Maria Zakharova: Krahu i Djathtë i Putin, Ambasadore në Athinë!

Ambasadore e Rusisë në Greqi pritet të vendoset, sipas informacioneve të “Newpost”, Përfaqësuesja e Shtypit dhe Drejtore e Informacionit të Ministrisë së Jashtme Ruse, zj.Maria Zakharova.

Një prej personazheve “të çelnikta” të diplomacisë ruse.

Maria Zakharova është veçse krahu i djathtë i Presidentit rus edhe bashkëpunëtorja më e ngushtë e Ministrit të Jashtëm Lavrov. Fakti që është vendosur të dërgohet Ambasadore në Athinë, shënon padyshim një epokë të re në marrëdhëniet ruso-greke, marrëdhënie “të ngrira” deri diku përgjatë viteve të fundit, por është edhe një “kambanë” zhvillimesh në Rajon dhe Mesdhe.

Marrëdhëniet Rusi – Greqi ishin përkeqësuar gjatë periudhës kur kryeministër ishte “vegla” globaliste, sorosiani Tsipras, që arriti deri atje sa në vitin 2018 të dëbonte nga Athina 2 diplomatë rusë dhe t’i shpallte ata “persona të padëshirueshëm”, duke u ndaluar atyre hyrjen në Greqi.

Gjithashtu ishte Rusia ajo që reagoi ashpër kundër pranimit të ndryshimit të emrit të FYROM nga pala greke dhe kryeministri i atëhershëm Tsipras, që mbeti në histori si “Marrëveshja e Prespës”.

-Komunistët grekë kundër Rusisë?! – do të pyeste veten çdokush.

-Jo! Por kjo tregon se “tsiproidët” e Athinës nuk janë komunistë, por majtisto-anarkisto-globalistë dhe të shitur tek milionat që u ofron Eita Financiare, për të paktën 3 dekada.

Dy vjet më pas, marrëdhënia mes Rusisë dhe Greqisë duket se po ngrohet dhe një fakt aspak rastësor, nëse njohim realitetin, janë marrëdhëniet e mira që ekzistojnë mes Ministrit të Jashtëm rus Lavrov dhe Kryeministrit grek Mitsotakis.

Para pak ditësh Ambasadori rus në Athinë Andrei Maslov deklaroi se: “Jemi përkrah Greqisë dhe duhet të ruajmë dhe mbrojmë të Drejtën Ndërkombëtare, duhet të shmangim veprimet provokative, si dhe duhen bërë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me mjete paqësore dhe ju nënvizoj se Rusia e njeh mirë pozicionin e Greqisë”, duke i dhënë kështu një mesazh të qartë Turqisë.

Dhe meqë në politikë asgjë nuk ndodh rastësisht dhe sidomos në politikën e jashtme, vendosja e Maria Zakharovas ambasadore në Athinë, jep mesazhe të shumëfishta dhe shumëplanëshe për ato që do të vijnë dhe për ato që do të ndodhin.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Aromë TRIUMFI! 800.000 Njerëz Kërkojnë Biletë për të Marrë Pjesë në Çeljen e Fushatës së Trump, që Nis më 20 Qershor.

Next Story

Në "Emergjencë Lufte" Kina, Valë e Re Covid-19 në Beijing

Latest from Info