Izraeli do të Sulmojë Iranin

/

“Raketat e fundit izraelite kaluan Kretën dhe ranë pranë Maltës”, thonë burime ruse (harta).

“Vendimi ynë do të prekë të gjithë Lindjen e Mesme. Irani do të goditet me pesë bomba atomike brenda një muaji.”

Radarët rusë të paralajmërimit të hershëm zbuluan lëshimin e një rakete balistike izraelite me rreze të mesme veprimi, e cila kaloi “djathtas” mbi Kretë dhe ra në zonën detare pranë Maltës.

Sipas rusëve, Izraeli ka simuluar një sulm ndaj Iranit, ndërkohë që ka frikë se simulimi nuk ka qenë për një goditje të thjeshtë, por për një sulm bërthamor.

Raketa izraelite udhëtoi rreth 1.800 kilometra nga vendi i lëshimit, afërsisht në distancë, sa deri në Teheran.

Instituti rus Rybar raporton: “Më 24 qershor, Izraeli kreu një provë rakete. Njerëzit që jetojnë pranë bazës ajrore Palmachim regjistruan lëshimin e një rakete nga një instalim ushtarak. Banorët e Maltës raportuan se raketa fluturoi dhe ra diku në Detin Mesdhe. Distanca ishte rreth 1.700-1.800 kilometra.

Ne kërkuam të dhënat e disponueshme të Navtex dhe NOTAM dhe vërtet gjetëm kufizime fluturimi dhe lëvizjeje në zonën në lindje të vendit ishull vetëm për ato data.

Duke pasur parasysh distancën nga Izraeli, fluturimin e avionëve Elint Shavit (ata fluturojnë gjithmonë afër kur testojnë raketa) dhe mungesën e mbulimit mediatik, izraelitët duhet të kenë provuar diçka serioze.

Për më tepër, një distancë prej 1.800 km është e mjaftueshme për të goditur Teheranin nga Tel Avivi. Dhe në sfondin e përshkallëzimit me Libanin dhe deklaratave të palës iraniane për hyrje të mundshme në konflikt, një test i tillë duket shumë simbolik”.

Shihni hartën e publikuar nga burimet ruse:

Momente dramatike në Lindjen e Mesme: Irani do të goditet me pesë bomba atomike në 30 ditë!

Kërcënimi bërthamor iranian po rishfaqet si një prioritet kryesor për Izraelin, pasi Irani ndërmerr hapa alarmues për të avancuar programin e tij bërthamor. Ndërsa lufta vazhdon të egërsohet, Izraeli po nxiton të ripërqendrohet në projektin bërthamor të Iranit, ndërkohë që i shtyn SHBA-të për veprim kundër Teheranit.

“Inteligjenca tregon një lëvizje drejt armëve bërthamore dhe kjo është arsyeja pse Forcat Ajrore izraelite po kryejnë stërvitje me rreze të gjatë. Izraeli po kërkon mbështetjen e SHBA-ve kundër Teheranit”, thonë burimet izraelite.

Stërvitjet izraelite përfshinin fluturime me rreze të gjatë, furnizim me karburant ajror dhe operacione goditje të thella, raporton media izraelite Israel Hayom. Në mënyrë të veçantë, Forcat Ajrore krijuan një “sektor iranian të operacioneve” gjatë luftës aktuale, mes vlerësimeve të inteligjencës, që tregojnë përparimin alarmues të Iranit drejt aftësive të armëve bërthamore.

Izraeli ka frikë se Irani do të lëvizë shumë shpejt drejt blerjes së armëve bërthamore, ndërsa SHBA-të janë të zënë me fushatën zgjedhore presidenciale. Teherani gjithashtu mund të llogarisë konfliktet e vazhdueshme në Gaza dhe Liban, për të larguar vëmendjen nga lëvizjet e tij bërthamore.

