Shqetësim në Britani për Sulm në Shkallë të Gjerë në Ukrainë – Çfarë Zbuluan AWACS & Satelitët

/

Shqetësimi i madh i britanikëve për një sulm në shkallë të gjerë në Ukrainë.

Komandantët e Vladimir Putin thuhet se kanë kontrabanduar rreth 100 raketa të mbrojtjes ajrore në Rusi nga Bjellorusia aleate, duke ngjallur frikën se po planifikohet një sulm në shkallë të gjerë në Ukrainë.

Analistët thanë se lëvizja e raketave S-300 dhe S-400 është ose një shenjë se Rusia po merr masa paraprake kundër një sulmi të mundshëm ukrainas në hakmarrje për inkursionet e fundit të Moskës, ose një mizori më e madhe që do të vijë, siç është përdorimi i një bombe të pistë.

“Çfarëdo që Rusia ka në mendje për Ukrainën, Kremlini duket se pret hakmarrje në tokën e tij qoftë nga Kievi, qoftë nga Perëndimi” i tha një analist britanik ‘Mirror’ të premten, duke shtuar:

“Analistët besojnë se me këto lëvizje të raketave që ndodhin kaq shpejt, pak para bombardimeve masive të kësaj jave, të dy mundësitë janë të lidhura.

Por më e keqja është se ata që më e keqja do të vijë dhe po përgatiten për një reagim të madh. Është folur për një bombë të pistë”.

SHBA: 111 sulme raketore ruse në Ukrainë në një ditë, vetëm sot.

Ushtria e Shteteve të Bashkuara tha se regjistroi 111 sulme me raketa ruse dhe 26 “dronë kamikaze”, për të cilat shefi i shtabit të ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Milley tha se ishte “ndoshta vala më e madhe e sulmeve raketore që kemi parë që nga fillimi i luftës”.

‘Mirror’ raportoi se rreth 20 fluturime të mëdha transporti ushtarak IL-76 u regjistruan nga data 9 deri më 13 nëntor, duke fluturuar nga Bjellorusia në Rusinë perëndimore dhe jugore.

Sipas raportit, çdo fluturim ishte i ngarkuar me raketa – të paktën 70 gjithsej, me armët e vendosura në aeroportet në Millerovë, që mbulon rajonin Luhansk të Ukrainës, dhe Rostov-on-Don, që mbulon rajonin e Donjeckut.

Analisti që foli për ‘Mirror’ tha se Rusia mund të përgatitet për hakmarrje nga Ukraina për sulmin e papritur të kësaj jave dhe po lëviz sistemet e mbrojtjes raketore, për të mbrojtur kufijtë e saj nga sulmet e mundshme. Ose po përgatit sulm, ofensivë determinante.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

G20 Vendos për Ne! Si do të Mund të Lëvizim / Udhëtojmë Ne?

Next Story

Valë Dorëheqjesh nga Twitter

Latest from Info