dhe Venezuelës dhe pas përfundimit të stërvitjeve do të qëndrojnë në rajon deri në fund të verës për të kryer stërvitje të reja në vjeshtë.

Vihet re se Moska nuk e paralajmëroi Uashingtonin për këto stërvitje dhe ky zhvillim ushtarak duket se ka një bazë të përhershme.

Marina e SHBA-së po përpiqet të përcaktojë nëse anijet luftarake dhe nëndetëset ruse po mbajnë raketa bërthamore apo transportojnë “mallra speciale” për Kubën dhe Venezuelën.

“Rusia lëviz flotën dhe forcat ajrore për ushtrime ushtarake për shkak të mbështetjes në rritje të SHBA-së për Kievin.

Rusia po tregon se është ende e aftë për një nivel të caktuar projeksioni të fuqisë globale”, thonë të njëjtat burime amerikane.

Kuba konfirmon dhe sqaron se nuk ka armë bërthamore.

Një grup anijesh ruse, duke përfshirë një nëndetëse me shumë funksione me energji bërthamore, do të mbërrijnë së shpejti në Kubë.

Kështu thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Forcat e Armatosura Revolucionare të Kubës. Sipas njoftimit, një grup detar i Flotës Veriore po kalon Atlantikun dhe po shkon drejt Kubës.

“Nga data 12 qershor deri më 17 qershor 2024, një vizitë zyrtare në portin e Havanës do të bëhet nga një grup anijesh të Marinës Ruse, të përbërë nga katër anije. Kjo vizitë lidhet me marrëdhëniet historike miqësore mes Kubës dhe Rusisë dhe respekton rreptësisht normat ndërkombëtare”, tha Ministria Kubane e Mbrojtjes, duke shtuar se në anijet ruse nuk kanë armë bërthamore.

A thonë rusët të vërtetën? Pse nuk ka asnjë njoftim zyrtar nga Moska? A janë vetëm këto anije apo ka nëndetëse të tjera ruse në zonë?

Ministria Kubane e Mbrojtjes ishte e para që njoftoi mbërritjen e luftanijeve ruse. Deri të enjten vonë, Ministria Ruse e Mbrojtjes ose Flota Veriore nuk kishin bërë asnjë njoftim zyrtar në lidhje me Havanën si destinacionin e parë për udhëtimin e tyre, i cili thuhet se do të zgjasë “disa muaj”.

CBS News citon një zyrtar amerikan të thotë se, “bombarduesit strategjikë me rreze të gjatë do të marrin pjesë gjithashtu në stërvitje. Këto do të jenë stërvitjet e para të njëkohshme ajrore dhe detare që Rusia ka kryer në Karaibe që nga viti 2019.

SHBA-të e interpretojnë këtë si një përgjigje ndaj mbështetjes së SHBA-së për Ukrainën dhe intensifikimit të stërvitjeve të SHBA-ve me aleatët e NATO-s”, vëren CBS News.

Video: Helikopteri Ka-27M nga fregata Admiral Gorshkov vepron në Atlantik

Fregatë me raketa hipersonike Admiral Gorshkov Zircon dhe nëndetësja e klasit Yasen-M.

Rusia raportohet se po dërgon fregatën 22350 të klasit Admiral Gorshkov që mban raketa supersonike Zircon, nëndetësen me energji bërthamore të klasit Kazan Yasen-M, cisternën Akademik Pashin dhe rimorkiatorin e shpëtimit Nikolai Chiker.

Admiral Gorshkov është anija e parë e klasit të fundit të fregatave ruse. Luftanija që hyri në shërbim në vitin 2018 mbart raketa lundrimi Zircon, Kalibr dhe Oniks, si dhe raketa anti-nëndetëse Otvet.

Nëndetëset e klasit Yasen

Nëndetësja e klasit Yasen-M u ndërtua në vitin 2017 dhe hyri në shërbim me Flotën Veriore në 2021. Kazan (K-560) fuqizohet nga një reaktor bërthamor i gjeneratës së 4-të KTP-6. Thuhet se nëndetësja është më e qeta në flotën ruse.