IAEA ka paralajmëruar se Irani po përshpejton në mënyrë dramatike pasurimin e uraniumit duke instaluar centrifuga të avancuara në Fordow. Kapaciteti pasurues i Teheranit pritet të rritet me më shumë se 300%, duke e lejuar atë të prodhojë material të mjaftueshëm për pesë bomba atomike brenda një muaji, sipas një raporti të fundit.

Informacionet e reja tregojnë aktivitetet iraniane për të reduktuar kohën e nevojshme për të ndërtuar një bombë bërthamore, raportoi Walla News.

Dhjetra shkencëtarë në Iran thuhet se po punojnë në të gjitha aspektet e ndërtimit të armëve bërthamore, duke përfshirë modelimin kompjuterik të pajisjeve bërthamore.

Për shkak të kërcënimit në rritje, kryeministri Netaniahu rithemeloi task forcat e zyrtarëve të mbrojtjes, oficerëve të inteligjencës dhe diplomatëve izraelitë për t’u fokusuar në projektin bërthamor iranian, thuhet në raport.

“Vendimi ynë do të prekë të gjithë Lindjen e Mesme!”

“Izraeli po i afrohet një vendimi që do të prekë të gjithë Lindjen e Mesme, koha po mbaron për të ndaluar armët bërthamore të Iranit”, tha ministri i Jashtëm i Izraelit, Galad, duke ngritur pikëpyetje nëse objektivi është vetëm Hezbollahu në këtë fazë.

Duke folur në fillim të takimit me Austin, Gallant tha se “ne po punojmë ngushtë për të arritur një marrëveshje, por gjithashtu duhet të diskutojmë gatishmërinë për çdo skenar të mundshëm”.

Javën e kaluar, ushtria izraelite tha se planet për një sulm në Liban ishin “miratuar dhe vërtetuar” në mes të përshkallëzimit të përleshjeve ndërkufitare me Hezbollahun. Uashingtoni po kërkon të ulë temperaturën dhe të parandalojë një tjetër konflikt të madh në Lindjen e Mesme.

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Izraelin se një konflikt me Hezbollahun mund të ndezë një luftë rajonale.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin u takua me homologun e tij izraelit Yoav Gallad në Pentagon, duke thënë se diplomacia është alternativa më e mirë, pasi frika e një lufte të madhe kundër grupit militant Hezbollah në Liban është rritur, pas muajsh të zjarrit ndërkufitar.

“Një luftë tjetër midis Izraelit dhe Hezbollahut mund të bëhet lehtësisht një luftë rajonale, me pasoja të rënda për Lindjen e Mesme”, tha Austin. “Diplomacia është deri tani mënyra më e mirë për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm.”

Lidhur me kërkesën për shtimin e fluksit të armëve drejt Izraelit, të cilën e kemi raportuar edhe në një artikull të lidhur, zyrtarët amerikanë thonë se furnizimi me armë për IDF është ngadalësuar për shkak se Izraeli ka paraqitur më pak kërkesa, ndërsa dërgesat e mëdha të armëve të porositura më parë tashmë kanë është dorëzuar.

Ngadalësimi lidhet vetëm me dërgesat masive në muajt e parë të luftës, tha një zyrtar për Wall Street Journal, Izraeli nuk ka komentuar ende, mesa duket sepse i konsideron këto deklarata si parathënie të mëkateve.

Ndërkohë, Izraeli ka filluar përgatitjet për të ngritur magazina të mëdha emergjence për furnizimet me ushqime, në kohën e luftës. Bisedimet po zhvillohen gjithashtu me Starlink për të ofruar internet në rast se Hezbollahu shkatërron të gjithë rrjetin elektrik, raporton Jerusalem Post.

Previous Story

Ndërprerja e Marrëdhënieve Diplomatike: Diplomatët Rusë do të Tërhiqen nga SHBA & BE

Next Story

Video: Performanca Mbresëlënëse e Manovrës Ukrainase MiG-29 & Bombardimi i Pozicioneve Ruse me Bomba Franceze AASM-250 "Hammer"

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është