Tragjedi e Madhe Detare për Perëndimin Shkaktuar nga Houthi

/

Tragjedi e madhe detare për Perëndimin, Houthi-t “goditën” anije në Detin Arabik, Detin e Kuq dhe Detin Mesdhe.

Marina ushtarake detare amerikane në nxitim.

E pabesueshme dhe megjithatë e vërtetë: Houthi-t tentojnë një “bllokadë detare”.

Houthi-t e mbështetur nga Irani dhe Rusia pretenduan se kishin sulmuar katër anije mallrash në sulmin e tyre më të madh në 24 orë.

Houthi-t dëshmojnë dita-ditës se situata po agravon në një tragjedi të madhe detare për Perëndimin. Admirali amerikan konfirmon absolutisht se: Operacioni më i madh detar i Perëndimit ka dështuar mjerueshëm.

Houthis gjithashtu pretenduan se sulmet u kryen në “tre fronte”, sipas mediave Al-Ain të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Zëdhënësi i Houthi, Yahya Shari thotë se ushtria e tyre kohët e fundit shënjestroi anijet e mëposhtme në zona të ndryshme detare:

“MSC Unific VI” u godit në Detin Arabik;

– Çisterna e naftës “Delonix” në Detin e Kuq;

– Ngarkesa e Përgjithshme “Lucky Silver” në Detin Mesdhe;

– Anija e mallrave “Anvil Point” në Oqeanin Indian.

Nga paraqitja e anijeve dhe harta, duket se Houthi-t po zbatojnë me përpikmëri urdhërat e Rusisë dhe Iranit për të bërë një “bllokadë detare” në rajonin Arabik – Mesdhetar – Suez – Detin e Kuq.

Nëse Hezbollahu hyn në lojë, atëherë i gjithë rajoni do të bëhet një arenë konflikti. Dhe ndoshta mund të kemi surpriza.

Houthi-t tani po kërcënojnë drejtpërdrejt aeroplanmbajtëset amerikane.

Askush nuk mund të garantojë më lundrim falas në Detin Arabik, Detin e Kuq dhe Mesdhe.

“Operacioni i parë u krye me raketa të shumta lundrimi, duke synuar anijen izraelite MSC Unific në Detin Arabik dhe goditja ishte e saktë dhe e drejtpërdrejtë”, tha zëdhënësi ushtarak Houthi, Yahya Sarea në një deklaratë të transmetuar nga rrjeti televiziv i drejtuar nga al-Masirah, të Houthi.

“Operacioni i dytë u krye me raketa të shumta balistike dhe ‘cruise’, duke synuar çisternën amerikane Delonix në Detin e Kuq për herë të dytë këtë javë”, tha ai, duke shtuar se operacioni i tretë kishte në shënjestër anijen britanike Anvil Point në Oqeanin Indian, drejt së cilës disa raketa lundrojnë “me saktësi dhe shpejt”.

Megjithatë, sipas deklaratave të minutës së fundit, AW Ship Management ka konfirmuar se MV Anvil Point (IMO 9248540) nuk ishte përfshirë në një sulm gjatë tranzitit në Oqeanin Indian.

“Anija dhe ekuipazhi janë të sigurtë dhe aktualisht po vazhdojnë udhëtimin e tyre të planifikuar nga Duqm, Oman në Mombasa, Kenia.”

“Operacioni i katërt u krye me raketa të shumta lundrimi, duke synuar anijen Lucky Sailor në Detin Mesdhe” tha ai, duke u zotuar se do të nisë më shumë sulme të tilla derisa Izraeli të ndalojë sulmin e tij në Rripin e Gazës.

Që nga nëntori i vitit të kaluar, Houthi-t kanë kryer sulme me dronë dhe raketa ndaj anijeve “që lidhen me Izraelin”, duke pretenduar se këto veprime janë në solidaritet me palestinezët, në Gazën e shkatërruar nga lufta.

