Amerika Flet për Pushtim Rus në Estoni & Letoni!

/

Dërgimi i forcave të NATO-s në Ukrainë para zgjedhjeve amerikane.

Ata i kërkuan Gjermanisë të përgatiste rrjetin e saj të transportit.

Amerikanët kanë filluar të përgatisin terrenin për dislokimin e forcave të NATO-s në Ukrainë pasi pretendojnë se Rusia do të nisë një sulm kundër Letonisë dhe Estonisë në 3 muajt e ardhshëm dhe Kievi do të jetë sërish një objektiv i ED ruse.

Ky është shumë larg nga parashikimi i tyre fillestar për një ofensivë ruse në Baltik. në 3 vitet e ardhshme.

Ofensiva ruse në Balltik në 3 muajt e ardhshëm.

Media amerikane Foreign Affairs, e njohur për marrëdhëniet me establishmentin amerikan, ka publikuar një artikull, autori i të cilit thotë se agjencitë amerikane kanë informacione për një pushtim rus të dy vendeve të NATO-s dhe Baltikut në muajt e ardhshëm.

Autori citon informacionin e mbledhur nga inteligjenca amerikane nga “përfaqësuesit e elitës ruse”. Letonia dhe Estonia janë në qendër të vëmendjes.

Artikulli argumenton se “pushtimi rus” ka të ngjarë të ndodhë edhe para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara. Kjo konfirmon zbulimet e djeshme të mast.al se NATO synon të hyjë në Ukrainë pas 3 muajsh.

Kievi është një dëshirë e zjarrtë e Vladimir Putin.

Në këtë informacion thuhet: Sipas një biznesmeni me lidhje të ngushta me Kremlinin, Putini nuk do të jetë i kënaqur me fitoren e Ukrainës verilindore. Rezultati i vetëm që ai do të pranojë është kapja e Kievit. Putin ka një marrëdhënie të veçantë, pothuajse mistike me kryeqytetin ukrainas, të cilin e konsideron djepin e kulturës ruse.

Putin ka një dashuri të veçantë për Lavrën Kiev-Pechersk, një manastir i vjetër ortodoks ku ai kaloi pothuajse të gjithë kohën e tij gjatë vizitës së tij të fundit zyrtare në qytet, në vitin 2013. Lavra është vendi i prehjes së shumë shenjtorëve të nderuar rusë dhe figurave historike, duke përfshirë edhe kryeministrin perandorak rus Pyotr Stolypin, të cilin Putin e admiron thellësisht.

Putin madje porositi një statujë të Stolypin që tani qëndron pranë Kremlinit. Dëshira e tij për të mbajtur Lavrën mund të shpjegojë pse Rusia nuk e ka bombarduar Kievin aq rëndë sa ka bombarduar qytetet e tjera të Ukrainës. (Ministri i ri i mbrojtjes i Rusisë, Andrei Belusov thellësisht fetar, ka gjithashtu një afinitet të fortë për Manastirin Lavra.)

Nëse Rusia nis një fushatë të dytë për të kapur kryeqytetin ukrainas, ushtria ruse ka të ngjarë të nisë ofensivën e saj nga Bjellorusia, siç bëri në dimrin e vitit 2022.

Objektivi është Letonia dhe Estonia

Aty përmendet konkretisht: Për Putinin, megjithatë, lufta në Ukrainë nuk ka të bëjë vetëm – apo edhe kryesisht – për Ukrainën. Në vend të kësaj, njerëzit e afërt me presidentin rus thonë se ai e sheh pushtimin si vetëm një front në një konflikt me Perëndimin.

Sipas elitave të Rusisë, objektivi më i mundshëm do të ishte Estonia ose Letonia: dy vendet baltike me pakica të mëdha ruse.

Moska do të ndiqte një plan të njohur. Së pari, anëtarët e Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë do t’i shtyjnë rusishtfolësit në secilin vend të pretendojnë se janë të shtypur nga një qeveri neo-naziste dhe kanë nevojë për ndihmën e Kremlinit.

