Ditari i të Riut John F. Kennedy Zbulon Admirimin e tij për Hitlerin!

/

Ditari i të riut John F. Kennedy zbulon admirimin e tij për Hitlerit dhe besimin se ai u arratis në Argjentinë.

Teoritë e konspiracionit rreth vdekjes së Adolf Hitlerit dhe arratisjes së tij të mundshme në Amerikën e Jugut kanë qarkulluar për dekada. Pavarësisht thashethemeve dhe referencave për dokumente të klasifikuara, versioni historik zyrtar mbetet se Hitleri kreu vetëvrasje në Berlin, në prill 1945. Ndërsa disa studiues, si Abel Basti, kanë supozuar skenarë alternativë, por që nuk janë konfirmuar nga burime të besueshme historike. Debati për atë që ka ndodhur me të vërtetë, mbetet i hapur për akademikët dhe adhuruesit e historisë.

Një ditar i 28-vjeçarit John F. Kennedy zbulon se presidenti i ardhshëm i SHBA besonte se Hitleri ishte “legjenda” dhe se brezat e ardhshëm do t’i shpëtonin “urrejtjes që e rrethonte”. (Kopertina: Një vështrim në një fotografi të prerë shumë, që u shfaq në revistën LIFE, ku tregohej bunkeri i Hitlerit, i djegur pjesërisht nga trupat gjermane që tërhiqeshin dhe i grabitën sendet e tij me vlerë nga pushtuesit rus, një tjetër dëshmi që vërteton sa më sipër.)

Ditari personal, që besohet të jetë i vetmi i mbajtur ndonjëherë nga presidenti i 35-të, u shit në ankand në Boston në vitin 2017, për 718.750 dollarë.

“Hitleri do të dalë nga urrejtja që e rrethon sot, si një nga figurat më të mëdha që ka jetuar ndonjëherë”, parashikoi Kennedy në ditarin e tij. “Ai kishte elementë prej të cilëve krijohen legjendat.”

Kennedy gjithashtu kundërshtoi rrëfimin zyrtar të vdekjes së Hitlerit, duke shkruar se Fyhreri ndoshta ishte ende gjallë diku, sipas ditarit të tij.

Ish presidenti amerikan, vrasja e të cilit ka qenë në qendër “të teorive të shumta konspirative”, kishte një të tillë për vetë Hitlerin, sipas ditarit të tij.

Ai shkroi: “Dhoma në të cilën thuhet se Hitleri u vra, kishte mure të djegur dhe gjurmë zjarri. Megjithatë, nuk ka asnjë provë përfundimtare që trupi i gjetur ishte në të vërtetë trupi i Hitlerit (e vërteta e fshehur rreth arratisjes së Hitlerit: Zbulimi i Morgan Freeman ndez zbulimin historik). Rusët dyshojnë që ai të jetë i vdekur”.

Në atë kohë, trupat tokësore ruse në Berlin supozuan se, në kundërshtim me raportet në shtypin perëndimor, Hitleri nuk kishte vdekur në bunkerin e tij, por kishte ikur në Argjentinë.

Vërejtjet u shkruan në verën e vitit 1945, muaj pasi Gjermania u dorëzua para aleatëve dhe pasi tmerret e Holokaustit dolën në dritë. Kennedy ishte në Bavari në atë kohë dhe vizitoi shtëpinë e fshatit të diktatorit të ndjerë.

I riu JFK zbuloi gjithashtu se, sipas mendimit të tij, Hitleri kishte “ambicie të pakufishme për vendin e tij që e bënë atë një kërcënim për paqen botërore, por mënyra e tij e jetesës dhe mënyra e vdekjes së tij ishin një mister që vazhdon të rritet”.

Nga një raport i BBC: Ditari ka gjithsej 61 faqe dhe iu dha nga Kennedy ndihmësit të tij hulumtues Deirdre Henderson, kur ai ishte ende senator i ri, por ambicioz amerikan. Senatori Kennedy i dha asaj ditarin për ta ndihmuar atë të kuptonte më mirë pikëpamjet e tij mbi politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare.

