Rusia Informoi Kinën & Indinë: “Do të Ketë Shpërthim Bërthamor në Çernobil me Kopje të Raketës Ruse ‘Iskander’!

/

26 tetor 2022, Rusia informoi Kinën dhe Indinë: “Do të ketë një shpërthim bërthamor në Çernobil me një kopje të një rakete ruse Iskander!” A është për t’u evakuuar Kievin?

Mediat ruse me reagime emergjente përcjellin informacione për një shpërthim të afërt të një bombe të pistë bërthamore në Zonën e Çernobilit!

Të gjitha indikacionet tregojnë se vendimi për të shpërthyer një bombë të pistë bërthamore është marrë. Rusët flasin për “përfundimin e përgatitjeve të Ukrainës” dhe “fazën përfundimtare”.

Rusët tani janë shumë specifikë dhe rendisin tre mënyra për të shpërthyer bombën e pistë bërthamore. Versioni i tyre më i përhapur është rrëzimi i një rakete kopje ruse ‘Iskander’.

Sot, për herë të dytë brenda një viti, u zhvillua një stërvitje e forcave strategjike bërthamore ruse. Hera e fundit që kjo ndodhi ishte pesë ditë para fillimit të operacionit ushtarak rus në Ukrainë. Prandaj, Moska po pret diçka.

Fakti që Rusia ka vazhduar kontaktet e saj duke informuar Kinën dhe Indinë në nivelin më të lartë duhet të jetë shqetësues. Rusia ka njoftuar të gjitha fuqitë bërthamore të planetit që të mos bëjnë gabime në llogaritje dhe të fillojë kështu Lufta e Tretë Botërore.

Dje Mediat ruse folën “rastësisht” për “Çernobilin 2” dhe një shpërthim në një qytet të madh. Zgjedhja nuk është e rastësishme. Qëllimi, sipas rusëve, nuk është që të shkaktohen mijëra viktima, por që të tërheqin NATOn në luftë në mënyrë të menjëherëshme. Por Kievi do të preket, pasi Çernobili ndodhet rreth 90 kilometra në veri-lindje të kryeqytetit ukrainas. Në varësi të fuqisë së bombës së pistë bërthamore, mund të jetë e nevojshme edhe evakuimi i Kievit.

Kujtojmë se forcat e luftës radio-biokimike ruse janë në gatishmëri të lartë. Situatë apokaliptike presin rusët.

Qëllimi është që të shfaqen fragmentet e një rakete të supozuar ruse dhe që Kievi të pretendojë me Perëndimin se Rusia sulmoi tokën ukrainase me armë bërthamore.

Fillimisht u shfaq informacioni se pala ukrainase mund “të ndërtonte” gjithçka në atë mënyrë që “goditja” të ishte shkaktuar nga trupat ruse nga territori i Bjellorusisë. Qëllimi është i qartë edhe këtu, për të akuzuar Republikën e Bjellorusisë për “angazhim në një luftë bërthamore kundër Ukrainës”.

Në fakt, regjimi i Kievit ka përfunduar tashmë përgatitjet teknike, pretendohet nga Rusia dhe specialistë të ndërmarrjes ukrainase “Yuzhmash” kanë përgatitur modelin e raketës e cila do të mbushet me lëndë radioaktive dhe më pas do të hidhet në zonën e përjashtimit të termocentralit bërthamor të Çernobilit.

Fillimisht, Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu zhvilloi bisedime me homologun e tij indian Rajnath Singh.

U diskutua për situatën në Ukrainë. Gjenerali Sergei Shoigu i përcolli homologut të tij indian shqetësimet e tij rreth provokimeve të mundshme nga Ukraina duke përdorur një “bombë të pistë”, tha Ministria ruse e Mbrojtjes.

“Perspektiva e përdorimit të armëve radioaktive ose bërthamore është kundër parimeve bazë të njerëzimit”, tha Singh, i cili përsëriti nevojën për të zgjidhur konfliktin përmes dialogut dhe diplomacisë.

Kujtojmë se India është anëtare e SCOsë dhe është një partner i rëndësishëm i Federatës Ruse, përfshirë edhe në sferën ushtarake.

Më vonë, Sergei Shoigu zhvilloi gjithashtu bisedime telekonferencë me ministrin kinez të Mbrojtjes Wei Fenghe.

Së fundi, vetë Presidenti Putin, duke folur në një takim me krerët e shërbimeve sekrete nga shumë vende ish sovjetike, i informoi ata për sfidat e mundshme nga Ukraina, me përdorimin e një “bombë të pistë”.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Shqiptari Lufton për Turqinë - Arvanitasi Lufton për Greqinë - 200 Vite më Parë

Next Story

Qeveria e Re Serbe Pa Ministra Properëndimorë

Latest from Info