8 Ngjarje të Pazakonta që do të Ndodhin në Prill

/

Kur ishte hera e fundit që një muaj apo më shumë pati kaq zhurmë?

Ndërsa hyjmë në Prill, presim kaq shumë gjëra të ndodhin dhe kjo nuk është vetëm për shkak të Eklipsit të Madh Amerikan, të 8 Prillit. Në ditët e fundit, kam dëgjuar nga kaq shumë njerëz që mendojnë se diçka shumë e madhe do të ndodhë. Është pothuajse sikur të gjithë po e mbajmë frymën, teksa presim të bjerë gongu tjetër. Kaosi kërcënon të shpërthejë në të gjithë globin dhe shenjat në qiej literalisht po na bërtasin që t’u kushtojmë vëmendje.

8 ngjarje të pazakonta që do të ndodhin në prill.

1.

Ndërsa hyjmë në muajin Prill, “Kometa e Djallit” është bërë e dukshme me sy të lirë në hemisferën veriore.

Kometa 12P/Pons-Brooks, e njohur gjithashtu si “Kometa e Djallit” apo Kometa “Nëna e Dragoit” është aktualisht e dukshme në qiellin e natës së hemisferës veriore, duke ofruar një pamje unike si për astronomët amatorë, ashtu edhe për astronomët profesionistë.

Kjo kometë e tipit Halley, e cila rrotullohet rreth Diellit çdo 71 vjet dhe ka një bërthamë rreth 30 kilometra në diametër, është e njohur për shpërthimet e saj spektakolare të gazit dhe pluhurit gjatë udhëtimeve të saj nëpër sistemin e brendshëm diellor.

Kjo është hera e parë që jemi qenë në gjendje ta shohim këtë kometë me sy të lirë në 71 vite dhe ajo do të vazhdojë të jetë e dukshme për ata që jetojnë në hemisferën veriore, në javët e ardhshme.

2.

Më 4 prill do të kemi rreshtimin e madh të 4 planeteve, vetëm 4 ditë përpara Eklipsit të Madh të viti 2024.

Rreshtimi i ardhshëm planetar bëhet më 4 prill 2024. Ai do të përfshijë katër planetë, Venusin, Neptunin, Saturnin dhe Marsin. Planetët do të rreshtohen në qiellin e mëngjesit. Afërdita, Saturni dhe Marsi do të jenë të dukshme me sy të lirë, por do t’ju duhet një teleskop ose dylbi me fuqi të lartë për të parë Neptunin.

3.

Më 8 Prill, 7 planete të tjerë të sistemit diellor, së bashku me Diellin dhe Hënën do të duket se formojnë një vijë të drejtë në qiell, kur shikojnë nga Jeruzalemi në lindje.

Rachel Baxter, astrologe i kërkoi ChatGPT t’i tregonte sesa e rrallë është të kesh në një vijë të drejtë si kjo dhe iu tha se, ndodh vetëm një herë në 32 milionë vjet.

4.

Më 8 Prill gjithashtu, CERN planifikon të ndezë përplasësin e madh të Hadronit.

Përshpejtuesi më i madh dhe më i fuqishëm i grimcave në botë, do të shpërthejë protone për të kërkuar grimca të padukshme që fuqizojnë fshehur universin tonë.

Teori sugjerojnë se ekzistojnë 17 grupe të ndryshme grimcash dhe Organizata Europiane për Kërkime Bërthamore, e njohur si CERN, konfirmoi ekzistencën e një teorie, duke përdorur Përplasësin e Madh të Hadronit (LHC) në vitin 2012.

Tani, ekipi ka rifilluar LHC-në me shpresën për të zbuluar më shumë mistere të universit, veçanërisht të materies së errët.

Pse CERN zgjodhi ta bënte këtë më 8 prill?

Na është thënë se planifikojnë të shpërthejnë grimcat “në një tunel 17 miljesh me pothuajse shpejtësinë e dritës për të rikrijuar kushtet një sekondë pas Big Bengut”.

Nuk tingëllon saktësisht si një ide e mirë. Le të shpresojmë që asgjë të mos shkojë keq.

5.

Ngjarja më e pritur e Prillit është Eklipsi i Madh Amerikan i vitit 2024. “USA Today” e quan si “ngjarjen astronomike të dekadës”.

Jemi më pak se dy javë larg ngjarjes astronomike të dekadës: Një eklips diellor total, që do të zbukurojë qiejt e SHBA, nga Teksasi në Maine, pasditen e së hënës, 8 prill.