Si përgjigje, trupat ruse do të kalojnë kufirin dhe do të marrin kontrollin e komunave në një pjesë lindore të secilit shtet, siç është qyteti rusisht-folës estonez i Narva.

Kjo kapje territoriale do të përbënte një sfidë të rëndësishme për NATO-n, një aleancë e bazuar në parimin se një sulm ndaj një prej anëtarëve të saj, sado i vogël, është një sulm ndaj të gjithëve. Duke kapur Narvën, Putini do të testojë nëse blloku është vërtet i gatshëm të rrezikojë një luftë të tretë botërore brenda disa milje katrorë nga kufiri rus.

Një sfidë si kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme për Rusinë në prag të zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kremlini mund të besojë se një krizë e tillë do të minonte fatalisht shanset e Biden. Një emergjencë në Baltik mund ta tregojë presidentin amerikan si të dobët dhe të paaftë dhe të provojë pretendimin e ish presidentit amerikan Donald Trump se NATO është vjetëruar.

Jo të gjithë në Rusi besojnë se lufta do të përfundojë nëse Trump zgjidhet. Disa besojnë se lufta nuk do të përfundojë kurrë. Siç më tha një biznesmen i afërt me Kremlinin, Putinit i është dashur shumë lufta, gjë që e ka ndihmuar atë të mobilizojë shoqërinë, të burgosë disa disidentë, të vrasë të tjerë dhe të detyrojë shumicën e pjesës tjetër të largohen nga vendi.

Lufta bashkoi gjithashtu elitat, të cilat tani ndihen të padëshiruara në Perëndim dhe e shohin Putinin si shpresën e tyre të vetme për një jetë të mirë.

Cila është përgjigja e Rusisë?

Rusët theksojnë se “një konfrontim i drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe NATO-s mund të ndodhë në rast të pjesëmarrjes së drejtpërdrejtë të ushtrive perëndimore në konfliktin e armatosur në Ukrainë ose në veprime të tjera që mund të përbëjnë një kasus belli, siç është bllokimi i porteve ruse në Detin Baltik.

Në këtë rast, ekziston vërtet mundësia e hyrjes së trupave ruse në fushat e Balltikut post-sovjetik, por jo me qëllim të pushtimit të territoreve, për të cilat Rusia nuk ka veçanërisht nevojë, por për të mbrojtur zonat kufitare të Federatës Ruse nga NATO”.

Ata po përgatisin rrjetin e transportit të Gjermanisë.

Për këto arsye, NATO i kërkon Gjermanisë që të përgatisë menjëherë rrjetin e saj të transportit.

Sipas një studimi aktual nga Këshilli Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë (DGAP), të paktën 30 miliardë euro do të nevojiten për të përgatitur rrugët, urat dhe hekurudhat e Gjermanisë për të transportuar trupa dhe tanke “në drejtim të lindjes”.

Teksti hyrës i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë në justifikimin e hetimit të përshtatshmërisë ushtarake thotë:

“Qeveria gjermane duhet të krijojë një fond prej të paktën 30 miliardë eurosh për të financuar përmirësimet më urgjente! Investimet duhet të synojnë korridoret ushtarake ekzistuese, si dhe ato të propozuara dhe të plotësohen me raporte 2-vjeçare mbi statusin e të gjithë infrastrukturës së transportit”.

Ai përmend DGAP duke cituar një hartë:

“Aktualisht, rrugët, hekurudhat dhe urat janë në gjendje të vështirë, të paaftë për të përballuar transportin e shpejtë dhe të rëndë.”

Gazeta në gjuhën gjermane Russia Today komenton sa më sipër:

“Ministrat gjermane po përgatisin infrastrukturën e transportit për luftë me Rusinë. Rrugët, urat dhe hekurudhat do të zgjerohen për të transportuar trupa dhe tanke. Sipas rregullores së re, edhe transporti privat mund të kapet nga ushtria”.

Previous Story

Truku Gjeomekanik për të Ftohur Valën e të Nxehtit në Kaliforni, Mund të Çojë në Rritje të Temperaturave në Europë!

Next Story

Do të Ketë Goditje Brenda Territorit të SHBA-ve!

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është