Në një shpjegim të ankandit, Henderson e bëri të qartë qëndrimin e saj: “Kur JFK tha se Hitleri “kishte elementë nga të cilët janë bërë legjendat”, ai po fliste për misterin që e rrethonte, jo për të keqen që i shkaktoi botës.

“Askund në këtë ditar apo në ndonjë nga shkrimet e tij të tjera nuk ka të dhëna për simpatinë për krimet apo shkaqet naziste”.

Lexuesit do të gjejnë gjithashtu një referencë për admirimin e tij për udhëheqësin britanik të kohës së luftës Winston Churchill, të cilin ai e përshkruan si “idhullin” e tij.

John F. Kennedy, përpara se të merrte detyrën e gazetarit, shërbeu në Marinën e SHBA-ve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Atij iu dha Medalja e Marinës dhe Trupave Detare dhe Zemra e Purpurt për sjelljen e tij heroike gjatë një misioni në Ishujt Solomon, ku anija e tij PT-109 u fundos. Edhe pse ai vetë mendonte se e meritonte Yllin e Argjendtë, historia e kujton atë si të vetmin President të SHBA-së që i janë dhënë këto medalje.

Fragment nga libri “Dumbs”:

“Zyrtarisht, Adolf Hitleri i shpëtoi kapjes së aleatëve me vetëvrasje në prill 1945. Por tani studiuesi argjentinas Abel Basti citon dokumentet e FBI-së që supozohet se tregojnë se ushtria amerikane besonte në një fluturim të diktatorit mbi Spanjë në vitin 1947. Supozohet se edhe Stalini është shprehur në këtë drejtim.

Prandaj, më 27 prill 1945, Adolf Hitleri, Eva Braun dhe liderë të ndryshëm nacional-socialistë u dërguan nga Berlini nëpërmjet Austrisë në Spanjë me një Junker 290. Pas një muaji qëndrimi në Barcelonë, ata kishin kaluar Atlantikun për në Amerikën e Jugut me nëndetëse. Në Argjentinë, thuhet se vazhdojnë thashethemet se fluturimi Führer gjeti vazhdimin e tij në Antarktidë.

Nazistët mund të kenë jetuar atje në bunkerë. Në një libër, Basti planifikon të eksplorojë pyetjen nëse versioni amerikan i Hitlerflucht [versioni i arratisjes së Hitlerit] më vonë duhej t’i linte vendin një vetëvrasjeje të inskenuar…

Përveç një shpëtimtari, trupi nuk u gjet kurrë. Trupi i djegur në Führerbunker ishte një grua. Në vitin 1945, sosia mesa duket luajti në Berlin.

Në vitin 1945, një burrë kufomash u vendos gjithashtu për të tërhequr në mënyrë efektive vëmendjen e medias në Kancelarinë e Reihut. Përveç kësaj, ka shumë deklarata kontradiktore të dëshmitarëve, duke përfshirë Rochus Misch.
Dihej se Hitleri përdorte truproja në disa ngjarje publike, burra që dukeshin çuditërisht si ai. Pauline Köhler, një shtëpiake në Berghof, pretendoi se kishte njohur të paktën tre persona që kishin ndërmjetësuar për Hitlerin në këtë mënyrë.

Hitleri përdori një strehë arratisjeje gjatë ditëve të tij të fundit në bunker. Në fund të fundit, ata pak njerëz që u dëshmuan britanikëve, amerikanëve dhe rusëve se Hitleri kishte vdekur, ishin nazistë të bindur. A ishte arsyeja e vërtetë për ekzekutimin e çuditshëm të Hermann Fegelein, dhëndrit të Eva Braun, që Hitleri përdori galakrë për të shpëtuar? Fegelein ishte larguar nga streha, por u tha SS-ve që e arrestuan, se ai kishte ndërmend të kthehej përsëri.

