Ukrania Goditi Fregatën Ruse “Admiral Makarov”

/

Dëme të parëndësishme në fregatën ruse “Admiral Makarov” nga sulmi me dron ukrainas në Sevastopol. Fregata do të zëvendësohet përkohësisht në sulmet ‘Kalibr’ nga korvetat e klasit ‘Caspian Buyan’.

Dëmtimi i fregatës ruse “Admiral Makarov” është i vogël dhe jo nga droni i detit që supozohet se e ka goditur atë (rusët e quajnë të rreme videon e publikuar në llogaritë e Ukrainës, si dhe videon e publikuar majin e kaluar, përsëri me një goditje të supozuar nga një raketë detare në të njëjtën anije).

Dëmi është nga një dron ukrainas që u rrëzua në lartësi të ulët mbi fregatë dhe vala goditëse e shpërthimit shkaktoi dëme të konsiderueshme në montimin e antenës së radarit sipërfaqësor. Nuk ka pasur humbje në njerëz.

Përkundrazi, duket se është goditur më rëndë dhe ndoshta nga një dron detar, një minahedhës i vjetër i flotës ruse të Detit të Zi “Ivan Golubets”, por rusët kanë disa anije të klasit të tij në sherbim, deri në rikuperimin e dëmtimit.

Përsa i përket flamurit “Admiral Makarov” të Flotës së Detit të Zi, informacionet e para tregojnë se qelizat e raketave të lundrimit Kalibr janë të paprekura, por për antenën e radarit do u duhet edhe një muaj për ta restauruar dhe vënë sërish në shërbim.

Ai do të zëvendësohet në misione nga korvetat e klasit ‘Buyan Project 21630’, të cilat do të lëshojnë raketat nga Deti Kaspik, ndërsa në ditët në vijim do të transferohen në Krime dy raketahedhës binjakë ‘P-800 Bastion’ (Oniks) për të përfshirë objektivat deri në 400 km largësi, në Odessa dhe Nikolaev.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Pragë / Protestë: Hiqni Sanksionet Kundër Rusisë

Next Story

Rusia Bllokon Eksportin e Grurit Pas Sulmit në Sevastopol

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është