Në Prag Konflikti Britania e Madhe & Rusia

/

Në prag konflikti britaniko-rus. “Dru” i egër ambasadores britanike në Moskë. “Londra do të paguajë për bombardimin e tubacioneve Nord Stream”, thotë Moska.

Britania dhe Rusia janë në luftë, nëse jo në prag të konfliktit, pasi Moska i dorëzoi ambasadores britanike prova për përfshirjen e Britanisë si në sulmin ndaj Sevastopolit, ashtu edhe në hedhjen në erë të tubacioneve Rrjedha Veriore Nord Strem 1 & 2.

Së bashku me provat, Moska i dha një ultimatum Britanisë dhe zbuloi se të njëjtat prova do të bëheshin publike së shpejti.

Burimet ruse flasin për një atmosferë shumë të keqe në takimin me ambasadoren britanike, ku mbizotëruan kërcënimet dhe premtimet se Londra do ta paguajë shtrenjtë atë që ndodhi.

Në të njëjtën kohë, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev, në deklaratat e tij iu referua mesazhit famëkeq të Liz Truss për Sekretarin Amerikan të Shtetit A. Blinken. Prandaj, nuk është thjesht një thashethem, por me të vërtetë Liz Truss bëri gafën më të madhe në histori.

Rusët do të provojnë se qeveria britanike është fajtore për bombardimin e infrastrukturës kritike të një vendi tjetër. Nuk është vetëm një akt terrorizmi ndërkombëtar, por një akt lufte. Gjermania hesht dhe heshtja e saj është veçse aporvim. Danimarka hesht gjithashtu. Domethënë, aprovojnë edhe këta që britanikët sabotuan brenda territorit të tyre.

Duket se britanikët kanë frikë se diçka serioze do të ndodhë. Le të shohim rrjedhën e ngjarjeve:

Së pari është shpërthimi i tubacioneve Nord Stream.

Në vijim është incidenti i raketave ruse kundër RAF-it RC-135W Rivet Joint.

Më vonë, Ministri i Punëve të Jashtme britanike nxiton dhe shkon në SHBA, duke refuzuar të përdorë kanalet konfidenciale të komunikimit me Uashingtonin. Arsyeja? Kishin frikë se pas incidentit të Liz Truss, rusët kishin hakuar sisteme të tjera të komunikimit britanik.

Kujtohet se të mërkurën 11 shtator, Maria Zakharova, përfaqësuesja e Ministrisë së Jashtme ruse, tha se ambasadores britanike do t’i jepen të gjitha provat që vërtetojnë përfshirjen e Britanisë së Madhe në sulmet kundër të dy tubacioneve të gazjellësit Nord Stream dhe të goditjes së marinës detare ruse në Krime.

Në fakt, Zakharova kishte theksuar se këto sulme nuk do të mbeten pa përgjigje, ndërsa kishte siguruar se pas informacionit zyrtar nga pala britanike, i gjithë materiali do të bëhet publik qoftë përmes faqes së Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, ose përmes rrjeteve sociale, mediave.

Ambasadorja britanike u thirr në Ministrinë e Jashtme ruse.

Deborah Bronnert është thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse. Ajo mbërriti në orën 10:30 të mëngjesit me orën e Moskës. Me të mbërritur ajo u prit nga një turmë që thërriste parulla antibritanike dhe mbante pankarta ku shkruanin “Anglia është një shtet terrorist”. Ajo u largua pas rreth 30 minutash.

Arsyeja pse u thirr ambasadorja ishte për t’u përballur drejtpërdrejt me përfshirjen britanike në sulmin e fundit ndaj anijeve detare ruse pranë Sevastopolit dhe bombardimin e tubacioneve Nord Stream javë më parë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha për mediat:

“Nuk ka dyshim se inteligjenca britanike ishte e përfshirë në sulmin terrorist në bazën e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol më 29 tetor dhe aktin e sabotimit kundër gazsjellësit Nord Stream. Nuk do të mbetemi pa reagim. Këtë ia kemi deklaruar Këshillit të Sigurimit. Ne kemi folur publikisht për këtë. Është thirrur ambasadorja britanike dhe i është dhënë materiali përkatës, i njëjti material do të jetë në dispozicion edhe për publikun e gjerë”.

Më herët, Zakharova tha:

“Ata u përpoqën të shfajësojnë veten nga përgjegjësia për sulmin terrorist. Thanë se as që ishin në dijeni për një gjë të tillë. Ishte një reagim shumë i çuditshëm. Ata kanë kontakte, si gjithmonë, me Ministrinë ruse të Mbrojtjes, si mund të mos ishin në dijeni!”

Ajo e mbyll fjalën e saj duke thënë:

“Nuk ka dyshim se inteligjenca britanike ishte e përfshirë në sulmin terrorist në bazën e Flotës së Detit të Zi në Sevastopol më 29 tetor dhe aktin e sabotimit kundër gazsjellësit Nord Stream. Nuk do të mbetemi pa reagim”, tha M. Zakharova.

“Këtë e kemi deklaruar në Këshillin e Sigurimit të OKBsë. E kemi thënë publikisht. Dhe sigurisht, siç e thashë tashmë, do të thirret sërish ambasadorja britanike dhe do t’i jepet materiali përkatës. Ju premtoj se provat që do t’i jepen do t’i vihen në dispozicion edhe publikut të gjerë”, pohoi Zakharova.

Zakharova iu referua edhe reagimit të Ministrisë së Mbrojtjes së Britanisë së Madhe.

“Në fund, askush nuk dyshon se ai ishte një sulm. Është një fakt i konfirmuar”, nënvizoi Zakharova.

Rusia: Britania zhvendosi UUV-të në Ukrainë.

Përveç kësaj, Rusia paralajmëron se veprime të tilla konfrontuese nga britanikët që “mbartin rrezikun e përshkallëzimit dhe mund të çojnë në pasoja të paparashikueshme dhe të rrezikshme”.

Ministria e Jashtme ruse pretendon se britanikët kanë transportuar UUV në territorin ukrainas.

Mbretëria e Bashkuar ka trajnuar ekuipazhet e minahedhësve për Ukrainën dhe gjithashtu ka transferuar një numër të caktuar mjetesh nënujore pa pilot (UUV) në Kiev, tha Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë të enjten në lidhje me përfshirjen e Britanisë në sulmin terrorist në anijet e saj, Deti i Zi, Flota në Sevastopol.

“Në gusht-shtator të këtij viti, britanikët zhvilluan trajnime për ekuipazhet e minahedhësve të transportuar në Ukrainë. Ka informacione se marina britanike ka dorëzuar gjithashtu një numër të caktuar BRA në Ukrainë”, tha ministria.

“Në rast se veprime të tilla agresive vazhdojnë, përgjegjësia për pasojat dhe zhvillimin e tensionit në marrëdhëniet midis shteteve tona do të bjerë tërësisht mbi palën britanike”, pohon Ministria e Jashtme ruse.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Gjermani - Ekonomia në Dishezë

Next Story

Kthimi i Trump

Latest from Info