Menjëherë pas kësaj, ai u qëllua nga një skuadër pushkatimi në kopshtin e Kancelarisë së Rajhut [për dezertim], për shkak se kishte ikur nga flamuri. Por vetëm disa ditë më parë, Hitleri i kishte bërë thirrje stafit të tij që të largohej dhe të largohej shpejt dhe sa më larg: “shko në Gjermaninë jugore! Unë do të qëndroj këtu! Gjithsesi ka përfunduar. Pse të bëjmë një përjashtim për Fegelein? Ne morëm prova se Fegelein dinte për planet sekrete të Hitlerit nga Kristina Reimann, një aktore që u takua me Fegelein në Berlin më 27 prill.”

Ai i tha autorit Glenn B. Infield ishte tepër i frikësuar. Pimë një pije dhe ai përsëriste vazhdimisht se në Berlin ishin dy Hitlerë… Mendova se ishte i dehur. Pak para se të më linte, ai tha se nëse Hitleri do të mësonte ndonjëherë se ai dinte për sekretin e tij, jeta e tij nuk do t’ia vlente më.

Falsifikimi i vdekjes së Hitlerit nuk ishte ndonjë problem i madh. Para vetëvrasjes së supozuar, një dyshe mund të ishte kontrabanduar lehtësisht në bunker. Pasi Hitleri i kishte injektuar helmin vetë Eva Braunit, ose nga ana tjetër ndonjë nga SS-ët e saj, mund të kishte hyrë në rrobat e Hitlerit dhe ta kishte qëlluar atë, që më pas të mbulohej nga Bormann dhe të vendosej në bombën e kontejnerit nga një Heinz Linge, që nuk dyshonte.

Plan nga sipër i Führerbunker

Më pas, Hitleri mund të rrëshqiste pa u vënë re përmes dhomës së ndenjes në një dhomë të vogël takimesh dhe të ikte prej andej në shkallët e kopshtit. Ai e kishte porositur Linge të priste të paktën dhjetë minuta para se të hynte në dhomë. Ndërsa Linge dhe njerëzit e tjerë nga rrethi i Hitlerit prisnin jashtë në korridor, Hitleri dhe roja e tij e armatosur SS mund të kishin shkuar në një vend të sigurtë, pa asnjë problem dhe të prisnin atje të binte errësira.

Nën mbulesën e errësirës, ​​Hitleri mund të ecte përgjatë Hermann-Göring-Straße dhe më pas të kalonte përmes Tiergarten në stacionin e trenit të kopshtit zoologjik afër Adolf-Hitler-Platz. Prej aty ai mund të ndiqte shinat hekurudhore për në Reichsportfeld dhe më pas të ecte mbi Scharndorferstrasse në Urën Pichelsdorf dhe në fund të zbriste në Havel, ku do ta priste një hidroavion, një Ju 52.

Në fakt, me urdhër të një personi nga Führerbunker, një Ju 52 kishte zbritur në Havel një natë më parë. Filloi po atë natë. Infield dyshon se mund të ketë qenë një fillim praktik, paraprak për natën e ardhshme.

Rruga e arratisjes së Hitlerit

Pasi avioni u largua nga Berlini, ai ishte në gjendje ta zbriste Hitlerin pothuajse në çdo vend. Por a ndodhi vërtet e gjithë kjo?

Sipas historiografisë konvencionale, Hitleri dhe Eva Braun kryen vetëvrasje në bunker. Kjo është ajo, që na thuhet. Por rusët nuk lëshojnë një certifikatë vdekjeje…

Koka e Hitlerit është një grua. Historia moderne thotë se sovjetikët kishin kafka të rreme udhëheqësish. Dyshime këto të konfirmuara për kreun e Kremlinit. Shumë kafkë e vogël për “udhëheqës”. Kurse studiuesit amerikanë zbulojnë tani se ishte kafka e një gruaje…”

Qëndrimi i fundit i Kennedit: UFO, MJ-12 dhe Rajhu i katërt i lidhur me vrasjen e John Kennedy.

