Për Herë të Parë në Histori (S-70 Okhotnik)

/

Për herë të parë në histori, me një gjuajtës pa pilot S-70 Okhotnik, u godit Kievi.

Ai është i padukshëm për radarët dhe funksionon në lidhje me Su-57.

Një moment historik në historinë botërore të konflikteve të armatosura u regjistrua mbrëmë. Bombarduesi më i madh strategjik ‘stealth’ pa pilot S-70 Okhotnik, kreu misionet e tij të para, duke depërtuar dhe lëshuar dy raketa lundrimi ajër-tokë ‘Kh-59MK2’, të cilat goditën qëllimet strategjike në Kiev.

U godit termocentrali që furnizonte pompat e sistemit të furnizimit me ujë të kryeqytetit ukrainas.

S-70 Okhotnik (“Gjuetari”) do të hyjë në prodhim masiv vitin e ardhshëm, por testi i tij operacional ishte një parakusht që të ndodhte kjo. Prototipi u prezantua në vitin 2019 dhe peshon 20 tonë me një hapje krahësh 15 metra.

Ai përdor motorin e njohur AL-41F nga Su-57 dhe përshkon një distancë prej 2500 miljesh me një shpejtësi prej 621 mph.

Gjurma e tij e radarit është 50% e asaj të avionit sulmues më të fshehtë në botë, US B-2, që do të thotë se është praktikisht i pazbulueshëm.

Okhotnik do të jetë “krijuesi i krahut besnik” për Su-57 pasi do t’i paraprijë veprimeve sulmuese të luftëtarëve të drejtuar dhe do të ketë aftësinë për të qëlluar si armët ajër-tokë ashtu edhe ato ajër-ajër.

Në fakt, u demonstrua aftësia për të kontrolluar dhe transferuar të dhëna të dyanshme midis një Su-57 dhe katër S-70.

Gjuajtja është bërë në bashkëpunim me një Su-57 dhe me siguri është bërë nga hapësira ajrore e Bjellorusisë.

Okhotnik ka ngjashmëri me ‘Boeing MQ-28 Ghost Bat’ të prodhimit Australian, megjithëse dizajni i ngjan dronit amerikan ‘Northrop Grumman X-47B’, me një ndryshim të rëndësishëm: S-70 Okhotnik tashmë ka marrë një Certifikatë të Përkohshme të Aftësisë Operacionale (IOC).

Lyerja e avionit së bashku me integrimin e thellë të gypit të motorit japin aftësi shtesë fshehjeje ndërsa kapaciteti mbajtës i armëve është 2.2 ton, në dy gropa të brendshme armësh.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Skandali me ish Kryeministren e Britanisë - Vërtetohet Deklarata Ruse

Next Story

Emiratet BA, Perëndimit: "Nëse Doni më Shumë Naftë, Na Telefononi!"

Latest from Info