Kthimi i Trump

/

Kthimi i “dhokut” të fundit të Amerikës. Donald Trump njofton se do të kandidojë për presidencën e SHBAsë në vitin 2024.

Këtë prisnin shumica dërrmuese e amerikanëve që u penduan që votuan kundër tij, apo që nuk votuan.

Kur Donald Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë në janar 2021, muzika që ai luante ishte “My Way” e Frank Sinatra dhe tani na e konfirmon, pasi deklarohet se është kandidat për t’u rikthyer në presidencën e SHBAsë, gjithmonë në mënyrën e tij, në konfrontim të hapur me pushtetin aktual në Amerikë.

Trump do të shpallë kandidaturën e tij në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA të vitit 2024, më 14 nëntor.

Në zgjedhjet afatmesme, pritet një shtypje e demokratëve pasi politika e administratës së Joe Biden solli shtrenjtësi të paparë në shoqërinë amerikane (dhe planet), por edhe frikën e një lufte bërthamore me Rusinë.

Veç kësaj, presidenti amerikan Biden dëshmon çdo ditë se ka një problem serioz me gjendjen e tij mendore dhe fizike, një person i paaftë për të prirë amerikanët.

Kundërshtari i Trump në garë do të jetë guvernatori i Floridës, Ron de Sandys dhe ish Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo.

Qytetarët amerikanë mendojnë se Biden është një “barrë” për ta, pasi incidentet që tregojnë se ai “nuk po funksionon normalisht” dhe sigurisht jo në nivelin që duhet për të qenë president i SHBAsë, janë shtuar në mënyrë eksponenciale.

Vlerësimi i pëlqimit për të është pak më shumë se 40%.

Gjatë një mitingu në Iowa, Donald Trump tha; “Dhe tani, për ta bërë Amerikën të suksesshme, të sigurt dhe të lavdishme, ka shumë, shumë, shumë gjasa që unë do ta bëj përsëri”.

Donald Trump duket se po kërkon të përfitojë nga fitoret e pritshme të republikanëve në zgjedhjet afatmesme të 8 nëntorit të së martës, thanë këshilltarët e tij.

Kujtohet se një sondazh i Reuters/Ipsos në fund të muajit të kaluar tregoi se 41% e amerikanëve e shohin pozitivisht kandidaturën e Presidentit Donald Trumpin.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Në Prag Konflikti Britania e Madhe & Rusia

Next Story

Francë: 27-Vjeçari Jordan Bardella Kandidat për Partinë e Djathtë

Latest from Info