“Bombë” në Qeverinë Greke – Javët e Fundit të Qeverisë Mitsotakis

Ndërsa grekët me vullnet të plotë dhe vendosmëri larguan nga pushteti në vitin 2019 kriptokomunistin Tsipras, që nuk nguroi të shkelte me këmbë të gjitha premtimet e tij lidhur me Bashkimin Europian, çështjen e Shkupit, çështjen e emigrantëve, politikat ekonomike dhe gjithçka tjetër që premtoi bujshëm, sollën një të djathtë nga dinastia Mitsotakis, birin, nipin, vëllanë e familjes, duke mos menduar dhe besuar kurrësesi, se Mitsotakis dhe Tsipras, e majta dhe e djtathta në Greqi, nën drejtimin e Mitsotakis do të vinin më pranë se kurrë, si dhe do të ishin thuajse të ngjashme në politikat e tyre globaliste, neoliberale, amorfe. E gjitha kjo nga një kryeministrë i votuar në një masë të madhe nga të djathtë konservatorë grekë.

Pas 3 vite e gjysëm tani më, profili politik i Mitsotakis është i shfaqur, i fanepsur dhe për rrjedhojë jemi të gjithë të qartë, koshientë dhe të bindur, që i përket konstilacionit globalist, është shndërruar në vegël e betuar e tyre, kryesisht i Kancelarisë gjermane, është “tifoz” i ultrasve të “The Great Reset”, ka një qeveri që përbëhet në afro 30% nga ish kuadro të majtës të PASOK, është “adhurues” i vaksinimit në masë dhe i karantinimit ekstrem, i ekonomisë së gjelbër dhe i shkatërrimit të industrisë, i tërhequr dhe pa shtat politik, totalisht i friguar në sferën e mbrojtjes, teksa Turqia ja cënon çdo ditë hapësirën ajrore dhe detare të vendit që e kanë zgjedhur ta qeverisë.

Fillimet e tij në qeverisje, patën dhe shënuan numra pozitivë ekonomikë, pasi askush nuk më të mohojë njohuritë e tij ekonomike, por çështja që shqetëson grekët, është se strategjitë e tij ekonomike u hartuan dhe u implementuan në interes të atyre përtej kufirit dhe jo në interes të grekëve. Teksa në çështjen emigracion i paligjshëm, duket që është jo vetëm tolerant, por edhe suportues. Sot në Greqi, më lehtë merr asistencë financiare një refugjat apo emigrant i paligjshëm, sesa një emigrant i rregullt, apo një nënshtetas grek, të cilit për të përfituar diçka nga shteti dhe tasksat e bashkëkombësave t tij, duhet të kalojë nga disa burokraci, alla “demos”.

Por, kohët e fundit në Greqinë e qeverisur nga Mitsotakis po ndodh diçka e pahasur për nga dimensioni askund, në asnjë vend tjetër, ku presupozohet se sistemi qeverisës është demokratik, parlamentar.

Kryeministri Mitsotakis akuzohet se përgjonte jo vetëm drejtuesit e opozitës, në bashkëpunim me Shërbimin Informativ Grek, instancë që sapo erdhi në pushtet e kaloi në kompetencat e zyrës së kryeministrit, por përgjonte gjithashtu më shumë se 30 persona pjesë të kabinetit qeverisës, vetë ministrat, zëvendëministrat, apo bashkëshort-ët(et) e tyre, përkah përgjigmeve që u janë bërë për një kohë të gjatë disa biznesmenëve të rëndësishëm, por në listën e të përgjuarve ka edhe deputetë, pedagogë, gazetarë, njerëz nga sistemi i drejtësisë etj.

Përse i duhej Mitsotakis të përgjonte për shembull Ministrin e Jashtëm? Megjithëse ai personalisht e mohon, por nuk po lejon njëkohësisht hapjen dhe bërjen publike të përgjimeve, teksa informacioni i përgjimeve i ka rrjedhur, ose i është vjedhur, ose i është hakeruar, ose dikush nga grupi i përgjimeve e ka tradhtuar kryeministrin grek. Sot një pjesë e përgjimeve janë në duart e atyre që po akuzojnë publikisht kyreministrin grek.

Kryeministri Mitsotakis duhet në fakt të jepte dorëheqjen dhe të kalonte në zgjedhje të parakohshme, por atë që nuk po e bën vetë ai, duke pritur një incident nga Turqia, incident ushtarak, që mund t’i zgjaste jetën politike dhe të mbyllte këtë skandal, këtë “bombë” në qeverisje, e pra atë që nuk po e bën Mitsotakis, do e bëjnë vetë përgjimet, ndoshta një mocion mosbesimi në parlement, ose ndoshta edhe një “kryengritje” e kundërshtarëve të tij (të shumtë tashmë) brenda partisë ‘Nea Dimokratia’, që mund ta përmbysin, që nesër.

Ekstremi i djathtë në Greqi po shikon rritje të theksuar në përqindjen e preferencave politike të grekëve, që po polarizohen drejt partive nacionaliste, kryesisht të djathta, sepse mes ND, Syriza dhe PASOK (KINAL), ndryshimet janë thuajse zero, programet e tyre janë thuajse të njëjta.

Votimet e radhës pas këtij skandali të papreçedent për nga shtrirja dhe personat e prekur dhe të implikuar, do të jenë një katastrofë për ND, por nëse partia në pushtet largon kreun e saj dhe hyn me një formacion tjetër drejtimi në zgjedhje, mund të ketë shpresa që të marrë më shumë se 20% të votës së grekëve, që parashikohet se mund të marrë nëse në zgjedhje hyn me Mitsotakis në krye të saj.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Mark Zuckerberg Shkarkoi 11 Mijë Punonjës nga Facebook

Next Story

Humbje e Rusisë në Kherson apo Taktikë Lufte?

Latest from Opinione