Ndërprerja e Marrëdhënieve Diplomatike: Diplomatët Rusë do të Tërhiqen nga SHBA & BE

/

Zbulohet komploti për vrasjen e Kremlinit. Plani shtatëpikësh i NATO-s për të destabilizuar Rusinë!

Tërheqja e diplomatëve rusë nga SHBA dhe disa vende të BE-së u njoftua sot nga Kremlini në dritën e përkeqësimit të shpejtë të marrëdhënieve mes dy kampeve. Tërheqja gradualisht do të çojë në një reduktim të numrit të personelit diplomatik rus që punon në ambasadën dhe konsullatën amerikane, ndërsa në një fazë të dytë, marrëdhëniet diplomatike do të ndërpriten dhe misioni diplomatik rus do të mbyllet.

E njëjta gjë pritet të ndodhë edhe me vendet e tjera europiane dhe ato të NATO-s, pasi kriza e re që fshihet do të jetë shumë më e keqe. Sipas rusëve, veprimet e vazhdueshme armiqësore të Uashingtonit, prokurimi i armëve, aktet e terrorizmit në territorin e Federatës Ruse, mbledhja e inteligjencës nga avionët zbulues amerikanë mbi instalimet ruse në Krime dhe plani i destabilizimit i Rusisë i zbuluar sot, nuk ofron asnjë zgjidhje tjetër.

Degradimi i marrëdhënieve diplomatike të Rusisë me SHBA-në dhe BE-në.

Më në detaje, zëvendësministri i Jashtëm i Federatës Ruse njoftoi minimiyimin e ardhshëm të marrëdhënieve diplomatike me SHBA-në dhe vendet europiane.

“Federata Ruse mund të ulë nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Rjabkov për gazetën Izvestia.

Siç theksoi diplomati rus, vendimet e këtij lloji merren në nivelin më të lartë, sidomos nëse kur flasim për një fuqi të tillë botërore si Shtetet e Bashkuara.

“A është e mundur tani një lëvizje që përfshin uljen e nivelit të marrëdhënieve diplomatike? Mund të them se kjo është një çështje që po merret në konsideratë dhe po studiohet.

BE-ja duhet të dijë se po i afrohet hap pas hapi pikës pa kthim me një ndërprerje të plotë të marrëdhënieve diplomatike”, tha zëvendësministri i Jashtëm i Federatës Ruse për gazetën Izvestia.

Rjabkov e cilësoi punën e ambasadave ruse në vendet perëndimore si të vështirë dhe vuri në dukje se kjo nuk mund të neglizhohet, duke pasur parasysh situatën aktuale ndërkombëtare.

Në komentet e tij për Izvestia, Rjabkov deklaroi se Rusia kurrë nuk ka iniciuar vetë zbehjen e marrëdhënieve të saj me asnjë vend, “megjithë peripecitë e fazës më të vështirë në marrëdhëniet tona me të ashtuquajturin Perëndim kolektiv. Ne besojmë se puna e ambasadave dhe ambasadorëve është veçanërisht e vështirë në kushtet e sotme dhe kjo nuk duhet të neglizhohet”, tha ai. “Ne nuk po përjashtojmë asnjë opsion në të ardhmen. Gjithçka do të varet nga mënyra sesi do të sillen kundërshtarët tanë.”

Në të njëjtën kohë, në transmetimin e kanalit televiziv Rusia-1, zëvendësministri i Jashtëm Sergei Rjabkov premtoi se “sulmi i fundit terrorist në Sevastopol nuk do të mbetet pa përgjigje dhe Perëndimi duhet të ndjejë rreziqet që lidhen me veprime të tilla.

Tragjedia që ndodhi në Sevastopol sigurisht që nuk do të mbetet dhe nuk do të duhet të mbetet pa përgjigjen tonë”, shtoi diplomati rus.

Rjabkov: Doktrina bërthamore ruse po rivlerësohet.

Më pas, diplomati i lartë rus, në një intervistë të publikuar sot, u bën thirrje Shteteve të Bashkuara t’i kushtojnë vëmendje diskutimeve që po zhvillohen për një ndryshim të mundshëm në doktrinën bërthamore të Moskës për t’iu përgjigjur kushteve në ndryshim, në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Rjabkov përsëriti deklaratat e bëra javët e fundit nga kreu i Kremlinit Vladimir Putin se doktrina bërthamore e Rusisë, e cila përcakton se kur mund të përdoren armët bërthamore, po rivlerësohet.

Ai i tha Izvestia se doktrina u hartua “në një kohë dhe në rrethana të ndryshme” dhe se ai shpreson që “kundërshtarët t’i marrin seriozisht” diskutimet që po zhvillohen tani.

“Unë nuk e paragjykoj rezultatin, por i ftoj kundërshtarët tanë të mendojnë për atë që thotë presidenti” tha ai.

“Ata literalisht po luajnë me zjarrin … dhe ata duhet të mësojnë të mos kënaqen me iluzione të rrezikshme, por të përpiqen ta shikojnë botën me maturi dhe të kuptojnë se ne kemi interesa të forta kombëtare që jemi gati t’i mbrojmë deri në fund” shtoi ai.

