4 Skenaret për Ditën Tjetër në Kongresin Amerikan

/

Zgjedhjet afatmesme në SHBA, ‘New York Times’ shkruan: “Katër skenarët për ditën tjetër në Kongres”.

Analiza e ‘New York Times’, kur mbi 40.000.000 amerikanë kanë votuar paraprakisht për zgjedhjet afatmesme.

Shtetet e Bashkuara kanë hyrë në fazën përfundimtare për zgjedhjet afatmesme. Zgjedhjet shihen si vendimtare si për mandatin e Presidentit amerikan Joe Biden, ashtu edhe për të ardhmen politike të Donald Trump.

Më shumë se 40 milionë amerikanë kanë votuar tashmë në zgjedhjet afatmesme të parakohshme, duke tejkaluar nivelin përkatës në zgjedhjet e Kongresit të vitit 2018, sipas Projektit të Zgjedhjeve në SHBA.

Gjatë zgjedhjeve të mbajtura të martën, vendi pritet të rinovojë sot të gjithë Dhomën e Përfaqësuesve (Kongresin) dhe një të tretën e Senatit. Pozicionet e zyrtarëve lokalë, guvernatorëve, apo prokurorëve janë gjithashtu në rrezik.

Pothuajse çdo gjë është ende e mundur në zgjedhjet afatmesme të këtij viti, sipas ‘New York Times’. Gjithçka, nga një shumicë demokrate në Senat dhe një garë e papërfunduar në Dhomën e Përfaqësuesve, deri tek një fitore e republikanëve.

Katër skenarët e rezultateve të mundshme, sipas ‘New York Times’.

Skenari 1: Fitorja e qartë e republikanëve

Pothuajse në çdo garë kritike, sondazhet e fundit treguan se votuesit preferonin kontrollin republikan të Kongresit dhe mosmiratimin e Presidentit Biden. Demokratët, megjithatë, shpesh kishin avantazhin e detyrës dhe republikanët disavantazhin e një kandidati jopopullor.

Një faktor tjetër, si gjithmonë, është frekuentimi. Mund të mjaftojë që republikanët të shënojnë disa fitore të tjera.

Skenari 2: Humbje, gotë gjysmë plot për demokratët

Demokratët mund të jenë gati për një shumicë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve, por nëse ata kanë ndonjë sukses mbrëmjen e së martës, mund t’u sjellë atyre shumë lajme të mira, edhe nëse republikanët duket se po fitojnë vende dhe po e marrin Dhomën. Me fjalë të tjera, nëse i zbutin humbjet, do të jetë si një lloj fitoreje për demokratët, duke qenë se sondazhet treguan një tendencë dhe epërsi në favor të republikanëve.

Nëse sërish demokratët arrijnë të mbajnë nën kontroll Senatin, dhe jo Kongresin, do të jetë “sukses” për ta. Për ta bërë këtë, megjithatë, atyre do t’u duhen fitore në të paktën tre nga katër shtetet: Pensilvania, Xhorxhia, Arizona, Nevada.

Skenari 3: Fitorja dërrmuese e republikanëve

Të martën mbrëma, nëse republikanët po shkojnë drejt një fitoreje dërrmuese, shenjat do të jenë të dukshme që herët. Senatori Marco Rubio dhe guvernatori Ron DeSantis do të fshijnë Floridën, ku votat numërohen shpejt, ndërsa më në veri, republikanët do të kthenin lehtësisht distrikte kryesore në Virxhinia dhe Karolinën e Veriut.

Skenari 4: Një surprizë demokratike

Një natë e papritur demokratike, qëndrimi në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit, nuk ka gjasa. Megjithatë, ajo mbetet brenda sferës së mundësisë: Demokratët janë ende në distancën prekëse të një nate të mirë.

Dhe jo vetëm që demokratët mbeten konkurrues në garën e Senatit, ata gjithashtu kanë potencial pozitiv për një natë të mirë: trazirat mbeten të mundshme në shtete si Wisconsin, Ohio dhe Karolina e Veriut, edhe nëse ata janë në avantazh qartësisht nga republikanët.

Nga ana tjetër, “ky nuk është saktësisht një moment i zakonshëm në historinë amerikane”, polarizimi partiak është ekstrem.

Votuesit demokratë, të cilët përndryshe mund të kishin abstenuar, tani mund të votojnë, ose sepse mendojnë se “demokracia amerikane është nën kërcënim”, ose sepse janë shqetësuar nga vendimet e Gjykatës së Lartë si ndalimi i abortit.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

António Guterres: "Bashkëpunoni ose Zhdukeni!"

Next Story

Gjak Artificial - Filloi të Testohet në Njerëz

Latest from Info