Si kundërpërgjigje, SHBA dhe Britania nisën një operacion ushtarak në janar (Operacioni Prosperity Guardian), duke kryer sulme ajrore dhe raketore kundër objektivave Houthi në Jemen. Kjo ndërhyrje bëri që grupi Houthi të zgjeronte shënjestrimin e tij, duke përfshirë anijet tregtare dhe ushtarake amerikane dhe britanike.

Për më tepër, në temën e djeshme që përfshin një fushatë të mundshme në boshtin Hezbollah-Iran, SHBA dhe Britania trajtuan gjithashtu rolin që mund të luanin Houthi, duke përdorur arsenalin e tyre raketor dhe duke e kombinuar atë me atë të Hezbollahut dhe Iranit, kundër objektivave në Izrael dhe në Qipro.

Një armadë amerikane nxiton drejt Mesdheut Jugor

Mesdheu bëhet literalisht një “karavidhe”, me armadën amerikane që po praktikon dhe parashtron të gjithë skenarët e mundshëm të luftës.

Më konkretisht, grupi sulmues USS Eisenhower kohët e fundit kaloi përmes Suezit dhe hyri në Mesdheun lindor. Sipas raportimeve, Grupi Sulmues i aeroplanmbajtëses USS Theodor Roosevelt po lundron, ndërsa ne flasim për Lindjen e Mesme, në mënyrë që të operojë si pjesë e “Guardianit të Prosperitetit” kundër Houthi.

Përveç kësaj, aeroplanmbajtësja amfibe sulmuese USS Wasp kaloi gjithashtu Gjibraltarin, ditë më parë, e shoqëruar nga anija sulmuese amfibe USS Oak Hill, së bashku me elementë të Njësisë së 24-të Detare në bord.

“Grerëza” kaloi ngushticën e Gjibraltarit të mërkurën pasdite, 26/06, pas një ndalese rimbushjeje në Stacionin Detar Rota në Spanjë. Oak Hill hyri në det më 18 qershor, sipas vëzhguesit të anijeve me bazë në Gjibraltar, Michael Sanchez. Grerëza erdhi për të zëvendësuar Eisenhower-in, i cili, me urdhër të Sekretarit të Shtetit Lloyd Austin, duhet të kthehej në Norfolk, Virxhinia.

Por pyetja që shtrohet është se nisur nga zhvillimet në Lindjen e Mesme, me Izraelin, Iranin-Hezbollahun-Houthi, që kanë gishtin në këmbëza, do të largohet apo do të mbetet në rajon duke marrë pjesë në mbrojtjen e Izraelit?

Anija komanduese amfibe USS Mount Whitney (LCC-20) gjithashtu hyri në Detin Mesdhe, ku ajo ka të ngjarë të lidhet me grupin amfib të gatshëm të USS Wasp (LHD-1) në Mesdheun Lindor, për të ndihmuar në operacionet e evakuimit ushtarak, nëse ajo mbahet për qytetarët amerikanë në Liban.

Kur filloi lufta në Gaza, Whitney ishte në brigjet e Izraelit me grupin USS Bataan (LHD-5), në bord ishte komandanti i flotës së 6-të, zëvendësadmirali Thomas Ishee dhe stafi i tij.

Dje Wasp dhe Eisenhower zhvilluan stërvitje të përbashkëta me shkatërruesin e mbrojtjes ajrore të klasit Daring të Marinës Mbretërore, HMS Duncan (D 37) të Marinës Britanike.

E gjithë kjo armatë në këto dete nuk është as rastësi dhe as stërvitje ushtarake. Të gjitha na çojnë në konkluzionin që diçka e madhe pritet të ndodhë.

Previous Story

Dora Bakogianni me Një Deklaratë që Tronditi Greqinë: "Nuk Duhej të Përfshiheshim në Luftën e Ukrainës"!

Next Story

Apokalipsi - Lufta në Qiell

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është