“Strehat nuk do t’i shpëtojnë ata!”

“Politikanët perëndimorë që sfidojnë Moskën sot nuk do të jenë në gjendje të strehohen në vend në rast të një konflikti bërthamor.

Kemi thënë gjithmonë se nëse bëhet fjalë për përdorimin e armëve bërthamore në fushën e betejës, ai skenar, rrjedha e mëtejshme e përshkallëzimit do të jetë shumë e vështirë për t’u kontrolluar.

Ne duhet të bëjmë gjithçka për të parandaluar një rrëshqitje në këtë, sepse është bindja ime e thellë se është e pamundur të sigurohet një luftë e kufizuar bërthamore dhe fitore në të”, shtoi diplomati rus, duke konfirmuar informacionin e Mast.al.

Ai gjithashtu vuri në dukje se disa politikanë në Perëndim po provokojnë qëllimisht Rusinë për të përdorur armë bërthamore, duke shpresuar se ata do të jenë në gjendje të shmangin përgjegjësinë në rast të një konflikti të menjëhershëm bërthamor.

“Ata duhet të kuptojnë se Rusia është e vendosur të bëjë gjithçka për të garantuar sigurinë e saj dhe për të mbrojtur veten si vend, si shtet”, theksoi Rjabkov.

Federata Ruse, sipas Zëvendës Ministrit të Jashtëm, gjithmonë ka hedhur poshtë idenë e SHBA-së për një luftë të kufizuar bërthamore.

“Kemi të bëjmë me një sfidë ekzistenciale që na është paraqitur nga Perëndimi kolektiv. Dhe kështu ata duhet të kuptojnë shkallën e qëndrueshmërisë sonë në kundërshtimin e planeve të tyre agresive”, përmblodhi nënkryetari i Ministrisë së Jashtme ruse.

Times: Plani për të destabilizuar Rusinë duke vrarë zyrtarë – Pse u zbulua?

Sipas mediave britanike, NATO ka përgatitur një plan për të destabilizuar Rusinë.

Ish politikanë dhe zyrtarë rusë që ikën në Perëndim po përgatisin një plan për të destabilizuar Rusinë dhe më pas për të rrëzuar qeverinë aktuale.

E ashtuquajtura “opozita” planifikon të paraqesë “zhvillimet” e saj në Samitin e ardhshëm të NATO-s, duke kërkuar ndihmën e aleancës, shkruan gazeta Times.

“Ish politikanët rusë, përfshirë deputetë, i bëjnë thirrje NATO-s të mbështesë fushatën e vrasjes (…) Më shumë se 60 politikanë të mërguar… u takuan në Varshavë këtë javë për të diskutuar një plan prej shtatë pikash për të rrëzuar ‘qeverinë e Kremlinit'”, shkruan botimi.

Plani përfshin shtatë pika, duke përfshirë furnizimin me armë për Ukrainën, vendosjen e sanksioneve shtesë kundër Rusisë dhe natyrisht, mbështetjen për veprime për destabilizimin e situatës në Rusi, duke përfshirë vrasjen e përfaqësuesve të qeverisë ruse, për një ndryshim dinamik të pushtetit.

Siç u theksua, ky plan do të prezantohet në Samitin e NATO-s, i cili do të mbahet në fillim të muajit të ardhshëm në Uashington.

Mediat ruse komentojnë se “për shkak se këta ish politikanë nuk janë asgjë dhe nuk kanë burime, NATO duhet t’i ndihmojë ata të zbatojnë planet e tyre”.

Një zhvillim shumë serioz është në pikëpyetje sesi ka rrjedhur një çështje kaq e rëndë që është “shkak lufte”.

Londra flet për një plan për “çarmatim të pjesshëm” të Rusisë.

NBC News, duke cituar Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI), raporton se mijëra kufizime të vendosura nga Perëndimi ndaj Rusisë nuk kanë arritur të pengojnë prodhimin e armëve. Për më tepër, Federata Ruse arriti të rrisë disa herë prodhimin e municioneve artilerie, raketave, automjeteve të blinduara dhe armëve të tjera.

“Siguria europiane duhet të mbështetet pjesërisht në çarmatimin e Rusisë, por Perëndimi nuk mund ta arrijë këtë me sanksione. Minimi i prodhimit ushtarako-industrial të Rusisë nuk pati sukses”, shkruajnë mediat amerikane, duke cituar informacione nga RUSI.

Sipas NBC News, në vitin 2021, Rusia prodhonte vetëm 46 raketa lundrimi Kh-101/102 në vit. Deri në fund të vitit të kaluar, Federata Ruse ka arritur tashmë të prodhojë 460 të tilla raketa. Një rritje e ngjashme vërehet në prodhimin e raketave balistike për sistemin Iskander-M.

Prandaj, NATO duhet të shkojë në planin B’. Sesi do të duket Plani B, mbetet për t’u parë.

Previous Story

Norvegjia: Plane për Grumbullim Gruri & Farërash

Next Story

Izraeli do të Sulmojë Iranin

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është