Miliona njerëz pritet të udhëtojnë për të parë spektaklin, i cili gjithashtu do të tërheqë shkencëtarë nga i gjithë vendi për të studiuar efektet e tij unike mbi Tokë dhe në atmosferën e saj.

6.

Ndërsa Eklipsi kalon mbi Amerikë, më 8 Prill NASA do të lëshojë tre raketa në hijen e Hënës.

NASA njoftoi se do të lëshojë tre raketa shkencore në hijen e Hënës të hënën, më 8 prill, gjatë një eklipsi të pjesshëm diellor në Amerikën e Veriut.

Në atë që do të jetë një eklips diellor total për një rrugë 115 milje të gjerë nëpër pjesë të Meksikës dhe në 15 shtete të SHBA-së dhe Kanadasë, si dhe një eklips diellor të pjesshëm për të gjithë Amerikën, nga ngjarja do të shohim një rënie të papritur, apo zhdukje të dritës së diellit.

Për disa arsye të çuditshme, NASA zgjodhi ta emërojë këtë projekt me emrin e një hyjni gjarpëri, i cili ishte i njohur në Egjiptin e lashtë.

Projekti i Agjencisë Hapësinore “Perturbacionet Atmosferike Around The Eclipse Path”, do të hetojë sesi kjo rënie / zhdukje e dritës së diellit dhe rënie e temperaturës ndikon në atmosferën e sipërme të Tokës. “APEP është emëruar projekti sipas hyjnisë gjarpër nga mitologjia e lashtë egjiptiane, armiku i hyjnisë së diellit Ra“, sipas NASA-s.

7.

Në formë ogurzezë, më 8 Prill Eklipsi i Madh i vitit 2024 do të përmbyllet te gjiganti “X” mbi zonën e çarjes së New Madrid ku dhe filloi Eklipsi i Madh i viti 2017. Disa mendojnë se ky është një paralajmërim i fortë për Amerikën.

8.

Në prill vjen “cikada” (gjinkalla). Për herë të parë që kur Thomas Jefferson ishte president, miliarda cikada 13-vjeçare dhe miliarda cikada 17-vjeçare do të dalin njëkohësisht nga toka.

“Miliarda, madje triliona cikada do të shfaqen njëkohësisht në 17 shtete” tha për “Live Science”, Chris Simon, një profesor në Departamentin e Ekologjisë dhe Biologjisë Evolucionare të UConn.

Brood XIII dhe XIX jetojnë nën tokë respektivisht 17 dhe 13 vite. Së shpejti ata do të shfaqen njëkohësisht për herë të parë në 221 vitesh.

Në mënyrë tronditëse, pamja e këtyre dy skuadrave do të mbivendoset në qendër të Illinois.

Për më tepër, grupet e sivjetshme të cikadave, të njohura si Brood XIII dhe Brood XIX, rastisi t’i bënin shtëpitë e tyre pranë njëra-tjetrës, me një mbivendosje të ngushtë në Illinois-in qendror.

Deri më tani, shumica prej jush e dinë se rruga e Eklipsit të Madh Amerikan 2024 përkon me rrugën e Eklipsit të Madh Amerikan 2017 në Illinois.

***

A po përpiqet dikush të na thotë diçka?

Përveç gjithçkaje që kemi shkruar tashmë, shumë në rrjetet sociale po spekulojnë se një sakrificë e viçit mëshqerrë të kuq, mund të ndodhë diku në prill. Por deri tani nuk kemi mundur të gjejmë ndonjë provë të fortë se, një sakrificë e tillë është e pashmangshme.

Megjithatë, nëse një sakrificë është e pashmangshme, një altar për këtë qëllim do të vendoset në Malin e Ullinjve dhe deri më tani kjo nuk ka ndodhur.

Këtë muaj do të jemi dëshmitarë të disa shenjave ogurza (për disa) në qiell, që ka parë ndonjëherë SHBA-ja.

A do të jenë këto shenja një thirrje zgjimi, apo shumica e popullsisë do të vazhdojë të flejë?

Previous Story

Izraelitët Bombarduan Ambasadën Iraniane në Damask (video) - Vranë Gjeneralin Iranian Mohammad Reza Zahedi

Next Story

Tërmet i Fortë me Magnitudë 6.1 Godet Japoninë Veriore

Latest from Info