Incidente të Egra nga Turqit në Qytete Holandeze pas Përjashtimit nga Euro 2024

/

Zemërimi G. Wilders: “Largohu nga vendi”!

Portikallitë mundën 2-1 turqit, për të kaluar në gjysmëfinale.

Përplasje të turqve me policinë dhe vendasit.

Incidente të egra u shkaktuan nga turqit që jetojnë në Holandë, pasi u përjashtuan nga Euro 2024, pasi Holanda fitoi 2-1 për të kaluar në gjysmëfinale.

Bllokada dhe mënyra sesi ndodhi (u përmbys brenda pesë minutash) nuk u pëlqeu turqve të Holandës, të cilët dolën në rrugët e qyteteve të ndryshme holandeze si Haga dhe Eindhoven dhe u përleshën si me vendasit, ashtu edhe me policinë.

Turqit valëvitën flamujt turq dhe mallkuan holandezët, duke shkaktuar një reagim të ashpër nga Geert Wilders, kreu i Partisë së djathtë holandeze për Liri (PVV), e cila ka dalë e para në zgjedhje.

Me një postim në platformën X, politikani holandez u bën thirrje turqve të kthehen në vendin e tyre.

“Na thërrasin me emra dhe na urrejnë. Ik në Turqi, askush nuk të detyron të rrish këtu! Kjo është arsyeja pse PVV është festa më e madhe në Holandë”, ka shkruar Wilders.

Në një postim të dytë, lideri i Partisë së ekstremit të djathtë holandez për Liri (PVV) kaloi në rrejt një foto të tij duke shpërthyer në të qeshura dhe Rexhep Tajip Erdogan ku dukej i tronditur dhe i zhgënjyer!

Më herët, turqit që ndodheshin në tribunat e “Stadiumit Olimpik” të Berlinit, ishin kujdesur të provokonin, me përshëndetjen e “Ujqërve Gri”.

Previous Story

Ditari i të Riut John F. Kennedy Zbulon Admirimin e tij për Hitlerin!

Next Story

Grupet Neonaziste në Ukrainë Rrahin Qytetarët për t'u Regjistruar në Ushtri (video)

Latest from Info