E enjte, 23 Nëntor 2023,

Pasi fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 1960, John F. Kennedy mësoi të vërtetën tronditëse nga Presidenti Eisenhower. Grupi i kontrollit Majestic-12, i krijuar për të ndjekur projekte top-sekret që përfshijnë disqet fluturuese naziste të kapur dhe teknologjinë e alienëve, ishte bërë një agjenci mashtruese qeveritare. Eisenhower paralajmëroi Kenedin se MJ-12 duhet të përmbahet. Është një kërcënim i drejtpërdrejtë për liritë dhe proçeset demokratike amerikane. Por MJ-12 kundërshtoi përpjekjet e Kenedit në çdo hap. Ndërsa Kennedy ishte në prag të bindjes së CIA-s për të ndarë informacionin e klasifikuar të UFO-ve, me agjencitë e tjera qeveritare, në lidhje me një marrëveshje me Bashkimin Sovjetik për misionet e përbashkëta hënore të arritur më 12 nëntor 1963, ai u vra dhjetë ditë më vonë.

Ky webinar u prezantua fillimisht më 22 nëntor 2020 dhe është publikuar në dy pjesë për të shënuar 60-vjetorin e vrasjes së Presidentit Kennedy në vitin 1963. Edhe pse kriminelët kanë mbetur të pandëshkuar për gjithë këto dekada, e vërteta për aktet e tradhtisë dhe të tyre, tashmë janë zbuluar motivet.

Vrasja e John Fitzgerald Kennedy, Presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara, ndodhi në orën 12:30 me kohën lokale, të premten, 22 nëntor 1963, në Dealey Square, Dallas, Teksas.

***

Adolf Hitleri dhe problemet e tij mendore

6 korrik 2023

Në fillim të viteve 1930, inteligjenca britanike mori informacion për problemet mendore të Hitlerit. Ky informacion shkaktoi shqetësim serioz tek oficerët e inteligjencës britanike, të cilët e kuptuan se një lider i tillë me probleme të shëndetit mendor mund të çonte në pasoja katastrofike për Gjermaninë dhe mbarë botën. Ata vendosën të fillojnë të monitorojnë nga afër aktivitetet e Hitlerit dhe rrethit të tij. Shumë shpejt u bë e qartë se Hitleri me të vërtetë kishte një urrejtje patologjike ndaj grupeve të caktuara etnike dhe po përpiqej për pastërtinë etnike. Ai zhvilloi dhe zbatoi politika që synonin përndjekjen dhe shkatërrimin e njerëzve që nuk i përmbushnin idealet e tij.

Hitleri në mikrofon, 1 shkurt 1933

Hitleri u ngrit në majat e pushtetit falë besimit të tij në përzgjedhjen e tij nga Zoti. Është e vërtetë që nuk besonte te Zoti Krisht. Ai besonte në Shambhala, ku i dukej se prej atje i vinte furnizimi me energji.

Elbrus dhe Shambala

Në vitin 1924, pas grushtit të shtetit në Beer Hall, një ekzaminues mjekësor e diagnostikoi Hitlerin me psikopati histerike.

Por turma e pëlqeu atë. Fjalimet e tij magjepsën gjermanët. Ai po fitonte përkrahës besnikë. Si, për shembull, Rudolf Hess.

Rudolf Hess – i fundit i udhëheqjes së Rajhut

Kjo, së bashku me frikën e sipërmarrësve komunistë, e çoi Hitlerin në majat e pushtetit. Dhe askush nuk kishte turp që ai ishte një psikopat i dukshëm.

Eva Braun e dinte psikopatinë dhe përdori devijimet mendore të Hitlerit për qëllimet e saj. Për shembull, merrni me mend se kush qëlloi Gelya Raubal, mbesën dhe zonjën e Adolf Hitlerit. Theksojmë se Hitleri kishte prirje sadomazokiste.

Eva Braun, fati, gjoja një njeri i thjeshtë, ishte personi që mashtroi veten përkrah tij.

