Fundi i “Luftës me Doreza”? – Forcat Ajrore Ruse Godasin Kievin

Bombardues strategjikë rusë bombardojnë Kievin dhe 5 qytete të tjera me raketa të rënda supersonike Kh-22 Burya.

Përgatitet sulm i ri në kryeqytetin e Ukrainës.

Dy orë më parë, burime të Forcave Ajrore Ruse thanë për Defensenet.ru se Forcat Ajrore Ruse goditën Kievin dhe qytetet e Ukrainës në veri të Kievit nga hapësira ajrore bjelloruse me raketa supersonike ajrore me rreze të gjatë Kh-22 Burya, Tu-22M3 bombardues.

Këta avionë u përdorën për herë të parë masivisht pas majit, kur goditën neonazistët në Azovstal të Mariupolit.

Katër bombardues strategjikë rusë Tu-22M3 goditën objektivat në Kiev, Chernihiv, Cherkasy, Kirovograd, Poltava dhe Dnipropetrovsk.

Në të njëjtën kohë Tu-22M3 shtesë u lëshuan gjithashtu mbi rajonin Bryansk të Federatës Ruse.

Ukrainasit duken të habitur dhe tymi i dendur nga shpërthimet arriti lartësi prej qindra metrash.

Rusët, siç kanë vënë në dukje Agjensi Ndërkombëtare tani kanë vendosur të godasin vetë Kievin dhe përgatisin dërgimin e brigadave ruse në veri të kryeqytetit ukrainas.

I vetmi ndryshim do të jetë se këtë herë ata do të hyjnë nga zona në veriperëndim të Kievit.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Trump apo Biden?

Next Story

Raketa e Parë nga Meloni për BE!

Latest from Info