90 Minuta Bisedë Putin – Scholz – Gjemani në Botën e tij: “Tërhiquni nga Ukraina”

Scholz fajësoi rusët për bombardimin e termocentralit bërthamor Zaporizhia!

Olaf Scholz i kërkoi presidentit rus Vladimir Putin që të tërheqë plotësisht trupat e tij nga Ukraina gjatë një bisede telefonike të martën, pasi kancelaria gjermane përballet me presion në rritje për t’i dhënë më shumë ndihmë ushtarake Kievit.

Në tekstin e telefonatës 90-minutëshe të qeverisë gjermane thuhej se: “duke pasur parasysh seriozitetin e situatës ushtarake dhe pasojat e luftës në Ukrainë, kancelaria i bëri thirrje presidentit rus që të gjejë një zgjidhje diplomatike sa më shpejt që të jetë e mundur, bazuar në armëpushimi, tërheqja e plotë e trupave ruse dhe respekti për integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës”.

“Kancelaria theksoi se çdo lëvizje e mëtejshme aneksuese nga Rusia nuk do të mbetet pa përgjigje dhe nuk do të njihet në asnjë rrethanë”, shtohet në deklaratë.

Kancelari gjerman i bëri thirrje gjithashtu udhëheqësit rus që të trajtojë të burgosurit e luftës në përputhje me Konventat e Gjenevës, i kërkoi Rusisë të shmangë çdo përshkallëzim të dhunës rreth termocentralit bërthamor Zaporizhia (ku ukrainasit po bombardojnë) dhe i kërkoi Presidentit Putin të zbatojë dhe respektojë marrëveshjen e grurit të Ukrainës.

Gjermania është eksportuesi i pestë më i madh i armëve në botë, prodhuesi i tankeve “Leopard”, me industrinë e saj të mbrojtjes, që mban rezerva të mëdha të automjeteve luftarake të këmbësorisë “Marder” të çmontuara, të cilat Gjermania po refuzon t’ia dorëzojë Ukrainës.

Zhgënjimi i Kievit me këtë qëndrim gjerman është përsëri i dukshëm, me Ministrin e Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba të detyrohet të shkruajë se: “mesazhe zhgënjyese nga Gjermania në një kohë kur Ukraina ka nevojë për Leopardë dhe Marders – për të çliruar qytetarët e saj dhe për t’i shpëtuar ata nga gjenocidi”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Irene Pappa, Artistja e Madhe Greke, Ndërroi Jetë!

Next Story

Britania si Bashkimi Sovjetik Dikur: "Mund të Blesh Deri në 3 Produkte të Një Lloji"!

Latest from Info

Melina Merkuri

Personaliteti Melina Merkuri u dallua jo vetëm si aktore, por edhe si politikane me luftën e