Eva Braun dhe Hitleri, 14 qershor 1942

Pas vdekjes së zonjës së tij, Hitleri praktikisht pushoi së pasuri një jetë seksuale. Ai vazhdoi të komunikonte me gratë platonikisht, si për shembull me Olga Çehovën.

A ishte aktorja gjermane Olga Chekhova një spiune sovjetike?

Pas zjarrit të Reichstag, fuqia e Hitlerit u bë e pakufizuar. Dhe gjendja e tij mendore vetëm sa po përkeqësohej.

Zjarrin e Reichstag më 27 shkurt 1933, kush e kreu vallë? Nuk dihet ende.

Njësitë SS u bënë mbështetja e tij dhe askush nuk do të guxonte të thoshte se udhëheqësi i tyre ishte një psikopat. I vetmi që vendosi ishte psikiatri Arthur Kronfeld. Por ai duhej të emigronte në Zvicër dhe më pas në BRSS. Në vitin 1941, ndërsa gjermanët po i afroheshin Moskës, ai kreu vetëvrasje. Ai arriti në përfundimin se Hitleri kishte çrregullim të personalitetit bisocial.

Forcat e sigurisë së Hitlerit, që u bënë tmerri i Europës.

Arthur Kronfeld (9 janar 1886, Berlin – 16 tetor 1941, Moskë), psikiatër gjerman dhe sovjetik. Autor i disa punimeve mbi sindromat klinike dhe skizofreninë. Goditjet e insulinës u përdorën për herë të parë prej tij për të trajtuar skizofreninë.

Për më tepër, njerëzit me të vërtetë filluan të jetojnë më mirë. Punëtorët e zakonshëm madje filluan të dërgoheshin në udhëtime me aeroplan. Si për shembull “Wilhelm Gustloff”.

Kujtojmë se Wilhelm Gustloff u bë apoteoza e luftës në natën e ftohtë të 30 janarit 1945.

Por gjendja shëndetësore e Hitlerit vetëm u përkeqësua. Problem i tij u bënë dhimbjet e vazhdueshme të stomakut dhe disbioza. Ai duhej të merrte drogë, kështu, ai u shndërrua në një narkoman.

Rastësisht, Stalini vuri menjëherë në dukje këtë tipar mendor te Hitleri. Prandaj, nuk kam kërkuar kurrë një takim personal.

A ka pasur një takim personal midis Stalinit dhe Hitlerit më 17 tetor 1939? Jo!

Me shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore, Hitleri u shndërrua në një person krejtësisht të sëmurë, duke marrë drogë dhe duke u shkëputur nga bota reale. Atij i pëlqente gjithnjë e më shumë të jetonte në magazina.

Smolensk “kremi” i Hitlerit!

Hitleri nuk po përpiqej më ta kuptonte realitetin. Ai besonte se edhe humbjet ishin vetëm pengesa të përkohshme. Çdo mëngjes Hitleri merrte një injeksion. Paranoja e tij u bë një obsesion. Hitleri ishte i zhytur në botën e tij të ëndrrave. Vetëm tentativa për t’i vrarë më 20 korrik 1944 e nxori për pak kohë nga kjo gjendje. Por më pas ai u kthye në ëndrrat e tij. Kështu që nuk është çudi që ai i mbylli ditët e tij në mëshirë.

***

A mund të adhurohet një figurë si ajo e Hitlerit?

Këta persona padyshim lindin të tillë, por kurrësesi, përveç aftësive për të shkelur mbi këdo dhe mbi gjithçka për të arritur synimin, nuk mund t’ja dalin të vetëm.

Previous Story

Jetë & Vdekje

Next Story

Incidente të Egra nga Turqit në Qytete Holandeze pas Përjashtimit nga Euro 2024

Latest from Info

Perëndia Trini

Që në moshë të vogël themi fjalët: “Besoj në një Perëndi…!” Kemi mësuar se Perëndia është