Erdogani provokon Botën e Krishterë Ortodokse

Irritohet komuniteti i besimtarëve ortodoksë në mbarë botën.

Pamje të paimagjinueshme provokimi vijnë nga Turqia. Islamistët i kërkojnë Erdoganit që Kishën e Shën Sofisë nga Muzeum ta shndërrojë në Xhami.

Erdogani lexon vargje nga Kurani mbi varrin e Muhamedit.

“Margaritar të pushtimit” po e cilësojnë turqit Kishën e Shën Sofisë. “Kryeqytetin e shteteve, perlën e civilizimeve” – po e quajnë sot Kostandinopojën – “Qyteti i bekuar që u pushtua në ditën e bekuar të 29 majit 1453”.

Projektor gjigant është vendosur tek Shën Sofia dhe do të tregojë skena me foto-film nga pushtimi i Kostandinopojës, ne ceremoninë madhështore që do të organizohet në orën 18:00 dhe në vijim të mbrëmjes në ngushticën e Bosforit dhe para Pallatit Presidencial.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Bill Barr cakton Kryeprokurorin Federal për të Hetuar OBAMAGATE

Next Story

Melania Trump, zonja e parë e Amerikës në "Memorial Day" zgjedh të veshë një Pallto Luksoze Italiane "Gucci"

Latest from Info