Italia Njoftoi “Ngrirjen” e Dërgimit të Armëve në Ukrainë

/

Italia ka njoftuar se ka “ngrirë” dërgesat e armëve në Ukrainë.

Giorgia Meloni është në pritje të rezultatit të zgjedhjeve afatmesme amerikane. Pasi Britania përgati klimën për një “pezullim” të ndihmës ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën, qeveria Meloni në Itali ka “ngrirë” dërgimin e paketës së ardhshme, të gjashtë, të ndihmës ushtarake në Kiev, siç zbulohet nga gazeta ‘Il Messaggero’ duke cituar burime qeveritare.

Siç i thanë gazetës burime qeveritare, “operacioni për ndihmën ushtarake për Ukrainën është pezulluar sepse “së pari duhet të koordinohen me NATOn dhe të thellojnë shqyrtimin e kërkesave ushtarake të Ukrainës në detaje.

Vetëm atëherë do të kuptojmë se çfarë i nevojitet Kievit dhe çfarë armësh mund të furnizojmë.”

Gazeta kujton se Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Jens Stoltenberg do të vizitojë vendin dhe do të takohet si me kryeministren Meloni, ashtu edhe me Ministrin e Mbrojtjes të Italisë.

Në fakt, Georgia Meloni po pret gjithashtu të shohë rezultatin e zgjedhjeve afatmesme në SHBA më 8 nëntor për të vendosur nëse do të ndalojë ndihmën për Ukrainën.

Vihet re se kryeministri britanik Rishi Sunak do të ndërpresë ndihmën financiare për Ukrainën për shkak të problemeve serioze financiare me të cilat po përballet vendi.

Në fakt ajo që pret është humbja e afërt e demokratëve (sipas sondazheve ata do të humbasin kontrollin e Senatit dhe Kongresit) në zgjedhjet afatmesme të 8 nëntorit në SHBA, nga republikanët, të cilët kanë deklaruar vazhdimisht se “SHBA nuk do të jetë më ATM e Kievit”.

Në SHBA, amerikanët janë të zemëruar me administratën Biden dhe qarqet ekstremiste që e kontrollojnë atë dhe po e shtyjnë vendin në një konfrontim bërthamor me Rusinë, ndërkohë që shtrenjtimi i karburantit po dëmton tashmë edhe klasën e mesme amerikane.

Një luftë bërthamore tani është e mundur.

Një “ngrirje” e ndihmës financiare për Ukrainën nga Britania, nga Italia dhe ndoshta pas 8 nëntorit edhe nga SHBA do të nënkuptojë fundin e vërtetë të përpjekjeve luftarake të Ukrainës.

Nuk do të ishte ekzagjerim të thuash se Meloni dhe Sunak shpresojnë në një humbje të Bidenit për t’u dhënë atyre pretekstin që u nevojitet për të dalë nga kjo çmenduri.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Robert Kennedy Jr.: "Rritje 40% e Vdekjeve nga Vaksinimi Masiv Covid-19"

Next Story

Serbia Rrëzoi Dron në Hapësirën e Saj Ajrore

Latest from Info

Ati ynë!

Teksa studiojmë “Ati ynë” që na mësoi Jezu Krishti, kuptojmë gjithnjë e më shumë se është