SHBA Sjell Kapsulat Bërthamore në Europë

/

SHBA afron armagedon bërthamor në Europë, vendos bomba B61-12 në baza ushtarake.

Mesa kuptohet forcimi i komponentit bërthamor në planet ushtarake të NATOs është i qartë.

Moska akuzon Uashingtonin se planifikon vendosjen e shpejtë të armëve bërthamore taktike të modernizuara B61 në bazat e NATOs në Europë, gjë që do të ulë “pragun bërthamor” dhe që Rusia po e merr parasysh si një lëvizje në planifikimin e saj ushtarak.

‘Politico’ raportoi më 26 tetor se SHBA njoftoi në një takim të mbyllur të NATOs që do të përshpejtonte zhvillimin e një versioni të përmirësuar të B61, B61-12, me armët e reja që mbërrinin në bazat europiane në dhjetor 2022, disa muaj më herët sesa ishte planifikuar.

“Nuk mund të injorojmë planet për të modernizuar armët bërthamore, këto bomba të lirisë që janë në Europë”, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko për agjencinë shtetërore të lajmeve RIA.

Gati për në fushën e betejës.

Bomba e gravitetit B61-12 3.6 metra e gjatë mbart një kokë bërthamore me rendiment më të ulët se shumë versione të mëparshme, por është më e saktë dhe mund të depërtojë nën tokë, sipas hulumtimit të Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë të botuar në vitin 2014.

SHBA po modernizon armët e saj bërthamore, duke rritur saktësinë e tyre dhe duke reduktuar fuqinë e ngarkesës bërthamore, domethënë duke i kthyer këto armë në “armë të fushëbetejës”, tha Grushko.

“Pentagoni nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi këtë çështje”, raporton Reuters.

Sipas ‘Politico’, duke cituar një zëdhënës të Pentagonit, modernizimi i armëve B61 ka qenë duke u zhvilluar prej vitesh.

Bomba bërthamore amerikane B61 u testua për herë të parë në Nevada menjëherë pas krizës së raketave Kubane.

Nën udhëheqjen e Barack Obamës nga viti 2009 deri në vitin 2017, u miratua zhvillimi i një versioni të ri të bombës, B61-12.

Grushko nënvizoi gjithashtu se udhëheqja ruse ka vënë tashmë në “mikroskopin” e saj avionin F-35 që mund të mbajë një bombë të tillë.

“NATO ka marrë tashmë vendime për të forcuar komponentin bërthamor në planet ushtarake të aleancës”, tha Grushko “dhe kjo është serioze dhe e rrezikshme”.

Rusia ka rreth 2000 armë bërthamore operacionale ndërsa SHBA ka rreth 200 armë të tilla, gjysma e të cilave janë të vendosura në Itali, Gjermani, Turqi, Belgjikë dhe Holandë.

Antonov kujtoni armët bërthamore.

Ambasadori rus në SHBA, Anatoly Antonov i bëri thirrje Uashingtonit që t’i kthejë armët bërthamore që ka zhvilluar në vendet e tjera.

“Në këto kohë tensionesh dhe rreziku të shtuar, fuqitë bërthamore kanë një përgjegjësi të veçantë për të parandaluar përshkallëzimin.

I bëj thirrje edhe një herë Uashingtonit të heqë të gjitha armët bërthamore të vendosura jashtë vendit dhe të braktisë praktikën e simulimit të përdorimit të armëve të tilla që përfshijnë trupa nga vende jo bërthamore, si pjesë e misioneve të përbashkëta bërthamore të NATOs, të cilat bien ndesh me parimet themelore të “Jo – Traktati i Përhapjes”, tha ambasadori rus.

Pranë kufirit me Rusinë.

“Zyrtarët amerikanë i kanë quajtur tradicionalisht këto armë si taktike dhe argumentojnë se arsenali i Rusisë është shumë herë më i madh se ai i Amerikës.

Megjithatë, ata nuk e zbulojnë faktin se të gjitha armët tona taktike bërthamore janë të ruajtura në objektet qendrore në Rusi dhe nuk mund të përbëjnë kërcënim për SHBAnë”, theksoi Antonov.

“Sa i përket bombave bërthamore amerikane, ato po vendosen në vendet europiane me kohë të shkurtër fluturimi deri në kufijtë e Rusisë.

Kjo është arsyeja pse bombat B61-12 janë të një rëndësie strategjike pavarësisht ngarkesës së tyre të kufizuar bërthamore”, vuri në dukje ai.

Përveç kësaj, Forcat e Armatosura të SHBAsë së bashku me partnerët e NATOs kryejnë rregullisht stërvitje për përdorimin e këtyre armëve. Një trajnim i tillë po zhvillohet aktualisht si pjesë e ushtrimit të “mesditës së patundur”.

Udhëheqja e aleancës së Atlantikut të Veriut pretendon se aktiviteti nuk synon Rusinë. Atëherë pyetja është se kë po synon ai ndërkohë që vendi ynë përshkruhet si kërcënimi më i rëndësishëm dhe i menjëhershëm?” pyeti ambasadori rus.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Norvegji: Vendim i Papritur Ushtarak

Next Story

Reagimi i Menjëhershëm i Lavror për Armët Amerikane Bërthamore në Europë

Latest from Info