Tërmet 5.5 Rihter Midis Kretës & Kasos – Paralajmërim për Cunami

/

Tërmet 5.5 Rihter midis Kretës dhe Kasos. Paralajmërim për cunami.

Tërmeti ishte me kohëzgjatje dhe intensitet të gjatë.

κασοσ

Një tërmet i fortë me qendër në verilindje të Kretës ka ndodhur gjysmë ore pas mesnate të së dielës dhe është ndjerë veçanërisht në ishujt Kyklades, Turqi dhe madje edhe në Kajro, Egjipt. Pasoi një pasgoditje me magnitudë 3.1.

Nuk raportohet për dëme.

Sipas Institutit Gjeodinamik, ajo ndodhi 63 km në veriperëndim të Kasos dhe thellësia fokale u vlerësua në rreth 43 km.

Tërmeti ka qenë me kohëzgjatje dhe intensitet të gjatë, duke bërë që banorët e zonave në pjesët lindore të Kretës të largohen nga shtëpitë e tyre të frikësuar.

“Kishim kohë pa ndjerë të tillë tërmet. Na zgjoi mirë e mirë.”

“Ndërhë që thoje se, ok, do të ndalojë, vazhdonte më i fuqishëm #tërmet.”

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Ish Kryeministri Japonez: "Zelenski Është Përgjegjës për Vuajtjet e Ukrainasve!"

Next Story

Apostull Pali Drejtuar Kolosianëve

Latest from Info