Eliminimi Politik i Makron për Shkak të Ukrainës: Zgjedhjet e Parakohshme Parlamentare në Francë Pas Fitores Gjithëpërfshirëse të Le Pen

/

Fundi i Macron në Francë. Merr frymë Europa mes Francës dhe Italisë!

Emmanuel Makron njoftoi shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare dhe shpalli zgjedhjet parlamentare në 30 qershor, pas fitores gjithëpërfshirëse të partisë së Marine Le Pen.

Partia e Le Pen po fiton zgjedhjet europiane në Francë me 32.4% të votave, më shumë se dyfishi votave të partisë së presidentit Emmanuel Makron.

Pas suksesit të Marine Le Pen në prezantimin e partisë së saj si një “Partia Patriotike për Paqe”, ajo vetë deklaron se është gati të marrë pushtetin.

Partia e Le Pen arriti rezultatin e saj më të lartë ndonjëherë në zgjedhje, ndërsa partia e koalicionit të Presidentit Emmanuel Makron duket e vendosur për rezultatin e dytë më të ulët të regjistruar ndonjëherë nga një parti e qeverisë franceze në zgjedhjet europiane.

Koalicioni i mbështetur nga Makron aktualisht ka rreth 15.2% dhe është vetëm një pikë përpara socialdemokratëve të udhëhequr nga Raphael Glucksmann me 14%.

Nga ana e tij, kreu i Eurolistës së partisë së Le Pen, Jordan Bardela i kërkoi Makron shpalljen e zgjedhjeve parlamentare.

“Emmanuel Makron është sonte një president i dobët”, tha ai, duke iu drejtuar mbështetësve të tij duke komentuar se “ndryshimi i paprecedent midis shumicës presidenciale dhe partisë kryesore opozitare sonte reflekton një refuzim dhe refuzim të fortë të presidentit dhe qeverisë së tij”.

Makron pranoi kërkesën për zgjedhje parlamentare të parakohëshme.

Makron: “Unë nuk mund të veproj në fund të kësaj dite sikur asgjë të mos kishte ndodhur. Kësaj situate i shtohet edhe një ethe që ka pushtuar debatin publik dhe parlamentar në vendin tonë vitet e fundit”, tha Makron nga Elysees duke iu drejtuar qytetarëve francezë.

“Prandaj, pas konsultimeve të parashikuara në nenin 12 të Kushtetutës sonë, kam vendosur që me votën tuaj t’ju jap edhe një herë zgjedhjen e së ardhmes sonë parlamentare.

Do të firmos brenda pak minutash dekretin për thirrjen e zgjedhjeve parlamentare që do të mbahen më 30 qershor për raundin e parë dhe më 7 korrik për të dytin”, shtoi Makron.

Ai foli për një “vendim serioz, tejet serioz, por para së gjithash është një akt besimi”, theksoi presidenti francez.

Çështja e Ukrainës, dërgimi i forcave franceze dhe përfshirja direkte e vendit në një konflikt me Rusinë që do të çonte në një Luftë të Tretë Botërore rezultoi me shkarkimin politik të Makron.

As riorganizimi radikal muaj më parë, as tonet e larta pothuajse “luftarake” në ukrainisht, as parada e dhjetëra liderëve nga e gjithë bota perëndimore në javën e fundit parazgjedhore, e cila potencialisht do të kishte ngritur profilin e tij, nuk ishin në gjendje të ndaloni kolapsin e partisë së Makron.

Franca tani mund të rishikojë dhe anulojë të gjitha planet e luftës të Makron.

Harta e Makron kishte shkaktuar zemërim të madh në Francë. Presidenti francez po tregonte se ku duhet të godasin ukrainasit me armë franceze në brendësi të Rusisë.

Shpërthimi i Salvinit

24 orë më parë, Matteo Salvini sulmoi ashpër Makron për shkak të planeve të tij të luftës dhe obsesionit të tij për të çuar Europën në Luftën e Tretë Botërore.

Retorika gjithnjë e më e ashpër e Francës për luftën në Ukrainë tërhoqi një reagim të ashpër nga zëvendëskryeministri i Italisë dhe lideri i partisë Lega Matteo Salvini të hënën, kur i tha presidentit francez të vendoste një helmetë dhe të shkonte në luftë dhe të ndalojë çarjen e b… së italianëve!

Deklaratat në skenë u bënë nga Salvini duke folur në një tubim të fushatës në qytetin jugor italian të Barit. Udhëheqësi i Lega tha se Makron duhet “të veshë një helmetë, të veshë një jelek dhe të shkojë në Ukrainë” dhe se Parisi nuk duhet “të fryjë italianët”.

“Një zgjedhje për Lega është një zgjedhje për paqen. Unë nuk dua që djemtë e Barit, djemtë e Italisë, të dërgohen të luftojnë dhe të vdesin në Ukrainë, si dhe nuk dua që armët italiane të bombardojnë dhe të vrasin njerëz në Rusi. Italia nuk është në luftë me askënd”, shtoi Salvini.

Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani përjashtoi mundësinë e vendosjes së trupave italiane në Ukrainë vetëm javën e kaluar, duke sqaruar se Roma “po mbron Ukrainën” por “nuk po lufton kundër Rusisë”.

Previous Story

E Djathta Rritje të Ndjeshme në të Gjithë Europën - Franca Dha Goditjen Rrënuese për Makron

Next Story

Belgjikë: Kryeministri Jep Dorëheqjen Pas Humbjes në Zgjedhje - Me Lot në Sy Njoftimi i Tij (video)

Latest from Info