Gjermani: Një Organizatë e Armatosur Planifikoi të Rrëzonte Qeverinë & të Rrëmbente Ministrin e Shëndetësisë

/

Plani i organizimit dhe detajet e shpallura nga Gjykata Federale.

Rrëmbimi i ministrit gjerman të shëndetësisë, Karl Lauterbach dhe përmbysja e qeverisë ishte planifikuar nga një organizatë që u shpërbë falë përfshirjes së një oficeri të policisë sekrete.

Sipas një njoftimi të Gjykatës Federale, një oficer special i policisë nga Divizioni Kriminal i “Rheinland-Pfalz” ishte duke “bashkëpunuar” me organizatën në fjalë gjatë periudhës nëntor 2021 – prill 2022 dhe mori pjesë në shkëmbimin e mesazheve midis anëtarëve të saj për Platforma e telegramit.

Autoritetet tani dinë detaje të planeve për një ndërprerje dyjavore që mund të çonte në një grusht shteti dhe rrëmbimin e z.Lauterbach, ndërsa ai ishte i ftuar në një emision televiziv, para kamerave. Personi ishte zgjedhur me një “votim” midis anëtarëve të grupit dhe Ministri i Shëndetësisë u konsiderua “politikani më i urryer”, kryesisht për shkak të politikës së tij ndaj pandemisë.

Të gjithë të arrestuarit ishin gjermanë.

Katër persona, të gjithë gjermanë, që dyshohet se po punonin në këto plane u arrestuan prillin e kaluar, pasi njëri prej tyre takoi oficerin e fshehtë dhe diskutoi një marrëveshje armësh me të, në pjesë të ndryshme të vendit.

Një person tjetër, një mësues në pension nga Saksonia, me një pozicion të lartë në organizatë u arrestua në tetor. Gjatë kontrollit u gjetën dhe u sekuestruan armë zjarri, municion, para të gatshme, shufra ari, monedha argjendi dhe valutë e huaj, thuhet në deklaratën e gjykatës.

Një nga të arrestuarit ka dëshmuar se planet e grupit përfshinin paraqitjen si peng të presidentit federal Frank-Walter Steinmeier dhe kancelarit Olaf Solz.

Për më tepër, organizata do të kërkonte njohje jashtë vendit duke dërguar përfaqësues me anije përtej Detit Baltik në enklavën ruse të Kaliningradit, për të kërkuar një takim me presidentin rus Vladimir Putin.

Kushtetuta e re e Gjermanisë do të bazohej në kushtetutën perandorake të vitit 1871, por pa një perandor apo mbret, por me të drejtën e votës së grave, “si një përshtatje me kohët moderne”.

Sipas provave që janë bërë të njohura, organizata ka qenë në kontakt me njerëz nga skena e ekstremit të djathtë dhe neonazist të Gjermanisë, teoricienët e konspiracionit dhe kritikët e politikës së qeverisë për pandeminë e koronavirusit. Takimet e para të gjera u organizuan në Rheinland-Pfalz, Hesse dhe Turingia.

Para disa ditësh është rinovuar vendimi për ndalimin e të dyshuarve, ndërsa Prokuroria Federale është duke punuar në aktakuzë. Akuzat besohet të jenë të lidhura me “përgatitjen e një akti të tradhtisë ekstreme”, megjithëse, siç thekson kanali i parë i transmetuesit publik gjerman ARD, ka ende dyshime nëse planet ishin specifikuar mjaftueshëm përsa i përket kohës, vendit dhe të tjera të dhëna lidhur me ato që do të kryenin.

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published.

Previous Story

Më Shumë se 700 Komando Ukrainase po Përgatiten të Sulmojnë Termocentralin Bërthamor në Zaporizhia

Next Story

30.000 Ukrainas të Rrethuar në Bakhmut - Humbje të Mëdha të Ushtrisë Ukrainase

Latest from Info