Vizita në Havanë javën e ardhshme do të jetë vizita e parë portuale jashtë shtetit e një nëndetëse të klasit Yasen-M.
Nëndetësja e klasit Yasen-M (Project 885) është versioni i përmirësuar i nëndetëses Yasen (Project 885) dhe përfshin përmirësime të rëndësishme në krahasim me klasën origjinale, si rritja e lëshuesve vertikalë të raketave nga 8 në 10 dhe zvogëlimi i tubave të silurëve nga 10 në 8, duke rezultuar në një rritje të aftësisë për të transportuar nga 40 në 50 raketa të tipit 3M14K (SS-N-30A).

Klasa e nëndetëseve Yasen-M (Project 885) u projektua nga Byroja e Inxhinierisë Detare Malakhit. Ajo do të zëvendësojë nëndetëset bërthamore të klasës 8 Oscar Antey (Project 949A).

Yasen-Ms mund të sulmojnë objektivat bregdetare si, bazat detare dhe portet.

Për të goditur anijet e armikut, nëndetëset e klasit Yasen mbajnë raketa Onik (3M55) me një rreze veprimi prej 320 milje detare (ose 592.64 kilometra).

Në të kundërt, në rolin e sulmit tokësor, nëndetëset mbajnë raketa Kalibr (3M14K) me një rreze veprimi prej 1.600 milje detare (2.963.2 km).

Nëndetësja e përmirësuar e klasit Yasen-M mund të lëshojë gjithashtu raketa supersonike 3M22 Zircon kundër anijeve dhe objektivave tokësore, të cilat thuhet se kanë rreze 1.000 kilometra dhe shpejtësi 8 Mach.

Kohët e fundit, komandanti i forcës Northcom i Ushtrisë Amerikane, gjenerali Glen VanHerc, tha para Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit:

“Rusia po vendos gjithnjë e më shumë nëndetëset Yasen në rajon. Rreziku rritet absolutisht. Vitin e fundit, Rusia gjithashtu ka “vendosur” Yasen në Paqësor”, vuri në dukje ai.

“Tani, jo vetëm në Atlantik, por ne i kemi ato në Paqësor dhe është vetëm çështje kohe, ndoshta një apo dy vjet, përpara se ky të jetë një kërcënim i vazhdueshëm.

Ky ndikim zvogëlon hapësirën e vendimmarrjes për liderin një herë në një periudhë krize”, shtoi ai.

Sipas Edward Geist nga korporata RAND me bazë në SHBA, nëndetëset e klasit Yasen janë “xhevahiri i marinës moderne ruse dhe ndoshta kulmi i teknologjisë aktuale ushtarake ruse”.

“Për herë të parë në historinë ruse, marina ruse mund të kërcënojë një bregdet europian ose në disa raste edhe SHBA-në kontinentale me armë që kanë saktësi të jashtëzakonshme”, tha Michael Petersen, drejtor i Institutit të Studimeve Detare të Rusisë në Luftën Detare, Kolegji i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjithashtu, Yasen është më e qeta nga nëndetëset e prodhuara nga Rusia, sipas një raporti të vitit 2009 nga vlerësimi i Zyrës së Inteligjencës Detare të SHBA (ONI).

Ato janë gjithashtu ndër nëndetëset më të afta në botë.

Për shembull, në vitin 2014, oficeri përgjegjës për nëndetëset në Komandën e Sistemeve Detare të SHBA-së tha se e admironte K-560 Severodvinsk dhe mbante një kopje të saj në tryezën e tij.

“Do të përballemi me kundërshtarë të fortë potencialë. Mjafton të shikosh Severodvinsk”, tha zëvendësadmirali Dave Johnson në një konferencë në tetor.

“Unë jam aq i impresionuar me këtë anije, saqë bëra që Carderock (qendra e testimit detar) të më ndërtonte një model nga të dhëna e paklasifikuara.”

Në vitin 2019, zyrtarët e Pentagonit zbuluan se Severodvinsk kishte lundruar në Atlantik në 2018 për javë të tëra dhe SHBA nuk e kishte gjetur.

Previous Story

Vendimi Historik i Putin: Godisni Bazat e SHBA-së & Objektivat e NATO-s në Mbarë Botën - Qëndrimi Pasiv i Rusisë Mori Fund!

Next Story

Konflikt të Përgjithshëm me Hezbollah - Izraeli Armatos 350.000 Rezervistë

Latest from Info